Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Ten zapach jest zwiastunem śmierci. Jest wyczuwany przez umierającą osobę
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 09.09.2024 09:34

Ten zapach jest zwiastunem śmierci. Jest wyczuwany przez umierającą osobę

Pacjentka w szpitalu w trakcie badania
Fot. East News / Jan Bielecki

Śmierć od zawsze wywołuje nie tylko strach, ale również jest tematem, o którym chętnie dyskutują naukowcy. Ci są przekonani, że istnieje specyficzny zapach, który możemy wyczuć, gdy zbliżamy się do końca naszego życia.

Jak się okazuje, ten zapach jest wyczuwany tylko i wyłącznie przez osoby, które odchodzą. Jak wyjaśniają naukowcy, najczęściej ten zapach jest wyjątkowo nieprzyjemny.

 

Jaki jest zapach śmierci?

Według wyników badań osoby umierające doświadczają w swojej podświadomości specyficznego zapachu, który wywołuje u nich uczucie strachu oraz lęku. Uczeni z Katedry Nauk Behawioralnych Uniwersytetu w Arkansas w USA wyjaśniają, że “zapach śmierci” przypomina zapach gnijącego mięsa. 

By to potwierdzić, uczeni przeprowadzili cztery różne eksperymenty, w których wykorzystali trzy zapachy: putrescyny, amoniaku oraz wody. Osoby, które wzięły udział w badaniach, były narażone na działanie tych związków zapachowych. Uczeni obserwowali i rejestrowali ich reakcje na każdy z zapachów.

shutterstock_2491932253.jpg
Fot. Shutterstock/Verin

 

Zapach nie jest wyczuwany przez bliskich umierającego

Z kolei na podstawie tych obserwacji zauważono, że wszyscy pacjenci zdecydowanie zareagowali na jeden zapach - putrescyny. Arnaud Wisman, prowadzący te badania na uniwersytecie, wyjaśnił, że po eksperymentach każdy z pacjentów przyznał, że zapach putrescyny wywołał u niego podświadomy lęk i strach, mimo że wcześniej go nie doświadczył.

Zapach gnijącego mięsa, który może być wychwytywany przed podświadomość osoby zbliżającej się do końca życia i nazywany jest “zapachem śmierci”. Choć oczywiście jest to bardzo charakterystyczny zapach, nie jest on wyczuwalny dla bliskich osoby umierającej, czuje go tylko sama osoba, która zbliża się do końca życia. 

Jak wyjaśniają ten zapach naukowcy?

Naukowcy z Katedry Nauk Behawioralnych Uniwersytetu w Arkansas wyjaśniają to m.in. zmianami, które zachodzą na poziomie komórkowym u osoby umierającej. Warto też dodać, że poza zapachem, do najczęstszych symptomów zbliżającej się śmierci należą m.in. zmiany w wyglądzie, m.in. zaostrzenie rysów twarzy, zasinienie skóry u rąk lub nóg, co jest efektem pogarszającej się wydolności serca, postępujące osłabienie oraz związana z nim wzrastająca potrzeba wsparcia z otoczenia, nadmierna senność czy brak reakcji na bodźce.

 Do tego dochodzi też spłycony oddech, bezdechy, czyli momenty, gdy choruje przestaje oddychać, by nagle zacząć ponownie wciągać oraz wypuszczać powietrze. Mowa też o problemie z przyjmowaniem posiłków, leków czy płynów.

Czytaj też:

Po czym poznać, że bliski umiera? 5 oznak, że ukochana osoba odchodzi

Tak boli rak jelita grubego. Nigdy nie ignoruj tego objawu

Miała 27 lat, nieziemską urodę i raka. Opowiedziała swoją historię, by przestrzec innych