Pacjenci.pl Choroby Dobre wieści dla pacjentów chorych na raka. Innowacyjna metoda nareszcie w Polsce
Fot. Canva/Rido

Dobre wieści dla pacjentów chorych na raka. Innowacyjna metoda nareszcie w Polsce

12 stycznia 2025
Autor tekstu: Wiktoria Wihan

Od stycznia 2025 roku Polskę czeka prawdziwa rewolucja w publicznej służbie zdrowia. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że pacjenci onkologiczni w naszym kraju będą mieli dostęp do rewolucyjnych, mało inwazyjnych zabiegów onkologii interwencyjnej w ramach państwowych świadczeń. To efekt wieloletnich starań specjalistów, który daje chorym na raka szansę na skorzystanie z alternatywy dla klasycznych metod leczenia. To dobra wiadomość dla wszystkich pacjentów onkologicznych w Polsce.

Przełom w walce z rakiem

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od Nowego Roku Polacy chorzy na raka będą mieli dostęp do innowacyjnych metod leczenia, które w wielu krajach Europy uchodzą już za standard, zgodny z globalnymi wytycznymi onkologicznymi. Mowa o mało inwazyjnych zabiegach onkologii interwencyjnej, które mogą zastąpić tradycyjne operacje, szczególnie u starszych pacjentów cierpiących na współistniejące schorzenia.

Czołowy ekspert w dziedzinie radiologii interwencyjnej, dr Grzegorz Rosiak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, potwierdza, że świadczenia takie jak termoablacja i krioablacja guzów płuc, kości oraz nadnerczy staną się częścią państwowego pakietu medycznego.

To prawdziwa rewolucja w leczeniu nowotworów w Polsce. Wszystko ze względy na to, że ww. zabiegi są znacznie mniej inwazyjne i powodują mniej powikłań, niż tradycyjna operacja.

Półpasiec to bolesna choroba wirusowa. Po tych objawach go rozpoznasz
Dla neurologa choroby rzadkie to codzienność. W Polsce choruje na nie ok. 2,5 mln osób

Zalety i skuteczność zabiegów onkologii interwencyjnej

Zabiegi onkologii interwencyjnej wykorzystują precyzyjne techniki obrazowania (jak m.in. tomografia komputerowa) do celowania w guzy nowotworowe i niszczenia ich z użyciem ekstremalnych temperatur. Zwykle ogranicza się je do zmian większych niż 3 cm, a zabiegi wykonują radiolodzy interwencyjni.

Warto podkreślić, że jest to dziedzina, która bardzo dynamicznie rozwija się w ciągu ostatnich lat i może pochwalić się dobrymi efektami. Można ją stosować nawet u starszych pacjentów , którzy cierpią na schorzenia współistniejące, których leczenie w tradycyjny sposób mogło być zbyt ryzykowne dla ich zdrowia.

Trzeba tylko dobrze wyselekcjonować grupę pacjentów kwalifikujących się do zabiegów onkologii interwencyjnej — przekazał PAP dr Grzegorz Rosiak.

Skuteczność onkologii interwencyjnej i jej mniejsze ryzyko dla powikłań w porównaniu z operacjami, potwierdzają międzynarodowe badania, takie jak Collision. Polska z opóźnieniem dołączyła do grona krajów, gdzie innowacyjne sposoby leczenia, zgodne z globalnymi wytycznymi onkologicznymi, coraz częściej znajdują zastosowanie.

Ważne informacje nie tylko dla pacjentów onkologicznych

Obecnie za pomocą metod radiologii interwencyjnej można opróżnić taki zbiornik z ropy poprzez założenie drenu pod kontrolą tomografii komputerowej. Ten bezpieczny zabieg w znieczuleniu miejscowym pozwala na uniknięcie operacji w ponad 90 proc. przypadków — przekazuje dr Rosiak.

Onkologia interwencyjna jest skuteczna nie tylko przy leczeniu nowotworów , ale również jest stosowana do rozwiązywania powikłać po innych terapiach, jak infekcje, ropnie czy krwawienia wewnętrzne. W wielu przypadkach zastępuje kolejne operacje , które musiałby przejść pacjent.

Na koniec warto zaznaczyć, iż mimo ogłoszono dostęp do zabiegów już od 1 stycznia, pacjenci będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Wszystko ze względu na fakt, że każda innowacja wprowadzona do polskiej służby zdrowia potrzebuje zwykle specjalistycznych pracowni przeznaczonych do ich przeprowadzania, a także większej, dobrze przeszkolonej kadry lekarskiej.

Dr Grzegorz Rosiak z WUM apeluje o jednak do pacjentów i środowiska medycznego o świadomość w tym temacie. Podkreśla również, że chorzy powinni aktywnie dopytywać o nowatorskie metody leczenia.

Zobacz także:
Nowotwór nosa i zatok przynosowych. Główny objaw można długo bagatelizować

Eksperci alarmują. Groźna choroba atakuje ludzi i koty

Ten nowotwór złośliwy zmienia nos. Weź lusterko i dokładnie się przyjrzyj

Paradontoza, czyli agresywne zapalenie przyzębia. Co warto wiedzieć o chorobie prowadzącej do utraty zębów?
Objaw chorego serca zauważysz na kostkach. To powinno wzbudzić czujność
Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Wihan
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko