Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Ten nowotwór złośliwy zmienia nos. Weź lusterko i dokładnie się przyjrzyj
Daria  Siemion
Daria Siemion 04.01.2025 13:33

Ten nowotwór złośliwy zmienia nos. Weź lusterko i dokładnie się przyjrzyj

nos
Fot. Shuttertstock / Natali Sam

Nowotwór może pojawić się w prawie każdym miejscu w naszym ciele. Zdarza się, że rozwija się w zatokach przynosowych lub w nosie. Daje wtedy wiele niespecyficznych objawów. Jak go poznać?

 

Z nowotworami tkanek miękkich nie ma żartów

Nowotwory tkanek miękkich to schorzenia, które rozwijają się z mięśni, tkanki tłuszczowej czy tkanki łącznej naczyń krwionośnych i chłonnych. W tej grupie wyróżniają się mięsaki – nowotwory złośliwe pochodzące z tkanki łącznej. 

Mięsaki należą do rzadkich nowotworów u dorosłych – stanowią około 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. W Polsce każdego roku diagnozuje się około 1000 nowych zachorowań. Z danych statystycznych wynika, że kobiety chorują nieco rzadziej.

Rak płuc (nowotwór płuc) - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie Niepokojące sygnały raka przełyku. 10 objawów, które trzeba znać

Złośliwe mięsaki a nos – co mają wspólnego?

10 proc. wszystkich mięsaków jest zlokalizowanych w okolicy głowy i szyi, niektóre w nosie lub zatokach. Lokalizacja zmiany w takim miejscu może powodować niespecyficzne objawy takie jak niedrożność nosa, mowa nosowa, krwawienia z nosa lub trudności w przełykaniu. 

U niektórych choroba zmienia kształt nosa!

Do czynników ryzyka mięsaka nosa zalicza się długotrwałe narażenie na dym papierosowy i pyły. Z tego powodu osoby palące papierosy lub pracujące w przemyśle drzewnym/chemicznym powinny zwrócić szczególną uwagę na wszelkie zmiany w wyglądzie nosa.

Leczenie mięsaka nosa nie jest takie proste

Leczenie nowotworów nosa i zatok obocznych nosa zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. 

Najczęściej stosowaną metodą jest leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu guza. Dodatkowo onkolog może wprowadzić inne formy terapii, takie jak radioterapia, chemioterapia, immunoterapia czy terapie celowane.

Ponieważ skuteczność leczenia zależy przede wszystkim od wczesnego wykrycia zmiany, niezwykle ważne jest to, aby nie bagatelizować zmian w kształcie nosa – deformacje, obrzęki, asymetria czy przewlekłe krwawienia, mogą być sygnałem, że w naszym organizmie rozwija się nowotwór

Z drugiej strony, jeśli nasz nos wygląda “normalnie”, nie czujmy się pewnie i regularnie się badajmy – taki objaw może pojawić się dopiero w zaawansowanym stadium.

Zobacz też:

Lista chorób, przy których ZUS wypłaca 1780 zł miesięcznie - bez limitu dochodu

Z czego bierze się zakrzepica? Z nią „nie ma żadnych żartów”

7 objawów guza mózgu. Nigdy ich nie przegap