Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Nowotwór nosa i zatok przynosowych. Główny objaw można długo bagatelizować
Marta Uler
Marta Uler 07.01.2025 08:15

Nowotwór nosa i zatok przynosowych. Główny objaw można długo bagatelizować

Nowotwór nosa i zatok przynosowych
Fot. Canva/Syda Productions

Niedrożność nosa, wydzielina czy krwawienie z jednego przewodu nosowego są często charakterystycznym objawem zapalenia zatok, lub nawet infekcji o charakterze przeziębieniowym. Zwykle takie problemy zrzucamy na alergię, przebywanie w suchych pomieszczeniach i tym podobne przyczyny. 

A powód, dla którego doskwiera nam niedrożność nosa, może być znaczenie poważniejszy. Tak objawia się bowiem nowotwór nosa i zatok przynosowych.

Nowotwór nosa i zatok przynosowych – ten objaw występuje u wielu osób

To jeden z najrzadszych nowotworów złośliwych występujących u człowieka, bo stanowi ok. 0,3 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Polega na nieprawidłowym rozroście komórek nabłonka wyścielającego jamę nosową oraz zatoki przynosowe. Niestety, rozpoznawany jest zwykle w zaawansowanym stadium, ponieważ początkowo daje niespecyficzne objawy, które łatwo są bagatelizowane zarówno przez samego chorego, jak i często przez lekarzy laryngologów.

Te objawy można pomylić z przewlekłym zapaleniem zatok, w której to chorobie występuje upośledzenie drożności nosa, zwykle ogólne, ale często i jednostronne. Ponadto u pacjenta może pojawiać się jednostronnie wydzielina z nosa – śluzowa, ropna, krwista lub wodnista (płyn mózgowo-rdzeniowy), a także czucie przykrego zapachu.

Ponieważ w jamach zatok jest sporo miejsca, nieprawidłowa tkanka przez długi czas może rozwijać się, nie dając innych objawów. To czas, który tracą pacjenci. Kiedy zaczną odczuwać inne dolegliwości, choroba często znajduje się już w zaawansowanym stadium.

Fot. Canva/nomadsoulphotos
Tak pasożyty męczą Twoje ciało. Działaj, gdy zauważysz te objawy To objaw groźnego nowotworu. Przyjrzyj się swoim paznokciom

Inne objawy raka nosa

Coraz większe trudności w oddychaniu przez nos z jednej strony, niedrożność jednostronna, czy wyciek z jednego otworu to główne, początkowe objawy nowotworu nosa i zatok przynosowych. Z czasem chory może cierpieć także na:

  • objawy ze strony narządu wzroku, takie jak: łzawienie, zaburzenia ostrości widzenia, podwójne widzenie, wytrzeszcz gałki ocznej z jednej strony, trudności z ruszaniem gałką,
     
  • objawy związane z jamą ustną, takie jak: bóle i rozchwianie zdrowych zębów, niegojąca się przetoka po usunięciu zęba, szczękościsk, zniekształcenia podniebienia, zmiana barwy głosu na „nosową”, suchość w ustach,
     
  • objawy widoczne na twarzy chorego, jak zniekształcenie nosa i policzka, zaburzenia czucia na policzkach, czole, brodzie,
     
  • objawy uszne, takie jak: zatkane ucho, jednostronny niedosłuch, ból ucha,
     
  • bóle głowy;

Rodzaje nowotworów nosa
 

Najczęściej występujący nowotwór złośliwy nosa i zatok przynosowych to rak płaskonabłonkowy. Wywodzi się z komórek nabłonka wielowarstwowego płaskiego i charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz zdolnością do naciekania okolicznych tkanek. Są jednak również inne odmiany raka nosa:

  • czerniak złośliwy – występuje rzadko, ale jest bardzo groźny. Powstaje z komórek barwnikowych melanocytów. Objawia się zmianą koloru śluzówki nosa, często w postaci ciemnych plam lub guzków,
     
  • mięsak – ten typ nowotworu wywodzi się z tkanek miękkich nosa, takich jak mięśnie, tłuszcz czy tkanka łączna. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i możliwością przerzutów,
     
  • rak gruczołowo-torbielowaty – jest to nowotwór wywodzący się z gruczołów ślinowych znajdujących się w jamie nosowej. Często nacieka nerwy, co może powodować ból lub zaburzenia czucia,
     
  • naczyniakomięsak – rzadki nowotwór, który wywodzi się z naczyń krwionośnych. Może powodować krwawienia z nosa i obrzęk.

Nowotwór nosa i zatok przynosowych – czynniki ryzyka

Nowotwory nosa i zatok przynosowych mają związek z wieloma czynnikami środowiskowymi i zawodowymi. Osoby pracujące w przemyśle drzewnym, meblarskim, czy tekstylnym są bardziej narażone na ryzyko zachorowania z powodu ekspozycji na pyły organiczne, takie jak pył drzewny. Podobne ryzyko dotyczy osób pracujących z substancjami chemicznymi, np. w przemyśle lakierniczym, farbiarskim czy skórzanym. Większe ryzyko rozwoju tego nowotworu wiąże się także z:

  • płcią męską –  nowotwór nosa znacznie częściej atakuje mężczyzn niż kobiety, szczególnie w wieku 50. – 70. lat,
     
  • paleniem papierosów oraz długotrwałym wdychaniem dymu tytoniowego,
     
  • zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) lub Epsteina-Barra (EBV),
     
  • przewlekłymi stanami zapalnymi, polipami nosa czy nieleczonymi infekcjami;

Diagnoza nowotworu nosa

Ze względu na niespecyficzne objawy, jak wspomniano, wczesne rozpoznanie nowotworu nosa i zatok przynosowych jest niemal niemożliwe. Czujność pacjenta powinna jednak wzbudzić sytuacja, w której nie pomagają krople do nosa np. z ksylometazoliną. Jeśli mimo ich psiknięcia, wciąż mamy zapchany nos, należy to traktować jak alarm. Może chodzić np. o mocno skrzywioną przegrodę nosową, ale również o nowotwór.

Lekarz w badaniu palpacyjnym powinien dokładnie zbadać okoliczne węzły chłonne, ale podstawą jest badanie endoskopowe, pogłębione o USG układu chłonnego. Najważniejszym badaniem jest biopsja, w  trakcie której pobiera się materiał do badania histopatologicznego. Lekarz może także zlecić tomografię komputerową, która ukaże wszelkie ubytki i patologie w jamie nosowej i zatokach przynosowych.

Leczenie nowotworów nosa

Leczenie nowotworów nosa i zatok przynosowych jest zależne od rodzaju nowotworu, jego zaawansowania oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zwykle podstawą terapii jest chirurgiczne usunięcie zmiany nowotworowej. Najmniej inwazyjnym sposobem jest tu operacja z dostępu wewnątrznosowego, ale można ją wykonać jedynie w przypadku stosunkowo mało zaawansowanego nowotworu. Przeważnie operacja bywa skomplikowana ze względu na bliskość istotnych struktur anatomicznych, takich jak oczy, mózg czy naczynia krwionośne.

Uzupełnieniem leczenia chirurgicznego w przypadku nowotworów złośliwych jest często radioterapia. W niektórych przypadkach, np. przy zaawansowanych guzach, stosuje się chemioterapię, która ma na celu zmniejszenie masy guza lub zahamowanie jego dalszego rozwoju.

Ważne jest również regularne monitorowanie pacjenta po zakończeniu leczenia, ponieważ nowotwory nosa i zatok przynosowych mogą nawracać. Wczesne wykrycie wznowy daje szansę na skuteczne leczenie.

Źródła: otorhinolaryngologypl.com/article/147872/pl, podyplomie.pl, mp.pl

Zobacz także:

Zatoki lubią ciepło, więc załóż czapkę! To uchronić cię może od przewlekłego zapalenia zatok

Niepokojące sygnały raka przełyku. 10 objawów, które trzeba znać

Rak nie znosi tego warzywa – jedz je kilogramami!