Pacjenci.pl

fot. Złoty Otis

Dr n. farm. Leszek Borkowski: Jak (i czy) kupować leki w internecie

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

- Leki były, są i będą podrabiane i fałszowane dopóty, dopóki nie przestanie to być opłacalne. Bo jeśli kary za taki proceder są symboliczne, to jest to zachęta do tego typu działań. Dlatego tak ważna jest społeczna świadomość, edukacja, dzięki której będziemy wiedzieć, jak bezpiecznie kupować leki przez internet. Ja zawsze powtarzam, że leki to nie cukierki i nie można ich kupować tak, jak cukierki, w przypadkowym sklepie.

- Jeśli decydujemy się na zakup leku w aptece internetowej, to w niej znajdziemy tylko leki bez recepty. Apteka zajmująca się takim rodzajem sprzedaży musi być specjalnie oznakowana jako placówka legalna, a po kliknięciu w oznakowanie, powinny się pojawić bardziej szczegółowe informacje o placówce.

- O wiele bardziej ryzykowne jest kupowanie leków również przez internet, ale z innych źródeł, na które osoba będąca w potrzebie z reguły nie zwraca uwagi. W takiej sytuacji, kiedy już lek zostanie dostarczony, należy dokładnie mu się przyjrzeć, począwszy od opakowania. O wiele łatwiej będzie miała osoba, przyjmująca ten lek przewlekle, bo już wie, jak on powinien wyglądać. I jeśli coś odstaje od normy, to trzeba skontaktować się z najbliższą apteką, aby to wyjaśnić. Nawet jeśli jest to drobna różnica w pisowni na ulotce czy kolorze opakowania. Należy też dokładnie przyjrzeć się zawartości opakowania – ja to nazywam „badaniem organoleptycznym”. Naprawdę warto poświęcić kilka minut na takie oględziny, bo te minuty mogą uratować życie.

- Szczególnie zalecam ostrożność w przypadku kupowania przez internet tych leków na receptę, które są trudne do zdobycia. Oczywiście są i takie przypadki, kiedy ktoś ma „na zbyciu” autentyczny lek, bo np. pozostał mu po kuracji, ale to też wymaga sprawdzenia.

- Każdego roku w wyniku przyjmowania sfałszowanych leków umiera na świecie ok. 1 mln ludzi, w tym 250 tys. dzieci. Na fałszerstwach leków zarabia się jak na narkotykach. To daje do myślenia…

Tagi:

Podobne artykuły

Świat Lekarza

Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz: Dobrze kontrolowana cukrzyca - ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 jak w ogólnej populacji
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Piotr Jankowski: Leki na nadcisnienie nie zwiększają ryzyka COVID-19
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Dr n. med. Leszek Marek Krześniak: Dysbakterioza jelitowa to zagrożenie dla całego organizmu
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Janusz Heitzman: Walcz albo uciekaj! Psychologia i pandemia
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Chorzy na nowotwory – nie bójcie się lekarzy!
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Edward Franek: Stresu podczas pandemii nie "zajadaj" słodyczami
Czytaj więcej >
Bożena Stasiak

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]