Dr n. med. Adam Kobayashi: Koronawirus w parze z Alzheimerem

dr hab. n. med., neurolog Adam Kobayashi
fot. Złoty Otis
Autor Bożena Stasiak24.08.2020

Niedawno brytyjscy naukowcy z University of Exeter opublikowali wyniki swoich obserwacji, pokazujące na związek COVID-19 z chorobą Alzheimera. Zauważyli bowiem, że demencja oraz choroba Alzheimera są najczęstszymi chorobami współistniejącymi, jakie stwierdzano u osób zmarłych na COVID-19. Nie schorzenia serca, cukrzyca czy nadciśnienie, ale właśnie demencja i Alzheimer. I na tej podstawie wysnuli wniosek, że, z jednej tacy chorzy są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 i zgon z tego powodu, a z drugiej strony – zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może nasilać stany otępienne. Jak należy traktować te doniesienia? Odpowiada dr hab. n. med., neurolog Adam Kobayashi:

- Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że odkąd rozpoczęła się pandemia, prawie każdego dnia pojawiały się nowe doniesienia, wytyczne. Bywało i tak, że przeczyły one same sobie, że skuteczniejsza jest jakaś nowa terapia, a ta, która była zalecana do tej pory, nie pomaga czy wręcz szkodzi. I tak pewnie jeszcze będzie, bo COVID-19 wciąż stanowi ogromne, wyjątkowe wyzwanie, tak medyczne, jak i organizacyjne.

- A już konkretnie co to odkrycia brytyjskich naukowców, sądzę, że ma to sens. Od dawna wiadomo, że pewne choroby wirusowe mogą powodować zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, choćby zwykła opryszczka wywoływana przez wirusy Herpes. Opryszczkowe zapalenie mózgu czy odkleszczowe zapalenie mózgu, którego przyczyną są również wirusy, mogą prowadzić do niekorzystnych zmian w układzie nerwowym. Czy to jeszcze w trakcie choroby, czy nawet w kilka miesięcy później. Tego typu zmiany, dotyczące m. in. procesów poznawczych, mogą być widoczne m. in. po przechorowaniu odry.

- Skoro zmiany w układzie nerwowym mogą wystąpić jako powikłanie niektórych chorób wirusowych, to jest to bardzo prawdopodobne również w przypadku wirusa SARS-CoV-2. Były doniesienia, że pewne zespoły otępienne nasilały się u starszych osób po przebyciu zakażenia wirusem SARS-CoV-1, jakie miały miejsce kilka lat temu. Tak więc i w przypadku tego nowego wirusa wydaje się to możliwe.

- Jeśli do tego dodać, że, co już zostało dowiedzione, u niektórych osób zakażonych nowym koronawirusem dochodzi do utraty smaku i węchu, a są to zmiany także związane z układem nerwowym, innego typu zmiany związane z tym układem są jak najbardziej możliwe. Trzeba też pamiętać, że zespoły otępienne dotycz głównie osób starszych, które są narażone na cięższy przebieg COVID-19.

Następny artykuł