Bolą Cię stawy o poranku? Może to być objaw poważnej choroby, nie lekceważ jej
Sztywność poranna oznacza uczucie zesztywnienia, występujące gdy dana osoba dłużej odpoczywa. Często może być to objaw różnych chorób, szczególnie gdy stan się powtarza. To jedna z tych dolegliwości, które łatwo zbagatelizować. I jest to poważny błąd. Wyjaśniamy dlaczego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.
Sztywność poranna – co zwiastuje?
Sztywność poranna jest dolegliwością, które bywa objawem wielu chorób – często to oznaka np. choroby zwyrodnieniowej stawów, częsty problem osób po 60. roku życia.
„Choroba zwyrodnieniowa stawów, często zamiennie nazywana zwyrodnieniem stawów, to stan, w którym z powodu czynników biologicznych i mechanicznych, dochodzi do destabilizacji homeostazy, czyli równowagi między degeneracją a tworzeniem chrząstki". - powiedział reumatolog lek. Bartosz Fiałek.
Objawami choroby są zniekształcenie obrysów stawów, poszerzenie ich i trzeszczenie.
„Objawem jest także sztywność poranna, która w chorobach zapalnych trwa najczęściej godzinę lub dłużej, a w chorobie zwyrodnieniowej stawów do 30 minut. Dany objaw pomaga w różnicowaniu chorób zapalnych stawów, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów od choroby niezapalnej stawów. Oczywiście są wyjątki". - powiedział reumatolog lek. Bartosz Fiałek.
Występowanie sztywności porannej może być również objawem:
- osteoporozy,
- dny moczanowej,
- choroby Bechterewa,
- łuszczycowego zapalenia stawów.
Objawy sztywności porannej
Sztywność poranna nieraz obejmuje jeden staw, niekiedy kilka. Chory odczuwa opór w stawie, gdy wykonuje ruch – np. po 2 godzinach pracy przy komputerze może mieć problem ze wstaniem. Sztywność poranna pojawia się już po przespanej nocy i ustaje po wykonaniu porannej gimnastyki czy po rozpoczęciu pracy, codziennych zajęć itp.
Jednak by zakwalifikować sztywność poranną jako objaw np. zwyrodnienia stawów, musi spełniać pewne kryteria.
„Jeżeli sytuacja jest typowa, występuje ograniczenie ruchomości, poszerzenie obrysu, ból przez ponad połowę miesiąca, do tego ból startowy, sztywność poranna trwająca poniżej pół godziny, nie potrzeba pacjenta dodatkowo naświetlać, ponieważ spełnia wszystkie kryteria potrzebne do rozpoznania". - powiedział reumatolog lek. Bartosz Fiałek.
Sztywności porannej nie należy bagatelizować. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, reumatologiem lub ortopedą.
Leczenie sztywności porannej
Sposób leczenia zależy od tego, objawem jakiej choroby jest sztywność poranna. W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, dolegliwość łagodzi się siarczanem chondroityny
"Z doświadczenia jednak wiem, że siarczan chondroityny w chorobie zwyrodnieniowej stawów działa u wielu chorych fantastycznie, pacjenci mówią, że znacznie mniej ich boli, sztywność poranna jest krótsza, mogą lepiej funkcjonować, bo ograniczenie ruchomości stawów się zmniejszyło. Wydaje się, że te leki nie hamują przebiegu choroby, jednak możliwe, iż wpływają na jej przebieg". - powiedział reumatolog lek. Bartosz Fiałek.
Gdy sztywność poranna jest objawem chorób reumatycznych czy choroby zwyrodnieniowej stawów, wskazanie na jeden sposób wyleczenia jej jest trudne. Jednak wciąż możliwe jest odciążenie bolącego stawu. Tu kluczowa będzie zmiana nawyków np:
- redukcja wagi ciała,
- stosowanie zbilansowanej diety zawierającej białko, witaminy i minerały,
- umiarkowana aktywność fizyczna.