Drętwieje ci ręka? Czy może masz parestezje? Lekarz wyjaśnia, na czym polega różnica
Znasz to uczucie, jakby mrówki chodziły po ciele? Tak się dzieje zwykle, kiedy zbyt długo siedzimy w jednej pozycji i dochodzi do niedokrwienia. Ale bywa, że ręka albo noga drętwieje nam z innych powodów, nawet wtedy, gdy wcale nie dociskaliśmy jej przez dłuższy czas.
Szczególnym przypadkiem jest tu drętwienie rąk. Najczęściej wynika z jakiegoś ucisku na nerwy, ale przyczyn może być wiele. Ponadto, czym innym jest rzeczywiście drętwienie, a czym innym są parestezje.
Dlaczego drętwieje ręka?
Drętwienie ręki to częsta przypadłość, na którą skarży się wiele osób. Najczęściej jest wynikiem ucisku na nerwy, co może się zdarzyć w sytuacjach, gdy długo utrzymujemy tę samą pozycję. Ucisk na nerwy może prowadzić do zaburzeń w przekazywaniu impulsów nerwowych, co objawia się uczuciem drętwienia.
Często jest tak, że gdy drętwieje mały i serdeczny palec u ręki, wynika to ze zwyrodnień w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Te zwyrodnienia powstają z biegiem lat, zwłaszcza kiedy pracujemy przed komputerem, a także wiele czasu spędzamy za kierownicą samochodu. Bywa, że trudno ich po prostu uniknąć, jednak w pewnym stopniu da się je wyeliminować, wprowadzając aktywności ruchowe w wolnym czasie i dbając o kręgosłup.
Inne czynniki, które mogą powodować drętwienie rąk, to:
- problemy z krążeniem – niedostateczne ukrwienie może być spowodowane przez zwężenie naczyń krwionośnych, co z kolei może być wynikiem miażdżycy lub innych schorzeń naczyniowych,
- neuropatie – schorzenia, które wpływają na nerwy, takie jak cukrzyca , mogą prowadzić do przewlekłych problemów z drętwieniem. Neuropatia obwodowa często manifestuje się jako pieczenie, drętwienie lub uczucie „igiełek”,
- urazy – takie jak złamania lub zwichnięcia, mogą uszkodzić nerwy i prowadzić do drętwienia,
- choroby zapalne – takie jak zespół cieśni nadgarstka, mogą wywierać nacisk na nerwy, co objawia się drętwieniem palców lub całej ręki,
- czynniki neurologiczne – choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane czy udar, mogą powodować drętwienie rąk i innych części ciała. Drętwienie może być także objawem aury migrenowej.
Do drętwienia ręki mogą prowadzić także różne niedobory (np. witaminy B12 lub magnezu – czyli tężyczka), odwodnienie, przetrenowanie, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, czy nadużywanie alkoholu.
Drętwienie czy parestezje?
Ciekawostką jest, że generalnie, wszystkie zaburzenia czucia, „dziwne uczucia”, mrowienia, które odczuwamy np. w ręce, określamy terminem drętwienie. Tymczasem drętwienie jest czymś innym. Wyjaśnia to lekarz specjalista rehabilitacji medycznej, Andrzej Kroszczyński, specjalizujący się w bezoperacyjnym leczeniu przepukliny oraz bólu kręgosłupa (@drtroszczynski na TikToku):
„Według słownika języka polskiego drętwienie oznacza tracenie czucia . Jednak pacjenci, kiedy mówią o drętwieniu, często mają na myśli parestezje. Parestezje to nieprzyjemne uczucia o typie palenia, mrowienia lub prądu elektrycznego. Zarówno zaburzenia czucia jak i parestezje spowodowane są zaburzeniami w obrębie układu nerwowego”.
Specjalista tłumaczy: „Najczęstsze jest drętwienie pierwszych trzech palców ręki spowodowane uciskiem nerwu pośrodkowego w zespole cieśni nadgarstka. Drętwienie nogi jest częste przy rwie kulszowej spowodowanej uciskiem korzenia nerwowego przez przepuklinę. Czasami drętwienie spowodowane jest zmianami w mózgu, np. udarem lub stwardnieniem rozsianym”.
Do jakiego lekarza zgłosić się z problemem drętwiejącej ręki
Jeśli doświadczasz drętwienia ręki, ważne jest, aby nie ignorować tego objawu, zwłaszcza jeśli występuje regularnie lub jest związane z innymi dolegliwościami, takimi jak ból, osłabienie mięśni czy problemy z mową. W takim przypadku warto umówić się na wizytę u lekarza. Najlepiej zacząć od internisty, ponieważ lekarz pierwszego kontaktu może przeprowadzić podstawowe badania i ocenić, czy potrzebna jest dalsza diagnostyka. Może on pokierować do:
- neurologa – jeśli drętwienie jest podejrzewane jako problem neurologiczny, neurolog może zlecić dodatkowe badania, takie jak elektromiografia (EMG) czy rezonans magnetyczny (MRI), aby zdiagnozować ewentualne uszkodzenia nerwów lub inne schorzenia,
- ortopedy : – jeżeli jest podejrzenie, że przyczyną drętwienia mogą być urazy lub problemy ze stawami,
- fizjoterapeuty – w przypadku problemów związanych z układem mięśniowo-szkieletowym, fizjoterapeuci zwykle są w stanie najlepiej pomóc.
Zobacz także:
W ten sposób można uszkodzić kręgosłup. Lekarz przestrzega: “Nigdy tak nie róbcie”
Jakie objawy daje zespół cieśni nadgarstka? Fizjoterapeuta: “Na to zwróć uwag ę”
Czy nasze ciała są gotowe na XXI wiek? Fizjoterapeuta o cywilizacyjnych pułapkach bezruchu