W ten sposób można uszkodzić kręgosłup. Lekarz przestrzega: "Nigdy tak nie róbcie"
Czasem zdarza się, że musimy przenieść z miejsca na miejsce coś ciężkiego. Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, po prostu szybko to robimy. Ale jeden nieuważny ruch możemy przypłacić uszczerbkiem na zdrowiu.
Wystarczy nieodpowiednio się ustawić, by doszło do wypadku. Dlatego to tak bardzo ważne, by dźwigać nie tylko mięśniami, ale i głową – myśląc. Lekarz wyjaśnia, w jaki sposób łatwo można uszkodzić sobie kręgosłup.
Jak podnosić ciężary?
Zwykle to jest moment. Musimy przenieść coś ciężkiego, więc po prostu schylamy się, bierzemy tę rzecz i... trach! Czujemy przeszywający ból w kręgosłupie. Ale bywa też tak, że na uszkodzenia kręgosłupa pracujemy latami. Przenosząc różne rzeczy jakkolwiek, byle szybciej, stopniowo pracujemy na poważne problemy.
A kręgosłup mamy tylko jeden i dobrze by było, gdyby mógł nam służyć jak najdłużej. Dbajmy więc o niego i myślmy o nim na co dzień, kiedy wykonujemy pozornie nieistotne ruchy. Podnoszenie np. ciężkich paczek, skrzynek, mebli i innych rzeczy, należy wykonywać rozsądnie. Najlepiej posłuchać lekarza.
Masz takie objawy? To zrób gastroskopię. Wiek nie ma znaczenia Najgorszy miód z możliwych wciąż kupowany przez Polaków. Ten zamiennik to nic dobrego"Nigdy tak nie róbcie!"
Lekarz specjalista rehabilitacji medycznej, Andrzej Kroszczyński, specjalizujący się w bezoperacyjnym leczeniu przepukliny oraz bólu kręgosłupa, wyjaśnia, na czym polega najczęstszy nasz błąd podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów. Pokazuje go i omawia:
“Schylamy się tak, żeby lordoza lędźwiowa (fizjologiczne wygięcie kręgosłupa na wysokości lędźwi) została odwrócona. Czyli odwracamy lordozę lędźwiową i bierzemy jakiś ciężar. Im dalej od nas, tym jest to bardziej niebezpieczne. I im większy jest to ciężar, tym bardziej jest to niebezpieczne” – mówi na swoim kanale na TikToku (@drkroszczynski). Gdy schylamy się w ten sposób i przerzucamy w tej pozycji rzeczy z jednej strony na drugą, możemy bardzo łatwo uszkodzić sobie kręgosłup.
Jak uniknąć kontuzji kręgosłupa?
Nigdy nie przenoś ciężkich rzeczy „na szybko”, bez żadnego przygotowania, bo to może się po prostu źle skończyć. Przygotuj się do tego, zrób to mądrze:
- stań blisko przedmiotu, ze stopami na szerokość bioder,
- ugnij kolana (a nie plecy) – plecy powinny być proste, a klatka piersiowa uniesiona,
- chwyć przedmiot obiema rekami,
- podnieś go, prostując nogi, a nie plecy – użyj siły nóg, aby unieść ciężar,
- trzymaj przedmiot blisko ciała, bo to zmniejsza obciążenie pleców,
- poruszaj się powoli, unikając skręcania ciała podczas przenoszenia ciężaru,
- jeśli musisz się obrócić, zrób to, obracając całe ciało, a nie tylko biodra,
- gdy odkładasz przedmiot, zrób to w ten sam sposób, jak przy podnoszeniu, czyli zginając kolana i trzymając plecy prosto.
Na poniższym film zaprezentowano, jak prawidłowo powinno się podnosić ciężary, a także obracać z nimi oraz je odkładać.
Zobacz także:
Kiedy ból kręgosłupa powinien zaniepokoić? Lekarka wyjaśnia
Fizjoterapeutka: Te nawyki niszczą kręgosłup Twojego dziecka. Zwróć na nie uwagę
Przejmujący ból w krzyżu? Przyczyną mogą być wzdęcia