Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Jakie objawy daje zespół cieśni nadgarstka? Fizjoterapeuta: "Na to zwróć uwagę"
Daria  Siemion
Daria Siemion 15.09.2024 13:33

Jakie objawy daje zespół cieśni nadgarstka? Fizjoterapeuta: "Na to zwróć uwagę"

Jakub Wasilewski, fizjoterapeuta, ból nadgarstka, zespół cieśni nadgarstka
Fot. Canva / Getty Images

Każdy, kto pracuje przy komputerze, słyszał o kiedyś o "zespole cieśni nadgarstka" – jednostce chorobowej, która potrafi odebrać sprawność. O tym, jakie są objawy w rozmowie z portalem Pacjenci.pl opowiedział fizjoterapeuta Jakub Wasilewski.

Zespół cieśni nadgarstka – czym jest i kogo dotyka?

– Mówiąc o cieśni nadgarstka mamy na myśli zespół objawów, a nie jedną przyczynę – mówi Pacjentom Jakub Wasilewski, fizjoterapeuta. – Przyczyny mogą być różne, często złożone z kilku czynników. Wspólnym mianownikiem jest jednak ucisk na nerw pośrodkowy, który odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych od szyi aż po palce dłoni. Kiedy ten nerw zostaje ściśnięty lub nie ma wystarczająco miejsca, aby swobodnie się poruszać, pojawiają się objawy – wyjaśnia.

Wśród przyczyn zespół cieśni nadgarstka mogą znajdować się problemy mięśniowe, np. napięcia w obrębie przedramienia, ramienia, karku lub szyi. To te struktury mogą wpływać na funkcjonowanie nerwu i prowadzić do dolegliwości. Na schorzenie najbardziej narażeni są pracownicy biurowi, którzy obsługują przez wiele godzin klawiaturę lub myszkę, uciskając tym samym ważne struktury.

Biuro
Najbardziej narażeni na zespół cieśni nadgarstka są pracownicy biurowi Fot. Shutterstock / August_0802
Używasz patyczków do czyszczenia uszu? Po tym, co pokazał laryngolog, przestaniesz Tego nie rób, jeśli Twój bliski umrze w domu. Narazisz się na groźną chorobę

Pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka

Według fizjoterapeuty, zespół cieśni nadgarstka rozwija się etapami. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest ból i mrowienie w okolicach nadgarstka i dłoni. – Zakres bólu jest bardzo indywidualny i zależy od stopnia przeciążenia nadgarstka – mówi Wasilewski.

Ból bardzo często pojawia się po dłuższym czasie pracy z komputerem, a następnie może rozprzestrzeniać się poza miejsce pracy. Kolejny etap to drętwienie dłoni i coraz częstsze odczuwanie objawów, nawet po zakończeniu codziennych obowiązków. – To moment, w którym pacjenci często zaczynają szukać pomocy, bo symptomy stają się uciążliwe i wpływają na jakość życia – dodaje fizjoterapeuta.

Zaawansowane objawy zespołu cieśni nadgarstka

Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, objawy mogą się nasilić. W zaawansowanym stadium choroby pacjenci mogą mieć problem z utrzymaniem siły i sprawności motorycznej ręki. – Mogą pojawić się trudności z podnoszeniem przedmiotów, takich jak widelec czy kubek z kawą. W skrajnych przypadkach dochodzi do zaniku mięśni wokół nadgarstka – ostrzega Wasilewski.

Jednym z bardziej alarmujących objawów jest utrata chwytu – przedmioty mogą wypadać z rąk, co znacząco ogranicza codzienne funkcjonowanie.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy:

  • mrowienie palców,
  • zanik mięśni kłęby kciuka,
  • osłabienie siły chwytu,
  • trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów,
  • problemy z zaciśnięciem dłoni w pięść,
  • wypadanie z dłoni różnych przedmiotów.

Czy z zespołu cieśni nadgarstka da się wyleczyć?

W początkowych stadiach zespół cieśni nadgarstka można leczyć za pomocą rehabilitacji. – Najważniejsza jest edukacja pacjenta na temat jego problemu oraz wprowadzenie protokołu ćwiczeń i fizykoterapii. W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości, rehabilitacja może trwać od kilku do kilkunastu tygodni – mówi fizjoterapeuta.

Czasami warto wspomagać się farmakoterapią, która działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W poważniejszych przypadkach konieczne mogą być iniekcje, które łagodzą objawy na kilka miesięcy. – W ostateczności, kiedy inne metody zawiodą, pacjent może być skierowany na operację – tłumaczy ekspert, podkreślając rolę wczesnego dostrzeżenia objawów.

Zobacz też:
Jak nauczyć dziecko siadać. Fizjoterapeuta zdradza swój sposób

Czy nasze ciała są gotowe na XXI wiek? Fizjoterapeuta o cywilizacyjnych pułapkach bezruchu

Wady postawy u dzieci — jak je diagnozować i leczyć? Fizjoterapeuta tłumaczy