Pacjenci.pl Choroby Dwukrotny wzrost zachorowań na zakaźną chorobę. Sanepid apeluje
Fot. Canva / Getty Images

Dwukrotny wzrost zachorowań na zakaźną chorobę. Sanepid apeluje

26 marca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

W Polsce coraz więcej osób choruje na krztuśca. To zapomniana choroba, którą na wiele lat wyeliminowały szczepienia, a teraz wraca. Przed jej nawrotem ostrzega sanepid. Choć Polacy bardzo obawiają się szczepionek, to ta na krztusiec jest stosowana od bardzo wielu lat i na szczęście wiadomo, że jest bezpieczna.

Co wiadomo o tej zakaźnej chorobie, jaką jest krztusiec? Ile przypadków wykryto ostatnio Polsce?

Krztusiec to bardzo niebezpieczna choroba zakaźna. Może prowadzić do krwawych wymiotów i duszności. Jest szczególnie groźny dla niemowląt, u których może doprowadzić do zatrzymania oddechu. Tyle przypadków co teraz, odnotowano ostatnio w 1963 roku.

W Polsce wzrost liczby zachorowań na krztuśca jest mniej spektakularny niż np. w Czechach, ale i tak budzi obawy. Jak wynika z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB – od początku 2024 r. do 15 marca zanotowano aż 462 przypadki zachorowań, podczas gdy w ubiegłym roku w tym samym czasie było ich znacznie mniej, bo 188.

Lekarze nie dawali mu wielkich szans. “To było jak cud!” - wspomina Tomek.

462 przypadki krztuśca w 3 miesiące – dane z Polski

W Czechach od początku tego roku wykryto 3101 przypadków krztuśca i jest to rekordowa liczba zachorowań na krztusiec w tym kraju. Chorują osoby w każdym wieku, ale przede wszystkim nastolatki w wieku 15-19 lat. Do tej pory z powodu krztuśca zmarła jedna osoba – był to 55-letni mężczyzna.


W związku z tym w ostatnich dniach niektóre regionalne sanepidy zaczęły informować mieszkańców o zwiększonym ryzyku zachorowania na krztuśca . Komunikat w tej sprawie wydała m.in. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim, a także w Piotrkowie Trybunalskim, Przemyślu i Zgierzu.

Zobacz też: Tych leków nie podawaj dziecku przed snem! Pogorszysz jego stan

pexels-pixabay-236380 (2).jpg
Coraz więcej osób w Polsce choruje na krztusiec. Jest się czego obawiać?
Półpasiec - komu szczególnie zagraża? 6 faktów i mitów
Pierwsza ofiara śmiertelna krztuśca. W Polsce dwukrotny wzrost zachorowań

Dlaczego wraca krztusiec? Sanepid: "Ludzie nie szczepią dzieci"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Tomaszowie Mazowieckim przekazuje, że obecny wzrost zachorowań na krztuśca wiąże się ze zmniejszeniem wyszczepialności dzieci przeciwko krztuścowi, jednocześnie apelując, aby szczepić dzieci zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.

"W Polsce zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienia przeciwko krztuścowi dzieci są obowiązkowe . W związku z powyższym PPIS przypomina o konieczności zgłaszania zakażeń lub podejrzeń zakażeń wywołanych przez Bordetella pertussis" – czytamy w komunikacie PPIS w Tomaszowie Mazowieckim.

"W Polsce z roku na rok przybywa rodziców, którzy nie szczepią swoich dziec i lub odraczają szczepienia. Tymczasem trzeba przestrzegać terminowej realizacji szczepień, ponieważ szczepienie w określonym terminie zapewnia maksymalną ochronę przed zachorowaniem" - przypomina PPIS w Piotrkowie Trybunalskim.

Krztusiec – objawy, leczenie

" Krztusiec jest ostrą chorobą dróg oddechowych , głównie wieku dziecięcego, wywoływaną przez bakterie Bordetella pertussis . Charakterystycznym objawem choroby jest długotrwale utrzymujący się napadowy kaszel z wydzieleniem lepkiej plwociny" – informuje PPIS w Tomaszowie Mazowieckim.


Objawy krztuśca:

  • nieżyt nosa,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie gardła i oskrzeli,
  • napadowy kaszel,
  • duszność,
  • wykrztuszanie,
  • wymioty.

"U dzieci poniżej 6 miesiąca życia zamiast napadowego kaszlu może wystąpić bezdech, utrata przytomności z powodu braku tlenu, a bez podjęcia skutecznego leczenia może nastąpić zgon. U chorych dzieci mogą również wystąpić powikłania np.: ropne zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego , trwałe uszkodzenie mózgu , utrata wagi ciała" – przestrzega PPIS.

Leczenie krztuśca należy rozpocząć jak najszybciej po wystąpieniu objawów. Polega ono na podawaniu antybiotyków, niemowlęta powinny być leczone w szpitalu. Urzędnicy przypominają, że jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek, a wrażliwość na zakażenia u osób niezaszczepionych, jest bardzo wysoka.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko krztuścowi

Najlepszą metodą zapobiegania krztuścowi jest uodpornienie populacji szczepionką. Szczepienia ochronne przeciwko krztuścowi wprowadzono w 1931 roku, a od 1950 roku stosuje się je powszechnie. Schemat szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych powinien wyglądać jak poniżej.

Podstawowe szczepienia na krztuśca:

  • pierwsza dawka: w 2 miesiącu życia,
  • druga dawka: w 3-4 miesiąca życia,
  • trzecia dawka: w 5-6 miesiącu życia,
  • czwarta dawka: w 16-18 miesiącu życia.

Uzupełniające szczepienia na krztuśca:

  • w 6 roku życia,
  • w 14 roku życia.


Szczepienia przeciwko krztuścowi zaleca się:

  • osobom dorosłym powyżej 19 roku życia zaszczepionym w dzieciństwie – dawka przypominająca co 10 lat,
  • seniorom, którzy ze względu na wykonywane zajęcia są narażone na zakażenie,
  • osobom zatrudnionym na oddziałach neonatologicznych i pediatrycznych, aby nie narażać dzieci.

źródło: GIS, Anna Bauman-Popczyk: “Choroby zakaźne i pasożytnicze – epidemiologia i profilaktyka”

Przechodziłeś krztuśca? Napisz do nas na adres: redakcja@pacjenci.pl – najciekawsze wiadomości opublikujemy!

Zobacz też:

Zwana jest "mięsożerną". Lekarze ostrzegają przed chorobą wywołaną przez paciorkowce

Polacy boją się szczepionek. Winne rosyjskie trolle?

Ta zapomniana, zakaźna choroba wróciła. Polacy już nie chcą się szczepić

Kapary mają działanie antynowotworowe. Niestety, nie każdy może je jeść
Księżna Kate zaczyna "chemioterapię prewencyjną". Onkolog wyjaśnia
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja