Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ta zapomniana, zakaźna choroba wróciła. Polacy już nie chcą się szczepić
Daria  Siemion
Daria Siemion 25.03.2024 18:38

Ta zapomniana, zakaźna choroba wróciła. Polacy już nie chcą się szczepić

chłopiec chorujący na odrę
fot. Canva / Aleksandr Finch

Do polskiego szpitala w ciężkim stanie trafiła 54-letnia kobieta. Okazało się, że choruje na zakaźną chorobę, którą wielu z nas całkiem lekko przeszło w dzieciństwie. Uważaliśmy ją za wspomnienie przeszłości, tymczasem eksperci alarmują, że wraca ze zdwojoną siłą. Dorośli przechodzą ją ciężej niż dzieci. 


Pacjentka z objawami na skórze ciała trafiła do zakaźnego szpitala w województwie śląskim. W zeszłym roku liczba zachorowań na tę chorobę wzrosła w Europie 30-krotnie. 

Najgorzej było w Rumunii, ale problem jest widoczny również w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Teraz też w Polsce. Już wiecie, o jaką chorobę chodzi? 

W tym tekście znajdziesz też informacje, jak ubiegać się za działania niepożądane szczepionek na COVID-19.

30-krotny wzrost zachorowań na odrę

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje o ponad 30-krotnym wzroście zachorowań na odrę w Europie. 

Tylko od października 2023 roku zgłoszono ponad 30 tys. przypadków choroby. Dla porównania w całym 2022 roku odnotowano tylko 941 zachorowań. 

Powodem do niepokoju jest nie tylko zwiększenie liczby zachorowań, ale również duża liczba hospitalizacji. W zeszłym roku z powodu odry do szpitali trafiło ponad 20 tysięcy osób, z czego 5 zmarło na skutek powikłań.Przypomnijmy, że biegunka i wymioty, to niejedyne powikłania odry. Choroba może powodować drgawki, bakteryjne zapalenie płuc, a nawet problemy związane z układem nerwowym, np. śmiertelnie niebezpieczne zapalenie opon mózgowych.

3480352546_7d244b3478_o.jpg
Odra – choroba bardzo niebezpieczna dla małych dzieci Fot. Flickr / Dave Haygarth
Pierwsza ofiara śmiertelna krztuśca. W Polsce dwukrotny wzrost zachorowań Zwana jest "mięsożerną". Lekarze ostrzegają przed chorobą wywołaną przez paciorkowce

Niski wskaźnik wyszczepialności dzieci

Główną przycyzną powrotu zapomnianej choroby, jaką jest odrą, jest zmniejszenie wskaźników wyszczepialności dzieci – ten w porównaniu do wskaźnika z 2022 roku zmniejszył się o 93 procent.

Masz migreny, to posłuchaj neurologa
UK Health Security Agency (UKHSA) podaje, że w 2024 roku liczba zachorowań wśród dzieci zwiększyła się do 198 przypadków, a w większości chorowały dzieci niezaszczepione. Wskaźnik wyszczepienia dla tego kraju wynosi 84 proc. – WHO zaleca minimum 95.


Najwięcej zachorowań odnotowuje się w krajach z najniższym wskaźnikiem wyszczepienia. W Europie do takich państw zaliczamy m.in. Rumunię, gdzie tylko w tym roku udokumentowano prawie 1000 przypadków odry.


W Polsce w zeszłym roku zgłoszono 36 zachorowań na odrę. WHO podaje, że wskaźnik wyszczepialności dzieci pierwszą dawką szczepionki przeciwko odrze wynosi 71 proc. – to o wiele mniej niż zalecają lekarze.

Zobacz też: Co oznacza wysypka na skórze dziecka? To może być któraś z tych chorób

Odra mylona z przeziębieniem lub grypą

Odra to zaraźliwa choroba wirusowa, która rozpoczyna się objawami podobnymi do przeziębienia lub grypy. Chorzy mają złe samopoczucie, kaszel, katar, gorączkę. Z czasem na ciele pojawia się charakterystyczna czerwona wysypka.

Przeczytaj też: Jak można ubiegać się o odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionki na COVID-19
Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci z osłabionym układem odpornościowym. I chociaż u wielu osób organizm zwalcza ją w ciągu 7-10 dni, to może powodować ciężkie powikłania, m.in. zapalenie opon mózgowych.

Przeczytaj też: Adwokat o decyzji rzecznika praw pacjenta o odszkodowaniach za NOP
Odrze najprościej zapobiec poprzez szczepienie w ramach programu szczepień ochronnych dla dzieci. Pierwszą dawkę podaje się bezpośrednio po narodzinach dziecka, a drugą w wieku 3 lat i 4 miesięcy. Niestety coraz mniej osób to robi.

źródło: WHO

Miałeś powikłania po odrze? Napisz do nas na adres: [email protected] – najciekawsze historie opublikujemy!

Zobacz też:

Nowy wykaz chorób objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Na liście 14 pozycji

Powiększone węzły chłonne – przyczyny, objawy, leczenie

Ból mięśni – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej
„Taka młoda, a taka gruba!” – słyszała. Schudła 60 kg i pomaga innym redukować wagę
Katarzyna Kucewicz, psycholożka, odchudzanie
- W Polsce jest potężna fatobia. Sama jej doświadczyłam – wspomina Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka. Dziś towarzyszy innym w redukcji wagi. Mówi o zastrzykach, które pomagają chudnąć, ale nie każdemu. Podpowiada, jak przestać jeść ze stresu, przetrwać chwile, gdy waga stoi w miejscu.  - Trzeba przejść żałobę za dawnym życiem. „Nie czekam, kiedy przyjedzie czas, kiedy będę mogła zjeść na śniadanie tort, a na obiad pizzę”. – mówi. – Wiedziałam, że muszę schudnąć dokładnie 63 kg żeby dojść do swojego celu – wspomina. To było jej noworoczne postanowienie. Tym razem się udało.Całej rozmowy posłuchacie poniżej, a na koncie Pacjenci na YouTube także innych podcastów:
Czytaj dalej