Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy, leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:30

Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy, leczenie.

Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy, leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/nas%C5%82uchiwanie-zdenerwowany-3079065/

Ostre zapalenie ucha środkowego jest jedną z najczęstszych przyczyn uciążliwego bólu ucha. Nie należy bagatelizować jego objawów, ponieważ brak podjęcia leczenia może doprowadzić do poważnych komplikacji. Jeśli podejrzewasz u siebie tę chorobę, pilnie skontaktuj się z lekarzem i zastosuj się do jego zaleceń! Uważnie obserwuj również wszelkie niepokojące objawy u swoich dzieci, ponieważ to ich właśnie najczęściej dotyczą infekcje układu słuchowego!

Ostre zapalenie ucha środkowego – charakterystyka, grupy ryzyka

Ostre zapalenie ucha środkowego dotyka przede wszystkim małe dzieci, szczególnie niemowlęta od 6 do8-miesiąca, natomiast po 7. roku życia zdarza się to już znacznie rzadziej. Większość z nas przechodzi tę chorobę choć raz w życiu. 2-latki często cierpią na nawracające zapalenie ucha środkowego – występujące min. trzykrotnie w ciągu sześciu miesięcy. Co ważne, ten problem występuje również u dorosłych (zwykle w wyniku nieprawidłowego leczenia zapalenia ucha w dzieciństwie).

Najczęstsze przyczyny ostrego zapalenia ucha środkowego to:

·        wcześniej rozwinięte zapalenie błony śluzowej nosa, migdałków lub zatok (części układu oddechowego są ze sobą ściśle powiązane, więc zwykle ich zakażenia są współwystępujące),

·        przerwanie (perforacja) błony bębenkowej ucha zewnętrznego,

·        wirusy (np. grypa i odra),

·        bakterie przedostające się do ucha z nosowej części gardła.

Ostre zapalenie ucha środkowego – objawy

Ostre zapalenie ucha charakteryzuje się przede wszystkim bólem ucha, w jego środkowej części. Objawy są najbardziej intensywne w początkowej fazie choroby, najczęstsze z nich to:

·        ostry, utrzymujący się ból ucha w jego środkowej części,

·        słabsze odbieranie dźwięków dochodzących z zewnątrz,

·        uczucie „szumu w uszach",

·        ból głowy i gorączka (szczególnie wysoka u małych dzieci),

·        powiększone migdałki,

·        wydzielina ropna zalegająca w okolicy bębenka (rzadko),

·        złe samopoczucie (u dzieci: płacz, krzyk, uporczywe tarcie chorego ucha).

Ostre zapalenie ucha środkowego – diagnozowanie

Rozpoznaniem i leczeniem ostrego zapalenia ucha środkowego zazwyczaj zajmuje się lekarz pierwszego kontaktu. W bardziej skomplikowanych przypadkach kieruje on pacjenta do laryngologa specjalizującego się w chorobach uszu.

Wstępna diagnoza opiera się przede wszystkim na dokładnym wywiadzie lekarskim. Podobne objawy mogą jednak występować w przypadku innych zakażeń, zatem w celu ich wykluczenia należy wykonać dodatkowe badania. Najbardziej pomocna jest otoskopia, polegająca na wprowadzeniu do ucha specjalnego przyrządu optycznego, zaopatrzonego w źródło silnego światła. Dzięki temu lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć przewód słuchowy i dostrzec charakterystyczne nieprawidłowości czy zmiany. Dodatkowo może zostać przeprowadzone podstawowe badanie słuchu – zapalenie ucha zwykle sprawia, że chory znacznie gorzej słyszy.

Ostre zapalenie ucha środkowego – leczenie

Ostre zapalenie ucha środkowego często ustępuje samoistnie, natomiast w celu zapobiegania nawracaniu infekcji i przyspieszenia rekonwalescencji stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (np. paracetamol i ibuprofen) oraz takie, które obkurczają błonę śluzową nosa i górnej części gardła. W niektórych przypadkach konieczne jest wprowadzenie terapii antybiotykowej.

U dzieci mocno podatnych na infekcje układu słuchowego czasem przeprowadza się również zabieg usunięcia przerośniętego migdałka. Jeśli pacjent doświadcza silnych nudności, stanów bliskich omdlenia i mimowolnych ruchów oczu (oczopląsu), lekarz musi naciąć błonę bębenkową, by zapobiec jej perforacji (samoistnemu przerwaniu) poprzez odprowadzenie zalegającej wydzieliny.

Tagi: