Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Księżna Kate zaczyna "chemioterapię prewencyjną". Onkolog wyjaśnia
Daria  Siemion
Daria Siemion 25.03.2024 20:26

Księżna Kate zaczyna "chemioterapię prewencyjną". Onkolog wyjaśnia

Smutna księżna Kate, w tle zdjęcie ekspertki
Fot. BBC / screen; Facebook / Prof. Barbara Madej-Czerwonka, Gabinet chirurgiczny

"Moi lekarze zdecydowali, że powinnam poddać się prewencyjnej chemioterapii. Jestem na wczesnym etapie tego leczenia" — ogłosiła księżna Kate w emocjonalnym oświadczeniu. Co to oznacza? Na czym polega leczenie księżnej Kate? O wyjaśnienie poprosiliśmy prof. dr hab. n. med. Barbarę Madej-Czerwonkę.

Księżna Kate ma raka. Podda się chemioterapii

Nie milkną echa głośnego oświadczenia księżnej Kate. Członkini brytyjskiej rodziny królewskiej wyznała na antenie BBC, że zmaga się z rakiem, co było przyczyną jej nagłego zniknięcia, o którym od początku tego roku spekulowały media.


– Po pierwsze chciałabym wam podziękować za wszystkie wiadomości okazujące wsparcie i zrozumienie w trakcie, gdy dochodziłam do siebie po przebytej operacji – zaczęła księżna Kate.  

– To były bardzo ciężkie miesiące dla całej rodziny, ale byłam pod znakomitą opieką medyczną – kontynuowała.

Księżna wyznała, że w styczniu przeszła poważną operację jamy brzusznej. Jeszcze wtedy mówiono, że wykryty guzy nie są rakiem, ale na wszelki wypadek pobrane wycinki poddano badaniom. Okazało się, że to nowotwór.

Dla księżnej Kate i jej bliskich wynik badania był szokiem. – Opiekujący się mną zespół medyczny doradził mi, abym poddała się prewencyjnej chemioterapii i jestem teraz na wczesnym etapie leczenia – zdradziła w emocjonalnym nagraniu.

O to, na czym polega chemioterapia prewencyjna, zapytaliśmy prof. dr hab. n. med. Barbarę Madej-Czerwonkę, chirurga onkologicznego i ordynator Oddziału Chirurgii Piersi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
 

księżna kate.avif
Oświadczenie księżnej Kate było szokiem szczególnie dla kobiet Fot. BBC/screen
Księżna Kate ma nowotwór. Treść oświadczenia [WIDEO] Nie tylko Kate Middleton. Ta brytyjska księżna też choruje na raka

Chemioterapia prewencyjna – na czym polega leczenie księżnej Kate?

W wielu mediach w Polsce pojawiły się nieprawdziwe informacje, że chemioterapia prewencyjna, której poddaje się Kate Middleton, polega na podawaniu dużej ilości witamin. Te doniesienia stanowczo dementuje  prof. dr hab. n. med. Barbara Madej-Czerwonka.

– Chemioterapia nie polega na podawaniu pacjentowi składników odżywczych i witamin, by sam pokonał chorobę. Podczas chemioterapii podawane są leki cytostatyczne, których zadaniem jest zniszczenie komórek raka – wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami.


I dodaje: – W onkologii mówimy często o chemioterapii uzupełniającej. Stosowana jest ona po radykalnym leczeniu operacyjnym u pacjentów z dużym ryzykiem miejscowego nawrotu choroby lub ryzykiem powstania przerzutów odległych.


Ekspertka zwraca uwagę, że skoro księżna Kate przeszła operację jamy brzusznej, a jak podają media, otrzymuje chemioterapię uzupełniającą prewencyjnie, należy sądzić, że podczas operacji usunięto guza w całości

– Leczenie pooperacyjne ma na celu ochronę Księżnej przed nawrotem choroby – tłumaczy prof. Madej-Czerwonka. Onkolog dodaje, że takie leczenie – jeśli są do niego wskazania – stosuje się również w Polsce. 

Co czeka księżną Kate? Skutki uboczne chemioterapii prewencyjnej

– Chemioterapia uzupełniająca, jak każda chemioterapia, ma swoje skutki uboczne – mówi prof. dr hab. n. med. Barbata Madej-Czerwonka. – Zaliczamy do nich między innymi wypadanie włosów, nudności, wymioty, biegunkę, owrzodzenia jamy ustnej – wymienia.

Pokonał guza mózgu! Posłuchajcie:

Ekspertka wyjaśnia też, z czego wynika tak wiele skutków ubocznych. – Dzieje się tak dlatego, że leki cytostatyczne zabijają nie tylko komórki nowotworowe, ale również młode, zdrowe komórki naszego organizmu – zdradza Pacjentom.

Na szcześcia działania niepożądane chemioterapii da się ograniczyć. Można to zrobić poprzez farmokoterapię, a także (w przypadku wypadających włosów) zastosowanie urządzeń chroniących cebulki włosa przed uszkodzeniem lekami.

– Aparaty chłodzące skórę głowy w czasie przyjmowania chemioterapii są już coraz częściej dostępne. Natomiast pacjentki, które straciły włosy mogą już dziś mieć dostęp do bardzo naturalnych i pięknych peruk – pociesza prof. Madej-Czerwonka.

Masz migreny? Koniecznie posłuchaj:

Chcesz podzielić się swoją historią? Może jesteś po chemioterapii? Napisz do nas: [email protected] Wybrane listy opublikujemy!

Zobacz też:
Chora na raka aktorka "Beverly Hills" zwróciła się do księżnej Kate. Poruszające oświadczenie

Dr Damian Patecki o hejcie na Zbigniewa Ziobrę dla Pacjenci.pl: “Nie każdy traci włosy i chudnie po chemioterapii”

Tomasz Komenda miał raka płuca. Pulmonolog: “Ten nowotwór to niechlubny lider”

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej
Robert Karaś przyłapany na dopingu. Komentarz lekarza dla Pacjenci.pl
Robert Karaś, doping
Słynny ultratriathlonista, Robert Karaś, znów przyłapany na dopingu. W organizmie wykryto dwa środki - klomifen i drostanolon. - Są używane w medycynie, ale raczej wątpliwe, by jakikolwiek lekarz znalazł wskazania do podania off-label - mówi dr. hab.n.med. Grzegorz Opielak, z Zakładu Fizjologii Człowieka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jak działają i jak długo utrzymują się w organizmie obie substancje? Czytajcie poniżej.To kolejna dopingowa afera z udziałem sportowca. W zeszłym roku wygrał dziesięciokrotnego Ironmana – trasę tę pokonał aż o 18 godzin krócej niż poprzedni rekordzista. A potem… został zdyskwalifikowany.Poniżej znajdziecie tłumaczenie Roberta Karasia, które oburzyło wielu sportowców i fanów Karasia. I komentarz lekarza dotyczący niedozwolonych, dopingujących substancji, jakie stosował słynny ultratriathlonista.
Czytaj dalej