Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Pierwsza ofiara śmiertelna krztuśca. W Polsce dwukrotny wzrost zachorowań
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 20.03.2024 12:42

Pierwsza ofiara śmiertelna krztuśca. W Polsce dwukrotny wzrost zachorowań

Krztusiec, zgon, zakażenie, choroba
Fot. Canva / Science Photo Library / Getty Images

Dwukrotnie wzrosła w styczniu i lutym liczba chorych na krztusiec w Polsce. To wielki powrót tej zakaźnej choroby, dawniej zwanej kokluszem. Dramatyczna sytuacja jest już w Czechach.

326 przypadków krztuśca w styczniu i lutym 2024, w tym samym czasie rok temu było tylko 156 zachorowań - wynika z najnowszych danych o zachorowaniach na choroby zakaźne w Polsce.

Nie żyje 55-letni mężczyzna z północnej części Czech, który zmarł na krztusiec. Czeski instytut zdrowia publicznego poinformował o pierwszym zgonie osoby zakażonej tą chorobą. Eksperci dywagują, czy nagły wzrost zachorowań może mieć związek ze zmianą stosowanych szczepionek przeciwko tej chorobie. 

Problem krztuśca pogłębia się w Czechach. Od początku roku zanotowano tam już ponad 3,1 tys. zachorowań, czyli najwięcej od 60 lat. Najwyższą zachorowalność obserwuje się u młodych osób w wieku 15-19 lat.

Pierwsza ofiara śmiertelna krztuśca

Zmarła pierwsza osoba, która chorowała na krztusiec. Wiadomo, że mężczyzna, który chorował miał 55 lat i mieszkał w Czechach. Jak informował czeski instytut zdrowia publicznego, wśród zakażonych jest również burmistrz Pragi. Na polityka wylała się niedawno lawina krytyki po tym, gdy mimo choroby i tak przyszedł na posiedzenie komisji zdrowia. Mężczyzna przekonywał, że choć wciąż jest w trakcie leczenia, nie zaraża już.

Warto podkreślić, że od początku roku zanotowano w Czechach ponad 3, 1 tys zachorowań. Najwyższą zachorowalność na tę chorobę widać u bardzo młodych osób w wieku 15-19 lat. To mniej więcej jedna trzecia pacjentów. Problem krztuśca występuje nie tylko w Czechach, ale również i w Polsce. Jak wynika z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB - od początku 2024 r. do 15 marca zanotowano aż 462 przypadki zachorowań, gdy w ubiegłym roku w tym samym czasie było ich znacznie mniej, bo 188.

azjatycki-zespol-lekarzy-bada-film-rentgenowski-z-analizy-pacjenta-aby-znalezc-najlepsze-rozwiazanie-dla-operacji-i-leczenia-koncepcji-pomyslow-zdrowotnych (1).jpg
Fot. Freepic
Alkohol "karmi" raka przełyku. Przeżywa tylko 5 procent chorych Czy można jeść czerwone mięso przy nadciśnieniu? Lekarz nie pozostawia wątpliwości

Krztusiec jest bardzo zaraźliwy

Dodajmy, że krztusiec jest bardzo zaraźliwą chorobą, gdzie jedna chora osoba może zarazić kilkanaście kolejnych. W przypadku krztuśca mówi się o dwóch fazach choroby: nieżytowej i napadach kaszlu. W pierwszej fazie objawy przypominają zwykłe przeziębienie.

Chory ma do czynienia z suchym kaszlem, katarem, stanem podgorączkowym i bólem gardła. Później dochodzi do tego uporczywy kaszel. Napady kaszlu są męczące i długotrwałe. U pacjenta może występować nawet kilkadziesiąt ataków dziennie. Lekarze podkreślają, że typowym powikłaniem krztuśca jest zapalenie płuc.

Jak leczyć krztusiec?

Przy ciężkim przebiegu choroby może okazać się konieczna wentylacja mechaniczna, dzieci od 6 miesiąca życia oraz powyżej 6 miesiąca, ale z chorobami przewlekłymi powinny być leczone w szpitalu posiadającym oddział intensywnej terapii.

Leczenie objawowe obejmuje stosowanie leków rozrzedzających i ułatwiających odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych, ale też nawadnianie, właściwą pielęgnację oraz odżywianie. Decydujące znaczenie ma leczenie farmakologiczne- leczenie przyczynowe. Stosowane są antybiotyki makrolidowe: azytromycyna oraz klarytromycyna. Powrót do zdrowia jest ściśle zależny od szybkości i stopnia regeneracji nabłonka migawkowego dróg oddechowych.

Źródło: Termedia, mp.pl, Medonet/ Poradnik Zdrowie

Czytaj też:

Papieżowi Franciszkowi usunęli kawałek płuca. Na co choruje Ojciec Święty?

Przez 70 lat mieszkał w żelaznym płucu. Paul Alexander nie żyje

Tomasz Komenda miał raka płuca. Pulmonolog: “Ten nowotwór to niechlubny lider”