Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Zwana jest "mięsożerną". Lekarze ostrzegają przed chorobą wywołaną przez paciorkowce
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 21.03.2024 15:16

Zwana jest "mięsożerną". Lekarze ostrzegają przed chorobą wywołaną przez paciorkowce

Mięsożerna choroba, zdrowie, Japonia
Fot. Pexels / cottonbro studio, Canva / Kateryna Kon/ Science Photo Library

Prowadzi do zespołu wstrząsu toksycznego i w wielu przypadkach prowadzi do zgonu. Czym jest i jak się objawia STSS zwane “mięsożerną” chorobą?

W Polsce już w roku 2022 zachorowało kilkanaście osób. Teraz ta rzadka, ale też wysoce śmiertelna choroba, wywołana przez paciorkowce z Grupy A, zaatakowała w Japonii i rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. W styczniu i lutym tego roku potwierdzonych zostało 378 przypadków choroby, a liczba chorych dalej rośnie. Rząd zaapelował do Japończyków, by zachowali ostrożność. 

Tajemnicze schorzenie STSS, czyli paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego w wielu przypadkach prowadzi do zgonu. Co to za choroba i czy jest się czego obawiać? Ile przypadków odnotowano w Polsce? Wyjaśniamy. 

iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/W_z59AsDq3s?si=EFyttWWxiI8n4kHj" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen>

Rośnie liczba chorych na STSS

Ta rzadka, choć wysoce śmiertelna choroba, wywoływana przez paciorkowców z grupy A rozprzestrzenia się po całej Japonii. Mowa o paciorkowcowym zespole wstrząsu toksycznego (ang. streptococcal toxic shock syndrome - STSS) . W ubiegłym roku odnotowanych zostało łącznie ponad 900 przypadków. Wcześniej do zachorowań dochodziło dość sporadycznie, gdyż było to 100 przypadków rocznie.

Tymczasem w pierwszych dwóch miesiącach tego roku potwierdzonych zostało 378 przypadków tego schorzenia i niestety - liczba chorych wciąż wzrasta. Lekarze przewidują, że obecny rok może być jeszcze gorszy

pexels-polina-tankilevitch-3873188.jpg
Fot. Polina Tankilevitch
Badanie krwi zamiast kolonoskopii ma wykryć raka. Lekarz komentuje Przez 70 lat mieszkał w żelaznym płucu. Paul Alexander nie żyje

Czym jest choroba STSS?

Jako że bakterie odpowiadające za rozwój STSS przenoszą się drogą kropelkową, japońscy lekarze chcą, by mieszkańcy podejmowali kroki zapobiegawcze, takie jak m.in. utrzymywanie dłoni w czystości, ale też “przestrzeganie zasad kultury podczas kaszlu”, czyli zasłanianie ręką buzi podczas kasłania.

“Chcemy, by ludzie podejmowali kroki zapobiegawcze, takie jak utrzymywanie dłoni w czystości oraz przestrzeganie zasad kultury podczas kaszlu” - powiedział  minister zdrowia Japonii Keizo Takemi, w rozmowie z "The Japan Times". 

Minister zdrowia w Japonii podkreślił też, że wzrost przypadków STSS może być związany z wejściem kraju w postpandemiczny etap. Choroba, o której mowa, wywołana jest przez zakażenie paciorkowcami beta-hemolizującymi grupy A (Streptococcus pyogenes). W schorzeniu dochodzi do niedotlenienia wielu narządów, m.in. nerek, płuc czy wątroby. U niektórych osób może prowadzić do martwicy tkanki łącznej pokrywającej mięśnie, dlatego właśnie nazywana jest “mięsożerną”.

Zobacz też: Grażyna Szapołowska wyjawiła, jak żegnała się z mamą. Coś zmieniło ją na zawsze

Jakie są objawy STSS?

Rozprzestrzeniająca się w Japonii choroba rozwija się w wyniku głębokiego zakażenia tkanek miękkich (mięśni, tkanki podskórnej czy posocznicy. Śmiertelność tego schorzenia jest bardzo wysoka - wynosi ok. 30 procent. STSS jest rzadką chorobą. W Polsce w 2022 r. odnotowano jedynie 19 przypadków. Dodajmy, że zespół paciorkowcowego wstrząsu toksycznego rozwija się bardzo gwałtownie. 

Na początku pacjent ma bardzo wysoką gorączkę, następnie dochodzą bóle mięśni czy obrzęki. Jak podkreślają lekarze, nawet w przypadkach wdrożenia intensywnego leczenia, może dojść do rozwoju powikłań. Jak podają eksperci, nie istnieje szczepionka, która zapobiega zakażeniom paciorkowcami grupy A. Po tym, gdy zdjęte zostały obostrzenia po Covid-19, Japończycy przestali przestrzegać zasad higieny, czyli zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, ale też częstej dezynfekcji i mycia rąk. Wszystkie te czynniki sprzyjają rozprzestrzenianiu się bakterii.

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl/ Rzeczpospolita

Czytaj też:

Mówią o niej męska angina. Czym jest choroba Plauta i Vincenta i jak ją leczyć?

Polacy już się nie szczepią. Po pandemii mają dość nie tylko szczepionek na covid

Groźny wirus coraz bliżej Polski. Pierwsze lotnisko wprowadziło kontrole i dezynfekcje

Tak bolą nogi w stwardnieniu rozsianym. To jeden z pierwszych objawów
Kobieta trzymająca się za obolałe nogi
"Ból doprowadzający do płaczu", "nocny ból nóg", "sztywność nóg" – tak swoje odczucia opisują chorzy. Wśród wielu z nich ból nóg był pierwszym objawem stwardnienia rozsianego. Czym jest SM, czyli stwardnienie rozsiane? To przewlekła choroba autoimmunologiczna, której początek można obserwować zwykle u osób w wieku od 20 do 40 lat. Wśród wielu objawów pojawiających się w przebiegu choroby, jednym z najczęściej wymienianych i najbardziej dokuczliwych jest ból nóg. Jak bolą nogi przy stwardnieniu rozsianym?
Czytaj dalej
Pierwsza ofiara śmiertelna krztuśca. W Polsce dwukrotny wzrost zachorowań
Krztusiec, zgon, zakażenie, choroba
Dwukrotnie wzrosła w styczniu i lutym liczba chorych na krztusiec w Polsce. To wielki powrót tej zakaźnej choroby, dawniej zwanej kokluszem. Dramatyczna sytuacja jest już w Czechach.326 przypadków krztuśca w styczniu i lutym 2024, w tym samym czasie rok temu było tylko 156 zachorowań - wynika z najnowszych danych o zachorowaniach na choroby zakaźne w Polsce.Nie żyje 55-letni mężczyzna z północnej części Czech, który zmarł na krztusiec. Czeski instytut zdrowia publicznego poinformował o pierwszym zgonie osoby zakażonej tą chorobą. Eksperci dywagują, czy nagły wzrost zachorowań może mieć związek ze zmianą stosowanych szczepionek przeciwko tej chorobie. Problem krztuśca pogłębia się w Czechach. Od początku roku zanotowano tam już ponad 3,1 tys. zachorowań, czyli najwięcej od 60 lat. Najwyższą zachorowalność obserwuje się u młodych osób w wieku 15-19 lat.
Czytaj dalej
Polecane