Erytrodermia łuszczycowa – przyczyny występowania, objawy i leczenie.
Erytrodermia to bardziej zespół nasilonych objawów w przebiegu jakiejś choroby lub w skutek choroby niż oddzielna jednostka chorobowa. Erytrodermia może być na przykład wynikiem nieprawidłowej reakcji na leki albo zaniedbaniami w przebiegu zapaleń skóry atopowej. Może być również efektem zaprzestania leczenia łuszczycy. Czy to jedyne przyczyny jej występowania? Sprawdź! Mamy dla ciebie garść przydatnych informacji na temat przyczyn, objawów oraz leczenia erytrodermii łuszczycowej.
Czym jest łuszczyca?
Łuszczyca jest znaną na świecie chorobą, jednak częściej występuje w krajach strefy umiarkowanej. Jest chorobą skóry o podłożu autoimmunologicznym. Jej przyczyny nie zostały ustalone ze 100% pewnością. Lekarze przypisują duże znaczenie kwestiom genetycznym oraz czynnikom sprzyjającym występowaniu zmian skórnych takim jak alergie, stres, nieprawidłowa dieta czy źle dobrana farmakoterapia oraz zaniedbane wcześniej zakażenia wirusowe i bakteryjne skóry.
Łuszczyca objawia się płaskowyniosłymi grudkami w kolorze czerwonym lub czerwonobrunatnym w różnych rozmiarach. Są to zmiany, które bez problemu da się odgraniczyć od skóry zdrowej. Na powierzchni zmian występuje coś w rodzaju białosrebrzystej łuski, których nie wolno zdrapywać (powoduje to krwawienie punktowe oraz może prowadzić do zakażeń oraz wzmożeniu zmian łuszczycowych).
Łuszczycę leczy się objawowo, podejmując próby łagodzenia zmian i zwiększania komfortu życia pacjenta.
Erytrodermia łuszczycowa – przyczyny
Aby na ciele wystąpiła erytrodermia łuszczycowa musi wystąpić pogorszenie istniejącej już wcześniej przewlekłej łuszczycy skóry. Przyczyną jej wystąpienia może być reakcja polekowa, ale także przerwanie farmakoterapii kortykosteroidami. Wśród innych objawów mogą pojawić się również:
· infekcja,
· niski poziom wapnia w organizmie,
· preparaty ze smołą węglową.
Objawy erytrodermii łuszczycowej
Erytrodermia łuszczycowa to zaostrzona forma łuszczycy. W związku z tym jej głównym symptomem jest wystąpienie łuszczycy na znacznej części powierzchni ciała. W przebiegu erytrodermii łuszczycowej pojawiają się również świąd obrzęk, a często nawet silny ból. Większość pacjentów przechodzi to charakterystyczne zaostrzenie objawów łuszczycy w dosyć ciężki sposób.
Razem z erytrodermią występują często również zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu w wyniku odwodnienia i wysokiej gorączki. Organizm jest mocno osłabiony, co sprzyja wtórnym zakażeniom w obrębie zmian skórnych.
Powikłania erytrodermii łuszczycowej
Erytrodermia łuszczycowa zignorowana lub nieskutecznie leczona może prowadzić do wielu powikłań. Niżej podajemy niektóre z nich:
· odwodnienie,
· problemy z sercem,
· infekcje,
· anemia,
· hipotermia,
· niedobór białka i niedożywienie,
· obrzęk.
Powikłania erytrodermii łuszczycowej mogą doprowadzić do bardzo poważnych stałych zmian w organizmie, a nawet do śmierci.