Pacjenci.pl
Espumisan – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

Pixabay.com

Espumisan – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Paulina Piziorska

Udostępnij:

Najpopularniejszym na rynku farmaceutycznym lekiem zalecanym w minimalizowaniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych jest Espumisan. Lek ten poleca się zarówno w leczeniu dolegliwości takich jak wzdęcia, jak i w przygotowaniu pacjentów do badań.

Espumisan jest bardzo często używanym lekiem nie tylko w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości ze strony żołądka czy jelit, ale także w procesie przygotowywania pacjenta do badań czy operacji. Z jakiego powodu i co te dwie rzeczy mają ze sobą wspólnego? Między innymi o tym będziesz mógł przeczytać w niniejszym artykule. Dowiesz się także wszystkiego na temat stosowania Espumisanu: dawkowania, sposobu przyjmowania, ewentualnych środków ostrożności, które należy zachować podczas kuracji oraz przeciwwskazań do jej rozpoczynania. Na koniec podzielimy się z tobą także informacjami dotyczącymi sensowności przyjmowania tego preparatu w konkretnych przypadkach.

Espumisan – charakterystyka i działanie

Główną substancją zawartą w leku Espumisan jest symetykon. Stosowany jest on przede wszystkim w objawowym leczeniu wielu rodzajów dolegliwości żołądkowo-jelitowych oraz w przygotowywaniu pacjenta do badań diagnostycznych. Działanie symetykonu polega na powodowaniu, że obecne w przewodzie pokarmowym pęcherzyki gazu, pękają. Uwolnione w ten sposób gazy najczęściej są wchłaniane przez ścianę jelita i usuwane w wyniku ruchów robaczkowych jelit.

Jednocześnie symetykon zawarty w Espumisanie działa wyłącznie powierzchniowo, nie wchodząc w jakiekolwiek reakcje chemiczne w ciele pacjenta – nie wchłania się do organizmu i zostaje wydalony w niezmienionej formie. Ze względu na swoje działanie Espumisan stosowany jest w poniższych przypadkach:

  • w minimalizowaniu dolegliwości ze strony żołądka i jelit (układu pokarmowego), które związane są w nadmiernym gromadzeniem się gazów (np. wzdęcia),

  • gdy pacjent doświadcza nadmiernej produkcji gazów w okresie po operacjach różnego rodzaju,

  • podczas przygotowywania pacjenta do badań takich jak badania radiologiczne czy ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej oraz gastroskopia (pozbycie się gazów oraz resztek pokarmowych z układu pokarmowego jest niezbędne, aby umożliwić wykonanie miarodajnego badania).

Espumisan – stosowanie i środki ostrożności

Stosowanie leku Espumisan zalecane jest w wymienionych wcześniej przypadkach zarówno u dzieci (powyżej 6. roku życia) jak i młodzieży oraz osób dorosłych. Zwykle zalecaną dawką leku (niezależnie od wieku) są 2 kapsułki przyjmowane od 3 do 4 razy na dobę, w trakcie posiłków lub po nich. Jeżeli kuracja nie spowodowała poprawy stanu pacjenta lub chory czuje się gorzej, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Stosowanie Espumisanu jest niewskazane w przypadku uczulenia pacjenta na którykolwiek ze składników leku. Najczęściej występującymi reakcjami alergicznymi są te w odpowiedzi na symetykon, żółcień pomarańczową FCF czy parahydroksybenzoesan metylu. W przypadku wystąpienia uczulenia, należy niezwłocznie udać się do szpitala (zwłaszcza jeśli reakcja alergiczna dotyczy dróg oddechowych i okolic twarzy).

Niewskazane jest również stosowanie leku podczas ciąży i karmienia piersią ze względu na brak szczegółowych badań na ten temat. Wprawdzie udowodniono, że Espumisan nie wchłania się przed przewód pokarmowy do krwi, jednak w kwestii decyzji o wdrożeniu leczenia, należy poradzić się lekarza prowadzącego lub przynajmniej farmaceuty.

Espumisan – czy to wystarczy?

Nie istnieje praktycznie żadne niebezpieczeństwo wyrządzenia jakichkolwiek szkód w organizmie w wyniku przewlekłego przyjmowania leku Espumisan. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jeśli jego stosowanie jest konieczne na co dzień, przewlekle dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą świadczyć o poważnych schorzeniach. Dlatego właśnie zawsze warto wybrać się do lekarza i podzielić wątpliwościami.

Co innego, jeżeli przygotowujemy się do operacji lub doświadczamy problemów przejściowych, np. w wyniku świątecznego obżarstwa. Nie namawiamy oczywiście, aby spożywać zbyt ciężkostrawne i niezdrowe potrawy, jednak w takich przypadkach nie trzeba się wzdragać przed udzieleniem jelitom małego wsparcia w postaci Espumisanu.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >