Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Gdy się pojawi, biegiem do lekarza. Zachoruje 4 mln osób
Fot. Canva

Gdy się pojawi, biegiem do lekarza. Zachoruje 4 mln osób

24 lipca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że za kilka lat drastycznie wzrośnie liczba osób chorych na cukrzycę. Jednym z powodów, dla którego tak się ma stać, jest to, że choroba ta początkowo daje dość niespecyficzne objawy, które można przypisać wielu innym stanom i schorzeniom.

Jest jednak kilka takich sygnałów wysyłanych przez nasze ciało, które powinny dać nam do myślenia. Przykład? Suchość w ustach, albo zaburzenia widzenia.

Cukrzyca – coraz więcej osób choruje

Cukrzyca określana jest jako choroba cywilizacyjna, a czasem nawet jako niezakaźna epidemia XXI wieku. Rozwija się powoli, podstępnie, a dotyka zarówno starsze, jak i młodsze osoby. Wiele z nich w ogóle nie wie, że choruje na cukrzycę, ponieważ objawy mogą być niespecyficzne i w miarę łagodne – przynajmniej na początkowym etapie.

Jednak osób chorych na cukrzycę przybywa. "W roku 2017 zarejestrowano 2,7 mln chorych. Na podstawie tej dynamiki wzrostu ocenia się, że w 2030 roku będzie w Polsce 4,2 mln chorych. Przyjmuje się, że dodatkowo 25 proc. osób ma niezdiagnozowaną cukrzycę i nie leczy się z tego powodu " – podało Ministerstwo Zdrowia. Z danych szacunkowych wynika, że ok. 200 tys. chorych to osoby z typem 1, pozostałe to typ 2 (ogromna większość), a 1 proc. cierpi z powodu cukrzycy typu 3 .

Fot. Pixabay/stanias
2 zgony i 28 hospitalizacji po zakażeniu listerią. Źródłem bakterii wędlina
Ruszył profilaktyczny program "Operacja borelioza". Obejmie konkretną grupę mieszkańców

Cukrzyca to "cichy zabójca"

Choroba doczekała się określenia "cichy zabójca", a to dlatego, że rozwija się powoli, nieraz przez długie lata, nie dając jednocześnie niemal żadnych objawów . W grupie ryzyka znajdują się m.in. osoby z:

  • nadwagą i otyłością,
  • cukrzycą w rodzinie,
  • nadciśnieniem,
  • podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi,
  • zespołem policystycznych jajników.

Z cukrzycą można żyć i to na dobrym poziomie, pod warunkiem, że jest wcześnie zdiagnozowana i zostanie wdrożona terapia. Im dłużej dana osoba żyje z niezdiagnozowaną i nieleczoną cukrzycą, tym gorsze będzie mieć wyniki zdrowotne. Dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie , w tym regularne wykonywanie badań, przede wszystkim stężenia glukozy we krwi.

Cukrzyca – wczesne objawy

Objawy, które mogą zwiastować rozwijanie się w organizmie cukrzycy, to np.:

  • suchość w ustach,
  • częste uczucie pragnienia,
  • zmiany skórne, skłonności do infekcji skóry,
  • zmęczenie, słaba kondycja,
  • częste oddawanie moczu,
  • spadek masy ciała bez wyraźnego powodu,
  • osłabienie,
  • zaburzenia widzenia .

Objawy te pojawiają się przy znacznie podwyższonych wskaźnikach glukozy we krwi rzędu 250-300 mg proc., ale, nawet gdy cukier nie będzie jeszcze tak wysoki, część z nich, w pewnym stopniu, może zacząć dokuczać. Ciągłe zmęczenie łatwo przypisać przepracowaniu, a np. wzmożone pragnienie – częstemu oddawaniu moczu. "Tak mam" – powie wiele osób. Suchość w ustach bywa objawem nerwicowym, kiedy więc żyjemy w stresie, choćby z powodu pracy, mamy "wyjaśnienie". W ten sposób możemy przeoczyć rozwijającą się chorobę.

Jak nie zachorować na cukrzycę?

W prewencji cukrzycy istotne są badania poziomu glukozy we krwi. W wymienionych grupach ryzyka, lekarz będzie zlecał je regularnie (przynajmniej raz w roku), jednak w innych przypadkach nie musi tak być. Jeśli więc niepokoją nas pewne objawy, powinniśmy przypilnować tematu. O cukrzycy mówimy, kiedy wyniki na czczo wynoszą 126 mg/dL (7.0 mmol/L) w co najmniej dwóch pomiarach. Ale alarmujące są już wyniki między 100 a 125 mg/dL. Świadczą o stanie przedcukrzycowym , który szybko może przerodzić się w cukrzycę typu 2.

" Prawidłowe żywienie , aktywność fizyczna i zdrowy styl życia mają istotne znaczenie w prewencji cukrzycy i jej powikłań. Istotne zatem jest edukowanie społeczeństwa nt. zasad prawidłowego żywienia, a także podejmowanie działań mających na celu propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia" – podkreśla resort zdrowia.

Zobacz także:

Tak się objawia cukrzyca. Chorobę rozpoznasz po zmianach na skórze

Czy insulinooporność i cukrzyca to to samo? Lekarz tłumaczy

To jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Zauważysz go na szyi i łokciach

Gdy się pojawi, pędem do kardiologa. Choruje 1,2 mln Polaków
Te osoby nie powinny jeść borówek amerykańskich. Zmniejszają działanie leków!
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko