Ruszył profilaktyczny program "Operacja borelioza". Obejmie konkretną grupę mieszkańców
Ruszył nowy program profilaktyczny “Operacja borelioza”. Program uruchamiany w formie pilotażu ma zwiększyć ochronę przez chorobę przenoszoną przez kleszcze, czyli boreliozę. Będzie jednak dotyczyć wybranej grupy mieszkańców Polski.
To nowy program profilaktyki dla żołnierzy pełniących służbę na granicy, ale przeznaczony również dla funkcjonariuszy policji oraz służby granicznej, którzy pełnią misję w ochronie granicy państwowej. Na czym będzie polegać program?
Funkcjonariusze ochronieni przed boreliozą
Borelioza (zwana też chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową) to najczęstsza choroba przenoszona przez kleszcze. Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi. Mówi się o nich, że należą do najsprytniejszych bakterii, gdyż są bardzo ruchliwe, potrafią zmienić kształt.
Choroba z Lyme przebiega pod postacią zapalenia stawów, zapalenia mięśnia sercowego (rzadziej), neuroboreliozy (m.in. zapalenia mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych). Z kolei wśród neurologicznych powikłań choroby wymienia się m.in.: problemy z pamięcią i koncentracją, porażenie nerwu twarzowego, czy nawet halucynacje.
22 lipca wystartował nowy program profilaktyki związany z boreliozą. Nie dotyczy on jednak wszystkich mieszkańców, a jedynie żołnierzy pełniących służbę na granicy, funkcjonariuszy policji i służby granicznej.
“Od poniedziałku 22 lipca startuje nowy program profilaktyki dla żołnierzy pełniących służbę na granicy, dla funkcjonariuszy policji i służby granicznej, którzy pełnią swoją misję w ochronie granicy państwowej” - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Na czym będzie polegać "Operacja borelioza"?
Na czym będzie polegać ten program? Żołnierz i funkcjonariusz przez aplikację będzie mógł wypełnić ankietę oraz przesłać zdjęcie miejsca ugryzienia przez kleszcza do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Samo zgłoszenie będzie automatycznie rejestrowane i analizowane.
Dzięki temu żołnierz czy funkcjonariusz ma otrzymać błyskawiczną pomoc na wypadek zagrożenia wystąpienia boreliozy lub odkleszczowego zapalenia mózgu. Co ważne, wraz z początkiem stycznia 2025 r, program “Operacja borelioza” obejmie wszystkich żołnierzy, którzy m.in. biorą udział w ćwiczeniach na poligonach.
Ile przypadków boreliozy jest potwierdzonych?
Aplikacja ma przypomnieć żołnierzom, że mają oni dostęp do bezpłatnych szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
“Odsetek zaszczepionych żołnierzy jest niewielki. Zainteresowanie szczepieniami jest w mojej ocenie za małe” - wyjaśniał Kosiniak Kamysz.
Polityk dodał też, że analizowana jest możliwość wpisania chorób przenoszonych przez kleszcze, w tym boreliozy na listę chorób zawodowych żołnierzy. Od 1 stycznia do 30 czerwca tego roku potwierdzono w Polsce 9134 przypadki boreliozy i 159 kleszczowego zapalenia mózgu. Takie są dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Czytaj też:
Jakie badania wykonać po ukąszeniu kleszcza? Farmaceuta radzi
Cała prawda o boreliozie w rozmowie z prof. Simonem. Czy jest się czego bać?