Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Gdy się pojawi, pędem do kardiologa. Choruje 1,2 mln Polaków
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 23.07.2024 09:12

Gdy się pojawi, pędem do kardiologa. Choruje 1,2 mln Polaków

Opuchnięte stopy
Fot. Canva

1,2 miliona Polaków cierpi na tę chorobę. Dotyka ona zarówno dorosłych, jak i dzieci. O czym mowa? O niewydolności serca, która daje bardzo różne objawy i zawsze wymaga leczenia. Jak rozpoznać chorobę? 

Niewydolność serca - czym jest?

O niewydolności serca mówimy w momencie, w którym serce nie jest zdolne do pompowania odpowiedniej ilości krwi do narządów, przez co dociera do nich za mało tlenu albo - za dużo krwi zalega w narządach. Objawy choroby są bardzo różne, a w medycynie wyróżnia się kilka rodzajów niewydolności serca:

  • ostrą niewydolność serca rozpoznaje się, kiedy objawy pojawiają się nagle i szybko narastają;
  • przewlekłą niewydolność serca rozpoznaje się, kiedy objawy utrzymują się od miesiąca. Jest to, w zależności od przypadku: stabilna niewydolność lub niewyrównana, gdzie objawy nasilają się;
  • zastoinowa niewydolność serca oznacza postać ostrej lub przewlekłej niewydolności serca z obecnością cech przewodnienia organizmu, które powoduje objawy wywołane bezpośrednio przez zastój krwi w różnych narządach (np. duszność spowodowana zastojem w płucach, obrzęki kończyn dolnych, poszerzenie żył szyjnych, powiększenie wątroby).

Aby zdiagnozować niewydolność serca należy wykonać badania, które dadzą także obraz, który fragment serca nie pracuje prawidłowo. Możemy mieć do czynienia z:

  • lewokomorową niewydolnością serca;
     
  • prawokomorową niewydolnością serca;
     
  • obukomorową niewydolnością serca.
Tak bolą nogi w stwardnieniu rozsianym. To jeden z pierwszych objawów Ta grupa krwi przyciąga kleszcze. Jeśli ją masz, uważaj

Przyczyny niewydolności serca

Najczęstszą przyczyną niewydolności serca są:

  • choroba niedokrwienna serca (najczęściej przebyty zawał serca);
  • nadciśnienie tętnicze (w szczególności niedostatecznie leczone i źle kontrolowane);
  • wady zastawkowe serca (zwężenie zastawki aortalnej, niedomykalność zastawki dwudzielnej lub trójdzielnej lub niedomykalność zastawki aortalnej);
  • kardiomiopatie (przede wszystkim kardiomiopatia przerostowa);
  • zapalenia mięśnia sercowego;
  • cukrzyca;
  • zaciskające zapalenie osierdzia.

Niewydolność mogą także powodować inne choroby, jak przewlekłe choroby płuc (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), ciężka niedokrwistość, marskość wątroby czy nadczynność tarczycy.

Objawy niewydolności serca

Objawy niewydolności serca dzielimy na typowe: duszność, stałe zmęczenie, znużenie, zmniejszona tolerancja wysiłku, uczucie duszności 1–2 minuty po położeniu się, które ustępuje po kilku minutach od przyjęcia pozycji siedzącej lub stojącej, napadowa duszność nocna oraz obrzęki wokół kostek u nóg.

I nietypowe, np. kaszel nocny, świszczący oddech, uczucie pełności, splątanie, kołatania serca, zawroty głowy, omdlenia, depresja. 

Podczas badania pacjenta lekarz bardzo często stwierdza obrzęki obwodowe (kończyn dolnych, okolicy krzyżowej, moszny), trzeszczenia nad płucami, szmery serca, niemiarowy puls, powiększenie wątroby, szybkie oddechy. 

Często także pojawia się skąpomocz. 

Jak leczyć niewydolność serca?

Częstość występowania niewydolności serca zależy od wieku. W ogólnej populacji osób dorosłych wynosi ona 1–2 proc. natomiast znacząco rośnie po 75, roku życia. W populacji w wieku 70-80 lat wynosi ona aż 20 proc. 

Aby zdiagnozować niewydolność serca należy udać się do lekarza, który na podstawie objawów może już podejrzewać chorobę. Aby potwierdzić swoje przypuszczenia lekarz zaleca zazwyczaj badanie echokardiograficzne, które pozwala na bezpośrednią ocenę objętości jam serca, czynności skurczowej i rozkurczowej komór, grubości ścian serca, funkcji zastawek i obecności nadciśnienia płucnego. 

Jak leczyć niewydolność?

Przede wszystkim dąży się do eliminacji przyczyn niewydolności. Leczenie takie obejmuje m. in. leczenie operacyjne, z usuwaniem wad serca i korektą. Ważna jest także modyfikacja stylu życia pacjenta, a więc:

  • ograniczenie podaży sodu (soli) zwykle do 2–3 g na dobę i ograniczenie podaży płynów do 1,5–2,0 l na dobę;
  • codzienna aktywność fizyczna;
  • unikanie alkoholu.

Prowadzi się także leczenie chorób mogących się przyczyniać do niewydolności. 

Czytaj też:

Ta maść nie ma sobie równych w walce z problemami skórnymi. Zapłacisz za nią tylko 20 zł

Kosztuje niecałe 20 zł, pomoże zlikwidować pajączki i nie tylko. Ta maść jest hitem

Ta maść kosztuje mniej niż 8 zł. Wygładzi zmarszczki i świetnie nawilży skórę