Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ginkgo Biloba – kto powinien stosować preparaty z miłorzębem japońskim?
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:25

Ginkgo Biloba – kto powinien stosować preparaty z miłorzębem japońskim?

Ginkgo Biloba – kto powinien stosować preparaty z miłorzębem japońskim?
pixabay.com

Ginkgo Biloba – właściwości

Ginkgo Biloba, inaczej miłorząb japoński (miłorząb dwuklapowy), to jedno z najstarszych gatunków drzew na Ziemi. Zawiera glikozydy flawonoidowe i terpenoidy (ginkgolidy, bilobalidy) i jest stosowany w medycynie od setek lat. Uważa się, że ma właściwości nootropowe (poprawiające funkcje poznawcze), jest stosowany przede wszystkim jest jako środek wzmacniający pamięć i koncentrację.

Ekstrakt z miłorzębu usprawnia przepływ krwi przez małe naczynia krwionośne, chroni przed uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki i hamuje agregację płytek krwi, zapobiegając zakrzepom i rozwojowi szeregu zaburzeń sercowo-naczyniowych i ośrodkowego układu nerwowego. Wyciąg z Ginkgo Biloba znajduje się także w wielu kosmetykach, przede wszystkim przeciwzmarszczkowych (działanie antyoksydacyjne) i antycellulitowych (działanie ujędrniające).

Ginkgo Biloba – wskazania

Uważa się, że korzyści zdrowotne miłorzębu pochodzą z jego silnych właściwości przeciwutleniających, przeciwzapalnych i poprawiających krążenie. Stosowanie suplementów diety zawierających w swym składzie miłorząb japoński jest wskazane w celu wspomagania utrzymania dobrej kondycji umysłowej. Pomaga w łagodzeniu związanego z wiekiem upośledzenia pamięci, poprawia funkcje poznawcze i koncentrację. Preparaty z Ginkgo Biloba mogą być przydatne w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera i innych zespołów otępiennych, choć warto mieć na uwadze, że nie cofnie on zmian neurodegeneracyjnych.

Uważa się, że miłorząb korzystnie wpływa na słuch i wzrok. Wskazaniem do stosowania mogą być również stany, w których wymagana jest poprawa krążenia w obrębie kończyn dolnych. Badanie wykazały również, że miłorząb może obniżyć wysokie ciśnienie krwi oraz wysoki poziom chlesterolu.

Ginkgo Biloba – ostrzeżenia

Preparatów z ekstraktem z Ginkgo Biloba nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na tę substancję. Szczególną ostrożność należy zachować podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych oraz u pacjentów ze skłonnością do krwawień.

Suplementy z miłorzębem są na ogół dobrze tolerowane w standardowych dawkach doustnych. Ginkgo biloba może jednak powodować, jak każda substancja, działania niepożądane. Mogą one obejmować: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, zawroty głowy, kołatanie serca, osłabienie.

Tagi:
Polecane