Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gorączka krwotoczna – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Gorączka krwotoczna – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie.

Gorączka krwotoczna – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/termometr-gor%C4%85czka-numer-strony-3656065/

Kilka lat temu w Afryce Zachodniej wybuchła epidemia Eboli, która szybko rozprzestrzeniła się na obszarze innych krajów tropikalnych. W Europie panował strach, że śmiercionośny wirus dotrze także do nas. Na szczęście sytuacja została opanowana, na Zachodzie pojawiły się jednostkowe przypadki – głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii (u osób powracających z tropikalnych terenów objętych epidemią). Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym charakteryzuje się gorączka krwotoczna, jakie są jej odmiany, przyczyny, objawy i sposoby leczenia, wszystkie te informacje znajdziesz w niniejszym artykule.

Gorączka krwotoczna (Ebola, Denga, Lassa) – charakterystyka

Jak już zostało wspomniane, gorączka krwotoczna to bardzo groźna choroba, wywoływana przez zakażenie wirusem. Występuje w kilku odmianach, do których należą: Ebola, Denga i Lassa. Charakteryzują się one niezwykle wysoką śmiertelnością – wynoszącą od 50 do nawet 90 procent zdiagnozowanych przypadków. Zwykle choroba trwa około dwóch tygodni, jednak czasem objawy mogą się utrzymywać nieco powyżej miesiąca.

Najwcześniejszą formą gorączki krwotocznej była Denga. Wirus ten występuje w Azji, na jej południowo-wschodnim obszarze. Z kolei Lassa została wykryta już pod koniec lat 60. XX wieku (w państwach zachodniej Afryki). Zakażenie wirusem Eboli pojawiło się najpóźniej – zaledwie kilka lat temu. Jest ono najgroźniejszym do tej pory rodzajem tej choroby, zarówno pod względem liczby zachorowań, jak i wskaźnika śmiertelności.

Gorączka krwotoczna (Ebola, Denga, Lassa) – przyczyny

Wirusy wywołujące gorączkę krwotoczną, są przenoszone przez niektóre zwierzęta – komary, kleszcze, gryzonie, małpy i nietoperze (to właśnie te ostatnie najprawdopodobniej rozprzestrzeniły Ebolę). W następnym etapie ludzie zarażają się od siebie nawzajem. Odbywa się to przede wszystkim drogą kropelkową – na skutek zetknięcia podrażnionej lub uszkodzonej błony śluzowej z wydzielinami takimi jak ślina, mocz czy kał, zawierającymi konkretne wirusy. W efekcie tworzą się poszczególne skupiska epidemiczne, zwane również ogniskami.

Gorączka krwotoczna (Ebola, Denga, Lassa) – objawy

Objawy gorączki krwotocznej są początkowo podobne do silnego przeziębienia lub grypy, jednak stopniowo znacznie się nasilają. Należą do nich:

·          gwałtowny wzrost temperatury, gorączka,

·          bóle mięśni,

·          bóle głowy,

·          osłabienie i złe samopoczucie,

·          kaszel.

W kolejnym etapie choroby obserwuje się: ból brzucha, biegunkę, wymioty, ucisk i ból w klatce piersiowej oraz wysypkę. W fazie końcowej może dojść nawet do trudnych do opanowania krwotoków wewnętrznych, które mogą skutkować śmiercią pacjenta w wyniku wykrwawienia.

UWAGA!!! Objawy gorączki krwotocznej (Ebola, Denga, Lassa) mogą pojawić się nawet trzy tygodnie po zetknięciu ze źródłem zakażenia. Dlatego po pobycie w tropikalnych krajach nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów i bezzwłocznie zgłosić się do lekarza!

Gorączka krwotoczna (Ebola, Denga, Lassa) – diagnozowanie

Zdiagnozowanie gorączki krwotocznej na początkowym etapie jest dość trudne (ponieważ objawy nie są charakterystyczne i mogą wskazywać na wiele innych chorób). Dopiero, gdy u pacjenta pojawią się krwotoki wewnętrzne, rozpoznanie staje się łatwiejsze.

Przy wszelkich działaniach diagnostycznych konieczne jest zachowanie najwyższej ostrożności, by nie doprowadzić do dalszego rozprzestrzenienia się choroby. Badania opierają się przede wszystkim o analizę wyników laboratoryjnych – aby potwierdzić gorączkę krwotoczną, należy stwierdzić obecność wirusa we krwi, moczu lub wydzielinie z gardła. Na zaawansowanym etapie choroby pojawiają się również charakterystyczne przeciwciała. Obecność wirusa można również stwierdzić po śmierci pacjenta.

Tagi:
Polecane