Jak usunąć makijaż permanentny? Są skuteczne sposoby, ale niektórych lepiej unikać
Makijaż permanentny to świetne rozwiązanie dla kobiet, które nie chcą tracić czasu na codzienne zabiegi upiększające przed lustrem. Zwykle wybierany jest przez panie o jaśniejszych rzęsach lub brwiach, ponieważ sprawia, że ich uroda jest trwale podkreślona, a twarz nabiera wyrazu.
Choć makijaż permanentny ma niewątpliwie wiele zalet, czasem efekt, jaki uzyskujemy w salonie, nie jest zadowalający. A bywa też, że po prostu chcemy coś zmienić. Jak można zatem usunąć makijaż permanentny?
Makijaż permanentny – na czym polega?
Makijaż permanentny to rodzaj tatuażu, który imituje makijaż, standardowo wykonywany przy pomocy szminki, eyelinera czy kredki do brwi. Pigment do makijażu permanentnego wprowadzany jest do naskórka, płycej niż w przypadku tatuaży , i ma on także większą cząsteczkę.
Celem takiego makijażu jest uwydatnienie ust lub podkreślenie oczu i brwi, co daje długotrwały efekt bez konieczności codziennego malowania się. To niewątpliwie zaleta, zwłaszcza w przypadku kobiet, które nie wyobrażają sobie wyjść z domu bez makijażu. No i – nie rozmazuje się, można więc płakać na filmach bez ryzyka uszczerbku na urodzie!
Bywa jednak, że makijaż permanentny nie spełnia naszych oczekiwań. Wykonany jest nie tak, jak chciałyśmy, lub po prostu, znudziła nam się już niebieska kreska na powiekach lub intensywny odcień ust.
Ile czasu utrzymuje się makijaż permanentny?
Jeśli makijaż permanentny wykonany został na właściwej głębokości, powinien utrzymać się przez kilka lat i stopniowo zniknąć wraz z procesem złuszczania się skóry. Jego trwałość zależy też od typu skóry, pielęgnacji oraz zastosowanej techniki. I tak w przypadku:
- brwi – utrzymuje się zwykle od 1 do 3 lat, stopniowo jaśniejąc,
- ust – utrzymuje się od 2 do 5 lat, przy czym kolor może blaknąć nierównomiernie,
- kresek – utrzymuje się od 3 do 5 lat, czyli najdłużej.
By efekt trwał dłużej, zaleca się, by, mniej więcej, raz do roku, odświeżać tatuaż.
Makijaż permanentny – usuwanie
Choć z czasem makijaż permanentny blaknie i jaśnieje, nigdy w 100 procentach sam nie zniknie. Jeśli, z jakiegokolwiek powodu, chcemy się go pozbyć, warto rozważyć profesjonalny zabieg, np.:
-
laserowe usuwanie makijażu permanentnego
– polega na rozbijaniu pigmentu za pomocą wiązki światła. Laser przenika naskórek, wnika do skóry właściwej i wpływa na pigment. Powoduje, że barwnik stopniowo się rozpada, a organizm usuwa go w naturalnym procesie. Zabieg może wymagać kilku sesji, zwłaszcza przy ciemnych pigmentach, ale zależeć to może także od obszaru skóry – im jest on większy, tym dłużej trwa usuwanie, a także od głębokości umiejscowienia barwnika – głęboko znajdujący się pigment jest trudniejszy do usunięcia;
-
usuwanie makijażu metodą chemiczną
– polega na zastosowaniu specjalnych removerów, czyli płynów, które „wypłukują” pigment ze skóry. Cząsteczka takiego produktu wiąże się z pigmentem – zostaje zaabsorbowana przez pigmentowane komórki naskórka – i doprowadza do pozbycia się go ze skóry. Barwnik w naturalny sposób zostaje wypchnięty na powierzchnię skóry, na której pojawia się strupek. Gdy odpadnie – makijaż się rozjaśnia. Ta metoda również może wymagać kilku zabiegów i odpowiedniej
pielęgnacji
później;
- kamuflaż pigmentem – polega na nałożeniu nowego, bardziej naturalnego koloru na stary makijaż, by zamaskować niechciany efekt. Co prawda ta metoda wcale nie usuwa pigmentu, ale pozwala na jego skuteczne przykrycie i wyrównanie koloru.
Usuwanie makijażu permanentnego w domu
Istnieją także domowe sposoby na pozbycie się makijażu permanentnego, choć oczywiście nie dają tak dobrych efektów jak profesjonalne zabiegi. Czasem kobiety sięgają po:
-
peelingi kwasowe
– ich regularne stosowanie kwasów (np. glikolowego lub migdałowego) może stopniowo rozjaśniać pigment, jednak, po pierwsze – wymaga cierpliwości, a po drugie – może podrażnić skórę;
-
olejki i kremy wybielające
– niektóre substancje, jak olej rycynowy czy
kremy z retinolem
, także w pewnym stopniu rozjaśniają pigment;
- częste opalanie – promienie UV przyspieszają rozpad pigmentu, ale może to prowadzić do nierównomiernego blaknięcia i uszkodzenia skóry. Zresztą, częste opalanie nie jest w ogóle wskazane.
Jeśli zależy nam na szybkim i skutecznym usunięciu makijażu permanentnego, najlepiej skorzystać z profesjonalnych metod pod okiem specjalisty. Te domowe metody raczej nie dadzą spektakularnego efektu, a istnieje spore ryzyko, że sobie zaszkodzimy.
Zobacz także:
Sposób na promienną cerę. Dlaczego warto postawić na dwuetapowe oczyszczanie skóry?
Przedłużanie rzęs może poważnie zaszkodzić. Nie tylko rzęsom, ale i oczom
Odważny krok Katarzyny Bujakiewicz. Pokazała się bez makijażu i retuszu