Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Przedłużanie rzęs może poważnie zaszkodzić. Nie tylko rzęsom, ale i oczom
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 27.01.2024 17:39

Przedłużanie rzęs może poważnie zaszkodzić. Nie tylko rzęsom, ale i oczom

przedłużanie brwi
shutterstock

Sztuczne rzęsy, choć znane od dawna, są dziś tak popularne, jak nigdy wcześniej. Salony kosmetyczne oferują przyklejanie pojedynczych rzęs, jak i kępek włosków. Sztuczne rzęsy są wygodne i efektowne - zapewniają spektakularny efekt i to bez makijażu. Czy jednak zabieg przedłużenia i zagęszczenia rzęs jest w pełni bezpieczny? Nie do końca. Pewne zagrożenia istnieją i warto o nich wiedzieć. 

 

Sztuczne rzęsy mają wady

Z zabiegu przedłużania rzęs chętnie korzysta wiele kobiet – dzięki temu rozwiązaniu można, chociażby skrócić czas potrzebny na wykonanie porannego makijażu. Oczy są podkreślone przez całą dobę, a efekt jest widoczny nawet jeśli warunki pogodowe są niesprzyjające. Nie trzeba się też martwić, że podczas deszczu lub wypoczynku nad wodą na twarzy pojawią się ślady tuszu. Sztuczne rzęsy mogą jednak być szkodliwe.

Często pojawiającym się problemem jest wystąpienie alergii na klej, którym doczepia się rzęsy. W znacznej mierze zawiera cyjanoakrylan – choć jest to substancja nietoksyczna, to nie da się przewidzieć, czy nie spowoduje alergii. Można wykonać próbę uczuleniową i nałożyć fragment kleju na skórę i sprawdzić, czy nie pojawią się ślady alergii.

Nieumiejętne nałożenie kleju na brzegi powiek może spowodować zablokowanie obecnych tam ujść gruczołów, produkujących wydzielinę tłuszczową, chroniącą powierzchnię oka przed uszkodzeniami. Skutkiem tego są najczęściej zmiany zapalne np. jęczmień i gradówka.

Blair Armstrong, lekarz okulista i chirurg plastyczny pracujący w szpitalu Jefferson Abington w rozmowie z opublikowanej na stronie JeffersonHealth ostrzegł, że zbyt długie noszenie sztucznych rzęs może uszkodzić mieszki włosowe i spowodować nawet utratę naturalnych rzęs. Ekspert zalecał, by sztuczne rzęsy nosić z umiarem – niebezpieczne jest używanie ich przez kilka miesięcy.

Dr Sandra Planella, okulista w Centrum Okulistycznym Barraquer, na oficjalnej stronie ośrodka ostrzega, że stosowanie zbyt długich przedłużeń może spowodować opadanie powiek.

Projekt bez nazwy - 2024-01-27T172757.958.png

10 objawów niedoczynności tarczycy. Niektóre wyglądają bardzo niewinnie Ratunek na wypadające włosy i nie tylko! Poznaj niezwykłe właściwości pokrzywy

Przeciwwskazania do przedłużania rzęs

Przedłużanie rzęs ingeruje w organizm. Doklejanie rzęs może spowodować zapalenie spojówek i silnie podrażnić rogówki. Zabieg może okazać się szkodliwy dla osób z:

 • chorobami oczu,
 • zapaleniem spojówek,
 • infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi i osłabieniem organizmu,
 • brakiem rzęs np. po chemioterapii,
 • alergią na składniki kleju.

Oznakami świadczącymi o problemach z oczami, które także w pewnych przypadkach mogą być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu, są:

 • zaczerwienienie oczu i ich ból,
 • obrzęk wokół oczu,
 • zwiększona wrażliwość na światło,
 • obecność wydzieliny ropnej,
 • podwójne widzenie,
 • nadmierne łzawienie.

Gdy rzęsy wypadają, udaj się do lekarza

Zarówno wypadanie rzęs, jak i brwi może mieć różne przyczyny – najczęściej są to choroby infekcyjne i skórne oraz niedobory żywieniowe i życie w przewlekłym stresie. Wypadanie rzęs i brwi bywa jednym z najczęściej występujących objawów łysienia plackowatego. Brwi i rzęsy mogą też występować w przebiegu atopowego zapalenia skóry (AZS) i łuszczycy.

Wypadanie brwi i rzęs może oznaczać, że w organizmie wystąpił niedobór witamin ważnych dla prawidłowej fizjologii włosów takich jak:

 • witamina A,
 • biotyna,
 • witamina C,
 • żelazo,
 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Niekiedy brwi i rzęsy tracimy z powodu zaburzeń hormonalnych spowodowanych życiem w przewlekłym stresie – wówczas zwiększa się produkcja prolaktyny i kortyzolu, zaburzających wzrost włosów.

Gdy rzęsy wypadają kępkami, wskazana jest jak najszybsza konsultacja z dermatologiem.

Zobacz też:

Ten olejek wygładza zmarszczki lepiej niż drogie kremy, a kosztuje mniej niż 15 zł

Ta tania maść z apteki nawilża skórę jak najlepszy krem. Wygładza też zmarszczki

Chwast cudotwórca. Pasuje do rosołu, ma niesamowite właściwości zdrowotne

Polecane