Jedz takie jajka, a będziesz zdrowszy. Pomagają zapobiegać chorobom serca
Jajka są podstawowym składnikiem diety wielu z nas. Dodajemy je do kanapek, sałatek czy obiadu. A co na temat kurzych jaj mówią badania? Kto może je jeść, a kto nie. Czy osoby z podwyższonym tzw. złym cholesterolem powinny ich unikać, czy może to mit?
Kurze jajka mają zwolenników i przeciwników. Jedni je zachwalają, mówiąc, że to zdrowy superfood, inni uważają, że mają zbyt dużo cholesterolu i nie warto ich za dużo jeść.
Jedzenie jajek zapobiega chorobom serca
Jajka to jeden z podstawowych składników diety. Dodawane są do śniadania, obiadu, ale też deserów. Jemy je w wielu odsłonach. Doskonale komponują się z rozmaitymi sosami, majonezem, chrzanem, ale również ze świeżymi warzywami.
Naukowcy podchodzą jednak dość sceptycznie w kwestii jedzenia jajek. Według niektórych kurze jaja zawierają tłuszcze nasycone i przyczyniają się do chorób serca. Choć tłuszcze zwierzęce zawierają cholesterol, istnieją dowody, pokazujące, iż jajka są jednym z najzdrowszych elementów jedzenia, które mogą zapobiegać nawet chorobom serca.
Jaja mają dużo cholesterolu?
Jedno z badań z 2009 r. pokazuje, że białka pochodzące z jaj przekształcane są w enzymy żołądkowo-jelitowe, wytwarzając peptydy, działające jak inhibitory ACE (składnik powszechnie stosowanych leków na receptę obniżających ciśnienie krwi).
Miewasz bóle głowy? Posłucha tego:
Oczywiście żółtka jaj zawierają duże ilości cholesterolu. Przeprowadzono wiele badań, które wykazują, że jedzenie ich w standardowych ilościach, może podnieść jego poziom . Poza tym jaja są bardzo dobrym źródłem zdrowych tłuszczy i białka. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, jaja są też źródłem przeciwutleniaczy prozdrowotnych. Mowa o tyrozynie i tryptofanie.
Wiele osób będących na diecie zastanawia się, czy odchudzając się, jajka będą dla nich odpowiednie. Wszyscy odchudzający się mogą spać spokojnie, gdyż kurze jaja raczej nie należą do tuczących, Jajko średniej wielkości to tylko 75 kcal. Zaznaczmy, że surowe jajko to tylko 53 kcal, natomiast dopiero po obróbce cieplnej wartość energetyczna jajka wzrasta. Wszystko zależy też od tego, jakie dodatki znajdą się w posiłku z jajkiem w roli głównej.
Zmieniła nawyki, schudła 60 kg i zdradza triki, by innym się udało:
Jaja działają odchudzająco?
Jedno jajko na twardo ma 90 kcal, ale już jajecznica 170 kcal, a omlet bez dodatków zawiera 130 kcal. Pisząc o jajkach, nie można nie wspomnieć o tym, że mają one zerowy indeks glikemiczny. W związku, z czym mogą je jeść osoby z insulinoodpornością oraz cukrzycą typu II. A czy jajka poprawiają wzrok? Choć samego wzroku nie poprawią, potrafią ochronić przed degradacją wzroku, która związana jest z wiekiem.
Jest kilka składników odżywczych, pomagających przeciwdziałać niektórym procesom zwyrodnieniowym. Dwa z nich to luteina oraz zeaksantyna . To silne przeciwutleniacze, gromadzące się w siatkówce oka. Jak wynikało z przeprowadzanego badania na grupie starszych osób, jedzenie jednego jajka dziennie przez pięć tygodni zwiększyło poziom luteiny we krwi aż o 26 proc. oraz zeaksantyny o 38 proc. Oczywiście jajka są też niezwykle bogatym źródłem witaminy A. Jej niedobory są jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty.
Przeciwnicy jajek uważają, że jaja przemysłowe nie mają żadnych wartości odżywczych. Wiadomo, że jajko jajku jest nierówne, natomiast badania dotyczące składników odżywczych jaj komercyjnych z jajami od kur hodowanych ekologicznie wykazało, że te ekologiczne jaja z wolnego wybiegu zawierały znacznie lepszy stosunek mikroelementów oraz witamin do cholesterolu. Mnóstwo badań laboratoryjnych potwierdziło, że jedzenie jajek jest po prostu zdrowe. To jedne z najlepszych źródeł białka, ale również składników mineralnych oraz witamin. Teraz przed nami świetny czas na jedzenie jajek. W końcu za pasem Wielkanoc.
Źródło: Zdrowie.interia.pl
Czytaj też:
Dieta jajeczna bije rekordy popularności. Lekarze przed nią ostrzegają
Ile można jeść jajek dziennie? Czy warto włączyć jaja do codziennej diety?
Jesz jajka codzienne? Zobacz, co na to Twój organizm