Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Dieta jajeczna bije rekordy popularności. Lekarze przed nią ostrzegają
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 09.03.2024 12:46

Dieta jajeczna bije rekordy popularności. Lekarze przed nią ostrzegają

jajecznica
fot. canva / Tatiana Volgutova

Jajka są składnikiem wielu potraw w codziennym żywieniu. O tych wiejskich mówi się, że są najzdrowsze, choć naukowcy mają w tym temacie rozbieżne zdanie. Przez jednych jaja uchodzą za wyjątkowo odżywcze i mają działania prozdrowotne, inni z kolei twierdzą, że jajka są odpowiedzialne za miażdżycę. Choć jajka w diecie są bardzo popularne, wciąż nie do końca wiadomo, ile ich jeść dziennie.

Dieta jajeczna jest niezwykle popularna

Dieta jajeczna zdobywa ogromną popularność, zwłaszcza przez fanów i fanki rozmaitych diet, w tym również odchudzających. Dieta jajeczna to nic innego, jak jedzenie jajek przez dwa tygodnie pod różnymi postaciami: ugotowane na twardo, miękko, smażone, ale też jako jajecznica, omlet czy posmarowane majonezem.

Ci, którzy stosują tę dietę, podkreślają też, by pić wodę oraz jeść jednego grejpfruta dziennie. Jeśli ktoś nie ma ochoty na taką ilość jajek, w zaleceniach pojawiają się też jeden duży posiłek z jajami w roli głównej oraz dwa inne posiłki proteinowe. Żywiąc się na tej diecie, można podobno schudnąć nawet pięć kilogramów w pierwszym tygodniu.

Projekt bez nazwy - 2024-03-09T123726.607.png
fot. canva / Tatiana Volgutova
Czy można łączyć pomidor z ogórkiem? Produkty, które tworzą fatalny duet Ta herbata szkodzi naszej wątrobie. Polacy piją ją często

Naukowcy przestrzegają przed dietą jajeczną

Naukowcy przestrzegają jednak, że taka dieta może być stosowana nie dłużej, niż dwa tygodnie. Bo choć jaja uchodzą za ważne w żywieniu, nie posiadają wszystkich potrzebnych składników do prawidłowego funkcjonowania, w tym witaminy C oraz błonnika, który jest niezbędny dla zdrowej pracy jelit. Oczywiście to nie jest tak, że przy odchudzaniu jaja trzeba całkowicie wyeliminować. 

Według dietetyków posiłek z jajkami jest niskokaloryczny i pomagający w wyeliminowaniu nadmiaru tłuszczu. Co ważne, nie powoduje spadku masy mięśniowej. Osoby odchudzające się powinny wiedzieć, że jajka owszem, są doskonałym wyborem, lecz muszą być uzupełnione też o inne produkty, takie jak m.in. świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty mączne oraz nabiał.

Zobacz też: Zamocz jajka w wodzie i obtocz w ryżu, ten patent to rewelacja. Żałuję, że nie znałam go wcześniej

Ile jeść jajek dziennie?

Jak apelują dietetycy, w jeden dzień warto zjeść dwa jajka, natomiast najbezpieczniejsza liczba tygodniowo, według Światowej Organizacji Zdrowia, to nie więcej, niż dziesięć. Jeszcze niedawno lekarze podkreślali, by osoby mające podwyższony cholesterol jadły 2-3 jajka tygodniowo. Obecnie najnowsze badania mówią, że choć żółtka mają dużo cholesterolu (w 100 g jajka znajduje się go aż 372 mg) to jednak nie zmienia w znaczący sposób poziomu złego cholesterolu LDL krążącego we krwi. Według naukowców z Kansas State University jaja zwierają substancje ograniczające absorpcję cholesterolu.

Ponoć najzdrowsze jajka pochodzą od wiejskich kurek, choć ta informacja została zaburzona przez polskich naukowców z Politechniki Krakowskiej pod wodzą prof. Adama Grochowalskiego. Naukowcy zbadali rodzime jaja, które pochodzą z małych gospodarstw, gdzie kury wychodzą na zewnątrz. Jak się okazało, w tych jajkach znajdował się aż czterokrotnie przekroczony dopuszczalny poziom dioksyn, czyli toksycznych związków powstałych przy spalaniu węgla oraz drewna w piecu. 

Przekroczony poziom zanieczyszczeń naukowcy zaobserwowali zimą w sezonie grzewczym. Według Grochowalskiego kury wydziobują sobie minerały z gleby, które konieczne są do utworzenia skorupy. Razem z nimi do organizmów zwierząt, a potem do jajek dostają się zanieczyszczenia, takie jak pyły z kominów.

Źródło:  Newsweek/ Zdrowie i nauka

Czytaj też: 

Polskie jajka przyczyną masowych zatruć. Winna bakteria

Jesz jajka codzienne? Zobacz, co na to Twój organizm

Które jajka są najzdrowsze? To nie te, które kupuje większość z nas