Ból gardła – przyczyny i leczenie infekcji gardła. Domowe sposoby na ból gardła
Ból gardła – przyczyny
Najczęstszymi przyczynami bólu gardła są infekcje o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Nie muszą one być zlokalizowane stricte w gardle, stany zapalne migdałków podniebiennych czy krtani również mogą objawiać się bólem w gardle. Jak je od siebie odróżnić?
Ból gardła – infekcje wirusowe
Infekcja o podłożu wirusowym najczęściej charakteryzuje się bólem gardła w momencie przełykania, przeważnie pojawia się on nagle i od początku jest silny. Pacjentowi towarzyszy uczucie kłucia i pieczenia w gardle. Podczas badania lekarskiego można zaobserwować powiększenie węzłów chłonnych oraz silne zaczerwienienie błony śluzowej jamy ustnej. Często u chorego pojawia się gorączka i ogólne osłabienie organizmu.
Ból gardła – infekcje bakteryjne
Infekcja o podłożu bakteryjnym jest spowodowana przez bakterie z grupy gronkowców lub paciorkowców, zwykle przebiega ciężej niż infekcja wirusowa. Wymaga włączenia kuracji antybiotykowej. Pacjent skarży się na ogólne osłabienie organizmu, często pojawia się wysoka gorączka a nawet bóle głowy i brzucha. Węzły chłonne powiększają się a na migdałkach zaobserwować można zmiany ropne.
Ból gardła – angina i mononukleoza
Spośród wszystkich infekcji gardła warto zwrócić szczególną uwagę na dwie z nich pojawiające się stosunkowo często.
Angina jest infekcją bakteryjną, która charakteryzuje się nagłym podwyższeniem temperatury ciała chorego, która często przekracza 38 st., towarzyszą jej niejednokrotnie dreszcze oraz bóle głowy. Pacjent odczuwa silny ból gardła, nie jest w stanie swobodnie przełykać pokarmów, na migdałkach pojawia się charakterystyczny ropny nalot.
Mononukleoza jest infekcją wirusową przenoszoną głównie drogą kropelkową. Łatwo pomylić ją ze zwykłym przeziębieniem, objawami towarzyszącymi są bowiem głównie: ból gardła i głowy oraz podwyższona temperatura ciała. Powiększają się węzły chłonne i migdałki.