Kolejny produkt wycofany z Lidla. Wykryto podwyższony poziom ołowiu
Lidl wydał pilny komunikat do klientów, w którym apeluje o zwrot popularnych przetworów, w których, w toku kontroli, wykryto podwyższony poziom ołowiu. Produkt można zwrócić nawet bez okazywania paragonu.
Lidl wycofuje kolejny produkt
To już kolejny produkt wycofany z Lidla w ostatnim czasie. Chwilę temu informowaliśmy o wycofaniu sałat, natomiast teraz komunikat dotyczy sałatki z czerwonej kapusty.
- Informujemy, że w produkcie „Freshona, Sałatka z czerwonej kapusty, 500 g” z datą minimalnej trwałości 03.2026 r. i numerem partii 60 A 115 w ramach urzędowej kontroli, został stwierdzony podwyższony poziom ołowiu. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo konsumentów, podjęliśmy wraz z producentem „RUNOLAND Sp. z o. o. - Sp. J.” decyzję o wycofaniu produktu ze sprzedaży i nie zalecamy jego dalszego spożywania - czytamy w komunikacie na stronie.
Aby zwrócić produkt nie trzeba okazywać paragonu.
Planujesz wyjazd do sanatorium? Od października zapłacisz mniej za pobyt w placówce Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachuZatrucie ołowiem - objawy
Co może spowodować spożycie ołowiu? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że ołów jest pierwiastkiem, który kumuluje się w organizmie. Pierwsze objawy zatrucia są nieswoiste - pojawić się może kolka, bóle głowy, brzucha, nudności. W wyniku kumulacji pierwiastka w organizmie może dojść do anemii, a objawy zatrucia organizmu zaostrzają się, prowadząc do niewydolności nerek, wątroby i układu nerwowego. Zatrucie przewlekłe, w wyniku kumulacji ołowiu, uszkadza układ nerwowy, szpik kostny, nerki i skórę.
Stężenie ołowiu jest wyższe zawsze wyższe u mężczyzn i osób palących (zaledwie w jednym wypalonym papierosie znajduje się od 17 do 980 ng ołowiu). Na zatrucie narażone są także osoby oddychające zanieczyszczonym powietrzem oraz spożywające ołów wraz z pożywieniem czy wodą.
Jak leczyć zatrucie ołowiem?
W przypadku zatrucia ołowiem niezbędna jest pomoc medyczna - stosuje się doustną lub dożylną chelację przy użyciu związku EDTA, który “wychwytuje” i usuwa z organizmu szkodliwe metale. Leczenie zależy od stanu pacjenta.
Zobacz też:
Lekarz radzi: Ten napój pomoże w walce z uciążliwym wąsikiem. Pij go codziennie
Nie uwierzysz, jak łatwo zatrzymać czkawkę. Kardiochirurg zdradził swój sekret
10 pierwszych objawów raka trzustki. Nigdy ich nie przegap