Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Król Karol III hospitalizowany. Komunikat o problemach zdrowotnych monarchy
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 18.01.2024 12:04

Król Karol III hospitalizowany. Komunikat o problemach zdrowotnych monarchy

Król Karol III
Król Karol III fot. East News

Dziś cały świat obiegły niepokojące wieści dotyczące stanu zdrowia członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Najpierw poinformowano o operacji jamy brzusznej u księżnej Kate, a po niedługim czasie ujawniono, że do szpitala trafi również król Karol III. Co dolega monarchy? 

Księżna Kate w szpitalu

W godzinach popołudniowych poinformowano, że księżna Kate przebywa w szpitalu z powodu operacji jamy brzusznej. Na szczęście obyło się bez komplikacji, jednak małżonka księcia Williama musi przejść rekonwalescencję i przez jakiś czas będzie wyłączona z obowiązków.

"Opierając się na aktualnych zaleceniach lekarskich, jest mało prawdopodobne, aby powróciła do obowiązków publicznych przed Wielkanocą" - przekazano w oświadczeniu.

Fot. East News (1).png

Te objawy mogą świadczyć o raku prostaty. Po zauważeniu - natychmiast idź do lekarza Nietypowy, zupełnie pomijany objaw raka prostaty. Reaguj zanim będzie za późno!

Król Karol III ma przejść zabieg w szpitalu

Pałac Buckingham poinformował też o problemach zdrowotnych króla Karola III. W przyszłym tygodniu monarcha ma przejść zabieg z powodu powiększonej prostaty.

"Podobnie jak tysiące mężczyzn każdego roku, król poddał się leczeniu powiększonej prostaty" – podano w oświadczeniu.

Nie podano żadnych szczegółów operacji, jednak rzecznik pałacu uspokoił, że nie jest to stan nowotworowy, a zmiany mają charakter łagodny. 

Fot. East News (2).png

Co to jest powiększenie prostaty?

Łagodny rozrost gruczołu krokowego, potocznie zwany powiększoną prostatą jest stosunkowo niegroźny. Najczęstszymi objawami są trudności w oddawaniu moczu oraz częstomocz (w dzień oraz w nocy). 

U mężczyzn około 45. roku życia, pod wpływem zmian hormonalnych gruczoł krokowy zaczyna się stopniowo powiększać. W miarę upływu czasu, coraz większa prostata zaczyna coraz silniej zaciskać się wokół cewki moczowej, powodując problemy z oddawaniem moczu. Rozpoczęcie oddawania moczu staje się coraz bardziej utrudnione, a ponadto mężczyźnie towarzyszy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. 

Najczęściej powiększenie prostaty spowodowane jest rozrostem prawidłowych komórek, wówczas mówimy o łagodnym rozroście. Niestety, może być też związany z namnażaniem się komórek zmienionych nowotworowo. Należy mieć na uwadze, że rak prostaty daje podobne objawy, jak łagodny przerost i tylko u części pacjentów pojawiają się sygnały alarmowe, takie jak np. występowanie krwi w moczu lub nasieniu. 

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepojących dolegliwości, należy niezwłocznie zgłosić do lekarza. 

Przerost prostaty - objawy: 

  • częstomocz (w dzień oraz w nocy),
  • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
  • słaby strumień moczu,
  • uczucie ucisku na pęcherz,
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza,
  • nietrzymanie moczu.
Polecane