Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Księżna Kate zaczyna "chemioterapię prewencyjną". Onkolog wyjaśnia
Fot. BBC / screen; Facebook / Prof. Barbara Madej-Czerwonka, Gabinet chirurgiczny

Księżna Kate zaczyna "chemioterapię prewencyjną". Onkolog wyjaśnia

25 marca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

"Moi lekarze zdecydowali, że powinnam poddać się prewencyjnej chemioterapii. Jestem na wczesnym etapie tego leczenia" — ogłosiła księżna Kate w emocjonalnym oświadczeniu. Co to oznacza? Na czym polega leczenie księżnej Kate? O wyjaśnienie poprosiliśmy prof. dr hab. n. med. Barbarę Madej-Czerwonkę.

Księżna Kate ma raka. Podda się chemioterapii

Nie milkną echa głośnego oświadczenia księżnej Kate. Członkini brytyjskiej rodziny królewskiej wyznała na antenie BBC, że zmaga się z rakiem , co było przyczyną jej nagłego zniknięcia, o którym od początku tego roku spekulowały media.


– Po pierwsze chciałabym wam podziękować za wszystkie wiadomości okazujące wsparcie i zrozumienie w trakcie, gdy dochodziłam do siebie po przebytej operacji – zaczęła księżna Kate.

– To były bardzo ciężkie miesiące dla całej rodziny, ale byłam pod znakomitą opieką medyczną – kontynuowała.

Księżna wyznała, że w styczniu przeszła poważną operację jamy brzusznej . Jeszcze wtedy mówiono, że wykryty guzy nie są rakiem, ale na wszelki wypadek pobrane wycinki poddano badaniom. Okazało się, że to nowotwór.

Dla księżnej Kate i jej bliskich wynik badania był szokiem. – Opiekujący się mną zespół medyczny doradził mi, abym poddała się prewencyjnej chemioterapii i jestem teraz na wczesnym etapie leczenia – zdradziła w emocjonalnym nagraniu.

O to, na czym polega chemioterapia prewencyjna, zapytaliśmy prof. dr hab. n. med. Barbarę Madej-Czerwonkę , chirurga onkologicznego i ordynator Oddziału Chirurgii Piersi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

księżna kate.avif
Oświadczenie księżnej Kate było szokiem szczególnie dla kobiet Fot. BBC/screen
Księżna Kate ma nowotwór. Treść oświadczenia [WIDEO]
Nie tylko Kate Middleton. Ta brytyjska księżna też choruje na raka

Chemioterapia prewencyjna – na czym polega leczenie księżnej Kate?

W wielu mediach w Polsce pojawiły się nieprawdziwe informacje, że chemioterapia prewencyjna , której poddaje się Kate Middleton, polega na podawaniu dużej ilości witamin. Te doniesienia stanowczo dementuje  prof. dr hab. n. med. Barbara Madej-Czerwonka.

– Chemioterapia nie polega na podawaniu pacjentowi składników odżywczych i witamin, by sam pokonał chorobę. Podczas chemioterapii podawane są leki cytostatyczne , których zadaniem jest zniszczenie komórek raka – wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami.


I dodaje: – W onkologii mówimy często o chemioterapii uzupełniającej. Stosowana jest ona po radykalnym leczeniu operacyjnym u pacjentów z dużym ryzykiem miejscowego nawrotu choroby lub ryzykiem powstania przerzutów odległych.


Ekspertka zwraca uwagę, że skoro księżna Kate przeszła operację jamy brzusznej, a jak podają media, otrzymuje chemioterapię uzupełniającą prewencyjnie, należy sądzić, że podczas operacji usunięto guza w całości .

– Leczenie pooperacyjne ma na celu ochronę Księżnej przed nawrotem choroby – tłumaczy prof. Madej-Czerwonka. Onkolog dodaje, że takie leczenie – jeśli są do niego wskazania – stosuje się również w Polsce.

Co czeka księżną Kate? Skutki uboczne chemioterapii prewencyjnej

– Chemioterapia uzupełniająca, jak każda chemioterapia, ma swoje skutki uboczne – mówi prof. dr hab. n. med. Barbata Madej-Czerwonka. – Zaliczamy do nich między innymi wypadanie włosów, nudności, wymioty, biegunkę , owrzodzenia jamy ustnej – wymienia.

Pokonał guza mózgu! Posłuchajcie:

Ekspertka wyjaśnia też, z czego wynika tak wiele skutków ubocznych. – Dzieje się tak dlatego, że leki cytostatyczne zabijają nie tylko komórki nowotworowe, ale również młode, zdrowe komórki naszego organizmu – zdradza Pacjentom.

Na szcześcia działania niepożądane chemioterapii da się ograniczyć. Można to zrobić poprzez farmokoterapię, a także (w przypadku wypadających włosów) zastosowanie urządzeń chroniących cebulki włosa przed uszkodzeniem lekami.

– Aparaty chłodzące skórę głowy w czasie przyjmowania chemioterapii są już coraz częściej dostępne. Natomiast pacjentki, które straciły włosy mogą już dziś mieć dostęp do bardzo naturalnych i pięknych peruk – pociesza prof. Madej-Czerwonka.

Masz migreny? Koniecznie posłuchaj:

Chcesz podzielić się swoją historią? Może jesteś po chemioterapii? Napisz do nas: redakcja@pacjenci.pl Wybrane listy opublikujemy!

Zobacz też:
Chora na raka aktorka "Beverly Hills" zwróciła się do księżnej Kate. Poruszające oświadczenie

Dr Damian Patecki o hejcie na Zbigniewa Ziobrę dla Pacjenci.pl: “Nie każdy traci włosy i chudnie po chemioterapii”

Tomasz Komenda miał raka płuca. Pulmonolog: “Ten nowotwór to niechlubny lider”

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Robert Karaś przyłapany na dopingu. Komentarz lekarza dla Pacjenci.pl
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja