Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Robert Karaś przyłapany na dopingu. Komentarz lekarza dla Pacjenci.pl
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 22.03.2024 23:31

Robert Karaś przyłapany na dopingu. Komentarz lekarza dla Pacjenci.pl

Robert Karaś, doping
fot. Roberta Karasia: Facebook/ FAME MMA, fot. dr Grzegorza Opielaka CT Dialog

Słynny ultratriathlonista, Robert Karaś, znów przyłapany na dopingu. W organizmie wykryto dwa środki - klomifen i drostanolon. - Są używane w medycynie, ale raczej wątpliwe, by jakikolwiek lekarz znalazł wskazania do podania off-label - mówi dr. hab.n.med. Grzegorz Opielak, z Zakładu Fizjologii Człowieka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jak działają i jak długo utrzymują się w organizmie obie substancje? Czytajcie poniżej.

To kolejna dopingowa afera z udziałem sportowca. W zeszłym roku wygrał dziesięciokrotnego Ironmana – trasę tę pokonał aż o 18 godzin krócej niż poprzedni rekordzista. A potem… został zdyskwalifikowany.

Poniżej znajdziecie tłumaczenie Roberta Karasia, które oburzyło wielu sportowców i fanów Karasia. I komentarz lekarza dotyczący niedozwolonych, dopingujących substancji, jakie stosował słynny ultratriathlonista.

Problemy Roberta Karasia

Robert Karaś znany jest z ustanawiania rekordów w najtrudniejszych wyścigach. W zeszłym roku został triumfatorem dziesięciokrotnego Ironmana – trasę tę pokonał aż o 18 godzin krócej niż poprzedni rekordzista. Jednak wykryto, że sportowiec stosował wówczas doping. Federacja IUTA nałożyła na niego karę – Karaś został zdyskwalifikowany na 2 lata. 

Projekt bez nazwy - 2024-03-22T171607.843.png
fot. Facebook/ FAME MMA
Tak powstrzymasz rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Poznaj trzy złote zasady Dwie czynności obniżają ryzyko raka nawet o 30 procent! Kluczowa jest liczba minut

U sportowca znów wykryto doping

Pomimo zakazu Karaś otrzymał zgodę, by wziąć udział w zawodach Florida ANVIL Ultra Triathlon w Stanach Zjednoczonych – to dzięki temu, że za wydarzenie odpowiadała inna organizacja, a dokładniej WUTA – World Ultra Triathlon Association. Karaś i tu osiągnął rekord – trasę pokonał w 60 godzin, 21 minut i 24 s i pobił rekord świata. Wiele wskazuje na to, że sportowiec jednak i tym razem nie zostanie uznany za rekordzistę. Jak podaje portal Onet, u Roberta Karasia znów wykryto doping.

Jacek Kurski na celowniku prokuratury. Właśnie wpłynęło zawiadomienie

Robert Karaś zabrał głos

Sportowiec za pomocą mediów społecznościowych przyznał, że dostał od Amerykańskiej Agencji Antydopingowej informację, że w jego organizmie wykryto środki dopingujące:

"Otrzymałem informacje z USADA [Amerykańska Agencja Antydopingowa — dop. red.], że w moim organizmie nadal znajdują się pozostałości substancji, które wykryto u mnie po zawodach w Brazylii. Nie miałem możliwości przeprowadzenia badań antydopingowych przed ostatnim startem w USA. To niedozwolone" — czytamy. 

W dalszej części wiadomości stwierdził:

"Niestety nadal mam w sobie pozostałości po tych substancjach. Nie wiem jeszcze, jakie konsekwencje formalne mnie czekają, ale nie to jest najważniejsze. Niech moja historia będzie przestrogą dla każdego sportowca, zwłaszcza dla ludzi młodych. Nie szukam wytłumaczeń, muszę teraz ponieść konsekwencje swojej głupoty i nieostrożności. Błąd popełniony 1,5 roku temu zostanie ze mną już na zawsze" — kończy wpis Karaś.

Jakie substancje dopingujące wykryto u Karasia?

Substancje wykryte u Karasia to klomifen i drostanolon, które w tym środowisku są zakazane. Klomifen jest organicznym związkiem chemicznym. To lek hormonalny z grupy selektywnych modulatorów receptora estrogenowego. Stosowany jest przez osoby używające farmakologicznego dopingu wydolnościowego, by złagodzić jego skutki uboczne. 

-Klomifen jest używany w medycynie pod nazwą clostilbegyt. Jest to antagonista estrogenów, przez co bywa używany w dopingu dla wzmocnienia działania androgenów. Dla dopingu wytrzymałościowego pożądane są androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Nawet w organizmie męskim są zawarte i wydzielane (nie wspominając o przyswajanych w soji, czy tofu fitoestrogenach) pewne niewielkie ilości estrogenów, czyli hormonów „kobiecych”. Używając Klomifenu uniemożliwiamy ich działanie. Lek ten jest stosowany w medycynie w kontrolowaniu stanów patologicznych wyzwolonych hormonalnie. - powiedział dr. hab.n.med. Grzegorz Opielak, z Zakładu Fizjologii Człowieka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

Jak szybko środek powinien zostać wydalony?

-Zgodnie z informacjami dostępnymi w ramach informacji o lekach clomifen powinien być wydalony w ciągu 4-5 tygodni. Niemniej na czas wydalania składa się wiele czynników, od sprawności nerek po nawodnienie. Jakkolwiek czas ten nie powinien być dłuższy niż 2-3 miesiące, nawet przy zastosowaniu bardzo czułych metod analitycznych obecność klomifenu nie powinna być wykryta. - dodał dr. hab.n.med. Grzegorz Opielak, z Zakładu Fizjologii Człowieka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

Drugim z wykrytych środków dopingujących był drostanolon, steryd anaboliczno-androgenny. 

-Można stwierdzić że jest to środek działający podobnie do Klomifenu, ale w mechanizmie suplementowania hormonów męskich. Jego czas półrwania i eliminacji także nie jest na tyle długi by oznaczać jego poziom po wielu miesiącach od podania.Obydwa z tych leków bywały używane w medycynie do kontrolowania choćby nowotworów hormonozależnych, raczej wielce wątpliwe jest by jakikolwiek lekarz znalazł wskazania do ich podania, nawet off-label. Niemniej nie dysponujemy pełną dokumentacją medyczną pacjenta, zaś wszelkie analizy będą niewątpliwie przeprowadzone przez właściwe instytucje. - powiedział dr. hab.n.med. Grzegorz Opielak, z Zakładu Fizjologii Człowieka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Źródło: IG/robert_karas_teamkaras, Pacjenci.pl

Czytaj też: 

Nordic walking - świetny sposób na odchudzanie, poprawę zdrowia i samopoczucia

Tych sportów nie lubią hemoroidy! Proktolog ostrzega, mogą zaostrzyć objawy

Te 2 rodzaje bólu to znak, by zgłosić się do lekarza lub zadzwonić po karetkę. Kardiolog ostrzega

Screenshot_20240322-154556_Instagram-01.jpeg
fot. IG/robert_karas_teamkaras