Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nie tylko Kate Middleton. Ta brytyjska księżna też choruje na raka
Daria  Siemion
Daria Siemion 23.03.2024 21:23

Nie tylko Kate Middleton. Ta brytyjska księżna też choruje na raka

Sara Ferguson, księżna Yorku
Fot. East News / Adrian Dennis

Wszystkich nas zszokowała wiadomość o nowotworze księżnej Kate – tym bardziej, że niedawno dowiedzieliśmy się o raku króla Króla. Niestety w brytyjskiej rodzinie królewskiej na dwa nowotwory choruje też księżna Sarah Ferguson.

Księżna Sarah Ferguson nie ukrywała przed Brytyjczykami i całym światem swojej choroby nowotworowej. Przyszło jej zmierzyć się z nią dwukrotnie. Gdy pokonała jednego raka, zaatakował kolejny.

Sarah Ferguson ma raka

Księżna Sarah Ferguson w drugiej połowie 2023 roku przeszła operację usunięcia raka piersi, a na początku 2024 roku zdiagnozowano u niej raka skóry. 64-latka nie kryła rozgoryczenia tym faktem. 

– Ta sytuacja jest dla mnie trudna. W zeszłym roku zdiagnozowano u mnie nowotwór piersi, przeszłam mastektomię, a teraz to – mówiła brytyjskim mediom.

Księżna Yorku zdradziła, że raka skóry wykryto u niej podczas rutynowej kontroli po operacji rekonstrukcji piersi, którą przeszła w Austrii. Gdyby nie to, możliwe, że choroba działałaby w ukryciu. 
 

Zobacz też: Dokumentacja medyczna księżnej Kate została wykradziona? Trwa śledztwo 

Czerniak skóry może być bardzo groźny. Jak się go leczy? Czerniak oka – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Ważny apel księżnej. "Badajcie się"

Sara Ferguson, księżna Yorku i była żona księcia Andrzeja, stara się nie załamywać diagnozą i zachęca swoich obserwatorów do regularnych badań. – To może uratować Wasze życie apeluje w social mediach.

"Chciałabym zachęcić każdego do wykonywania badań kontrolnych. W 2023 roku zdiagnozowano u mnie raka piersi, a w tym roku czerniaka. Gdyby nie staranność i opieka moich lekarzy, moja sytuacja byłaby o wiele gorsza" – napisała na swoim X.


Sarah Ferguson zdradziła, że w 2023 roku zrobiła profilaktyczną mammografię, ponieważ przekonała ją do tego jej siostra Jane. Nie spodziewała się jednak, że badanie wykryje chorobę. – Czułam się dobrze – mówiła księżna.

Kim jest "Księżna Skandali"?

Sara Ferguson, nazywana również "Księżną Skandali" urodziła się w 1959 roku w Wielkiej Brytanii. W 1986 roku poślubiła księcia Andrzeja – syna królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Rozwód wzięła 10 lat później.

Pokonał raka. Dziś pomaga nastolatkom walczyć z depresją:


Jeszcze podczas trwania małżeństwa z księciem Andrzejem, Sara wdała się w romans ze swoim doradcą finansowym Johnem Bryanem. Miała też problemy z przestrzeganiem królewskiego protokołu, przez co zyskała przydomek "Księżnej Skandali".


Choć zdawało się, że relacje Sary z Windsorami będą napięte, stało się inaczej. Księżna nadal mieszka w królewskiej posiadłości, a po śmierci królowej Elżbiety II, opiekuje się jej ukochanymi psami. – One za nią tęsknią, jak my wszyscy – zdradza lokalnej prasie.

źródło: BBC

Zobacz też:

Król Karol III jest poważnie chory. Pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie

Księżna Kate ma nowotwór. Treść oświadczenia [WIDEO]

Przez 70 lat mieszkał w żelaznym płucu. Paul Alexander nie żyje

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej
Czy są badania mogące zastąpić kolonoskopię? Odpowiadamy, czy można jej uniknąć
kolonoskopia
Wiele osób z powodu lęku i wstydu często nie decyduje się na wykonanie kolonoskopii, nawet jeśli istnieją ku temu wskazania. Niestety przyczynia się to do tego, że rak jelita grubego stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Zazwyczaj w momencie diagnozy nowotwór jest już w stadium zaawansowanym, dlatego tak ważne jest poddawanie się badaniom profilaktycznym. Czy kolonoskopia jest jedynym badaniem, które wykrywa raka jelita grubego? Odpowiadamy. 
Czytaj dalej
Polecane