Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Dr Damian Patecki o hejcie na Zbigniewa Ziobrę
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 25.03.2024 13:29

Dr Damian Patecki o hejcie na Zbigniewa Ziobrę

Nowotwór, rak, Zbigniew Ziobro Damian Patecki
Fot. Freepic/Instagram/ Damian Patecki

Chory nie musi spełniać żadnych oczekiwań. Ludzie stereotypowo postrzegają chorujących onkologicznie. Uważają, że obowiązkowy jest brak włosów, brwi i wychudzenie. Są różne sposoby leczenia onkologicznego i odpowiedzi organizmu, niektórzy tyją podczas chemioterapii - mówi dr Damian Patecki, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Izby Lekarskiej w rozmowie z portalem Pacjenci.pl.

Niedawno Zbigniew Ziobro pokazał zdjęcie ze szpitala, gdzie przeszedł operację. Polityk choruje na nowotwór przełyku. Ziobro apelował do internautów o regularne badanie się. Choć wiele osób życzyło powrotu do zdrowia ministrowi, w sieci nie zabrakło też osobliwych opinii internautów, jakoby polityk “wyglądał za dobrze”, bo nie stracił włosów.

 Komentarze wokół Ziobry sprowokowały anestezjologa, Damian Pateckiego do tego, by napisać na portalu X (dawny Twitter), wpis odnośnie stereotypowo postrzeganego obrazu osób chorujących, zwłaszcza onkologicznie. “Uważam, że chory nic nie musi- spełniać żadnych oczekiwań. Ludzie są nierozsądni, jeśli mówią, że ma wyglądać w określony sposób, bo choruje” - wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami Damian Patecki.
 

Zbigniew Ziobro choruje na nowotwór przełyku

Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i jeden z członków Solidarnej Polski od kilku miesięcy nie uczestniczy w politycznym świecie. Powodem są problemy zdrowotne Ziobro. Polityk choruje na nowotwór przełyku, a kilka dni temu musiał przejść poważną operację. Za pośrednictwem mediów społecznościowych Ziobro pokazał zdjęcie ze szpitala, które okrasił obszernym wpisem.

Minister zdradził, jak dowiedział się o swojej chorobie i napisał, jakie emocje towarzyszyły mu w tamtym czasie. Polityk zaapelował też do wszystkich osób, by regularnie badały się. 

Wiemy, że jest taka choroba jak rak, że zbiera swoje ofiary, ale zwykle myślimy, że nas to nie dotyczy. Nie opierajcie Państwo na takim przekonaniu swojej przyszłości, swojego życia i życia Waszych bliskich. Badajcie się regularnie, a niepokojące symptomy konsultujcie ze specjalistami. Nowotwór to podstępny wróg - pisał Zbigniew Ziobro na portalu X.

Komentarze w mediach społecznościowych potrafią być bezlitosne. Ludzie zarzucali Zbigniewowi Ziobro, że “za dobrze wygląda, bo nie stracił włosów” i drastycznie nie schudł. Niektórzy posuwali się jeszcze o krok dalej, pisząc, że Zbigniew Ziobro może symulować chorobę.

Tak bolą nogi w stwardnieniu rozsianym. To jeden z pierwszych objawów Badanie krwi zamiast kolonoskopii ma wykryć raka. Lekarz komentuje

Ludzie stereotypowo postrzegają chorych na nowotwór

Przykre, czasem hejterskie komentarze internautów sprowokowały lekarza, anestezjologa, Damiana Pateckiego do zamieszczenia tweeta na portalu X odnośnie stereotypowego postrzegania pacjentów onkologicznych.

 

Ludzie bardzo stereotypowo postrzegają chorujących, zwłaszcza onkologicznie. Niektórzy uważają, że obowiązkowy jest brak włosów, brwi  i do tego wychudzenie. Są różne sposoby leczenia onkologicznego i różne odpowiedzi organizmu, niektórzy np tyją podczas chemioterapii - napisał.

"Uważam, że chory nic nie musi"

W rozmowie z Pacjentami Damian Patecki przyznał, że było mu po prostu przykro, gdy czytał komentarze ludzi. Zdradził też, dlaczego niektórzy chorzy na raka, nie muszą wyglądać w określony sposób, będąc wychudzeni i bez brwi.

Było mi było przykro, jak czytałem te wszystkie krytyczne komentarze, że minister Ziobro nie wygląda na chorego. Uważam, że chory nic nie musi- spełniać żadnych oczekiwań. Ludzie są nierozsądni, jeśli mówią, że chory ma wyglądać w określony sposób, bo choruje. 

Wszystko ma związek z postępem medycyny, bo nowotwory są w wielu przypadkach chorobami przewlekłymi. Dużo naszych sąsiadów może mieć chemioterapię i od kilku lat leczyć się, mieć włosy i całkiem nieźle prezentować się. W przypadku ministra Ziobro część osób zachowuje się po prostu nieelegancko - wyjaśnia Damian Patecki w rozmowie z Pacjentami.
 Migrena czy udar? Neurolog podpowiada:

Patecki zdradza, z czego wynika takie postrzeganie osób chorych.

Stereotypowe postrzeganie społeczeństwa w stosunku do osób chorych na raka bierze się ze stygmatyzacji chorych, z przekonania, że jak ktoś choruje nowotworowo, to jest moribundus, czyli po łacinie umierający. Powiedziałbym tym ludziom, którzy tak postrzegają chore osoby, żeby po prostu zajęli się sobą - podkreśla lekarz.
 

Anestezjolog tłumaczy, dlaczego niektórzy w trakcie chorowania na raka mogą przybierać na wadze.

Pokonał raka! A potem zrobił super rzecz. Posłuchajcie!

Nie wszyscy wymiotują w trakcie chemioterapii. Część pacjentów onkologicznych zażywa sterydy, które również przyczyniają się do wzrostu masy ciała. Oczywiście ludzie mogą mieć swoje schematy myślowe, ale nie może być to krzywdzące wobec innych - podsumowuje.

Czytaj też: 

Zbigniew Ziobro przeszedł poważną operację. Pokazał zdjęcie

Zbigniew Ziobro ma raka przełyku. Zwrócił się z przejmującym apelem do Polaków

Rak przełyku – objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania


 

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej
Czy można odwrócić stłuszczenie wątroby? Pięć zasad i jeden warunek
ból wątroby
W początkowych stadiach rozwoju ta choroba jest odwracalna. Pod warunkiem, że stłuszczenie wątroby nie jest alkoholowe. Bo choć komórki tego narządu potrafią się regenerować, jest on bardzo podatny na uszkodzenia. Istnieją produkty, które są dla wątroby szczególnie szkodliwe, upośledzają jej czynność i prowadzą do poważnych chorób. W tym do marskości.Modyfikacja stylu życia może nie tylko zapobiec stłuszczeniu wątroby, ale także odwrócić część spowodowanych szkód. Dr Saurabh Sethi podzielił się na TikToku kilkoma poradami, jak poprawić zdrowie wątroby w ciągu zaledwie kilku tygodni. 
Czytaj dalej