Kujawsko-pomorskie. Nie żyje 11-miesięczne dziecko. Rodzice zatrzymani
Do tragicznego zdarzenia doszło wczoraj (3 kwietnia) w Grudziądzu. W niewyjaśnionych okolicznościach życie straciła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura wszczęła postępowanie.
Tragedia w Grudziądzu
W jednej z kamienic przy grudziądzkiej Starówce wczoraj rozegrał się prawdziwy dramat. Rodzice wezwali pogotowie do maleńkiej dziewczynki .
Ratownicy medyczni przystąpili do akcji ratunkowej natychmiast po przybyciu na miejsce. Mimo reanimacji życia dziecka nie udało się uratować.
Przeczytaj też: Wstrząsające odkrycie w oknie życia. Dziecko nie żyje
Rodzice dziewczynki zatrzymani
Chociaż n a ciele dziecka nie było śladów przemocy , rodzice zostali zatrzymani. Jak ustalił dziennikarz „Super Expressu”, dziewczynka miała spać z rodzicami .
Tymczasem 32-letnia matka i 36-letni ojciec byli podobno pod wpływem alkoholu . Jednak dotychczas nie byli notowani i nie postawiono im jeszcze żadnych zarzutów.
Przeczytaj też: Żałoba po śmierci dziecka. Jak sobie poradzić z żalem?

Śledztwo w toku
Śledztwo jest w toku i na bardzo wstępnym etapie. Wykonujemy niezbędne czynności
– powiedziała Magdalena Chodyna, Z-ca Prokuratora Rejonowego w Grudziądzu.
W tej chwili śledczy czekają na wyniki dzisiejszej sekcji zwłok dziewczynki. Biegły z zakresu medycyny sądowej będzie próbował ustalić przyczynę jej śmierci .
Alkohol a opieka nad dzieckiem
Nie wiemy jeszcze, czy prokuratura potwierdzi informacje o rzekomej nietrzeźwości rodziców. Jeśli tak się stanie, para może stanąć przed odpowiedzialnością karną.
Przeczytaj też: "Rodzice się nie budzą". 5-latek zadzwonił pod 112. Policja zastała porażający widok na miejscu
W polskim prawie opiekun, który znajduje się pod wpływem alkoholu, może zostać uznany za osobę niewłaściwie sprawującą opiekę . Zgodnie z Kodeksem karnym, narażenie dziecka na niebezpieczeństwo przez osobę zobowiązaną do opieki może być uznane za przestępstwo.
Art. 160. [Narażenie na niebezpieczeństwo]
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Nawet niewielka ilość alkoholu może wpływać na percepcję, refleks i zdolność do podejmowania szybkich i odpowiedzialnych decyzji . Dziecko, które przebywa pod opieką osoby będącej pod wpływem alkoholu , może nie czuć się bezpieczne, co z kolei może wpływać negatywnie na jego rozwój emocjonalny. Dzieci są szczególnie wrażliwe na zmiany w zachowaniu dorosłych i bardzo często potrafią je wyczuć, nawet jeśli opiekun uważa, że „wszystko jest pod kontrolą”.
Odpowiedzialność za dziecko wymaga pełnej trzeźwości, nie tylko w rozumieniu prawnym, ale także emocjonalnym i praktycznym.
Źródła:
Kodeks karny z dnia 6 czerwca 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553). (1997). Art. 160.
SE.pl. (2025, kwiecień 3). Śmierć niemowlęcia w Grudziądzu. Rodzice zatrzymani, prokuratura bada sprawę. SE.pl. https://www.se.pl/bydgoszcz/smierc-niemowlecia-w-grudziadzu-rodzice-zatrzymani-prokuratura-bada-sprawe-aa-Jvvm-EFx5-LLhU.html.
Wirtualna Polska. (2025, kwiecień 3). Nie żyje 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zatrzymała rodziców. Wiadomości WP. https://wiadomosci.wp.pl/nie-zyje-11-miesieczna-dziewczynka-prokuratura-zatrzymala-rodzicow-7142426468154304a.