Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Trucizna, którą pijemy litrami. Prowadzi do głębokich uszkodzeń i stłuszczenia wątroby
Alina Gałka
Alina Gałka 04.02.2025 15:46

Trucizna, którą pijemy litrami. Prowadzi do głębokich uszkodzeń i stłuszczenia wątroby

mężczyzna
Fot. Canva

Według Światowej Organizacji Zdrowia spożywanie alkoholu wiąże się z aż 200 różnymi rodzajami chorób i urazów. Tym samym alkohol staje się trzecim największym czynnikiem ryzyka dla zdrowia w światowej populacji. My, Polacy, używamy go wyjątkowo dużo i często bez świadomości szkód, jakie wywołuje w organizmie.

Z piciem alkoholu wiąże się wiele mitów i błędnych przekonań, a niektóre z nich powtarzają nawet starsi lekarze. Nie jest prawdą, że lampka wina jest dobra dla serca, ani to, że alkohol warto pić dla rozgrzewki po przemarznięciu na dworze. Picie alkoholu – bez względu na rodzaj i moc trunku – nigdy nie jest korzystne dla zdrowia.

Jakie ryzyko niesie ze sobą alkohol?

Lista chorób i urazów związanych z piciem alkoholu jest naprawdę długa. Znajdują się na niej m.in. urazy, zaburzenia umysłowe i psychiczne, nowotwory, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia immunologiczne, choroby układu kostno-szkieletowego, dysfunkcje układu rozrodczego i szkody prenatalne, czyli uszkodzenia płodu.

FAS-Maniki_rus-Shutterstock

FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) to nieodwracalne uszkodzenie mózgu i zaburzenia rozwoju dziecka spowodowane ekspozycją na alkohol w życiu płodowym. Fot. Maniki_rus/Shutterstock

Według raportu "Uzależnienia w Polsce 2023" opublikowanego przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom każdego roku z przyczyn związanych z piciem alkoholu umiera kilkanaście tysięcy osób w kraju, a tendencja jest wzrostowa.

W 2021 roku w odniesieniu do poprzedniego roku o ponad 40% zwiększyła się liczba zgonów z powodu zatruć alkoholem, a o 5% chorób wątroby (…) W 2021 roku liczba zgonów z powodu alkoholu osiągnęła najwyższą wartość 14 048 przypadków.

O wpływie alkoholu na zęby przeczytasz tutaj: Napoje procentowe wyniszczają organizm. Narażone jest także uzębienie

Najwięcej zgonów związanych z piciem alkoholu dotyczy chorób wątroby. Zdziwi cię, który napój najmocniej przyczynia się do takiej śmierci.

Pijany pacjent zabił ratownika w Siedlcach. OZZRM apeluje do ministrów DDA dźwigają na swoich barkach odpowiedzialność za cały świat. O siebie wstydzą się walczyć, ale czas z tym skończyć

„Lekki” napój alkoholowy – dla wątroby gorszy od wódki

Jeden z mitów dotyczących alkoholu mówi o tym, że piwo… to nie alkohol. Zła wiadomość dla miłośników piwa jest taka, że piwo, mimo stosunkowo małej mocy, to wciąż jest alkohol. Picie piwa niesie ze sobą ryzyko wszystkich powikłań zdrowotnych, które występują u osób pijących wódkę i inne napoje wysokoprocentowe. Jak się okazuje, dla wątroby ten złoty napój jest najgorszy.

Jeśli chodzi o choroby wątroby wywołane piciem alkoholu, nieważna jest moc pitych napojów, ale ich ilość. A piwa, ze względu na mniejszą moc, jesteśmy w stanie wypić więcej niż np. whisky czy wódki. Sytuacji nie poprawia fakt, że niektórzy piją piwo dla przyjemności, czasem nawet każdego dnia. Tymczasem nawet jedno piwo dziennie, jeśli pijemy je regularnie, może doprowadzić do ciężkiej choroby wątroby.

Więcej o  dolegliwościach wątroby przeczytasz tutaj: Tak boli chora wątroba. Po tym poznasz, że narząd wysiada i błaga o pomoc
piwo-canva

Alkohol w każdej ilości szkodzi zdrowiu. Fot. Canva

Tak umarło 9230 osób w 2021 roku

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, ponad 9 tys. osób, które zmarły w Polsce w 2021 w związku z piciem alkoholu, cierpiało na chorą wątrobę. Alkoholowa choroba wątroby (ALD – alcoholic liver disease) rozwija się stopniowo i początkowo niezauważalnie.

Pierwszym, odwracalnym etapem ADL jest stłuszczenie wątroby. W narządzie gromadzi się nadmiar tłuszczu, co skutkuje jego powiększeniem. Chory nie odczuwa żadnych dolegliwości, ewentualnie dokucza mu lekkie zmęczenie i dyskomfort w prawej górnej części brzucha. Zaprzestanie picia alkoholu na tym etapie pozwala na pełną regenerację narządu.

Jeśli jednak chory kontynuuje picie, stłuszczenie przechodzi w alkoholowe zapalenie wątroby. Objawy zapalenia wątroby to m.in.:
o żółtaczka (zażółcenie skóry i białek oczu),
o ból brzucha,
o gorączka,
o nudności, wymioty,
o osłabienie, utrata apetytu,
o wodobrzusze (gromadzenie płynu w jamie brzusznej).

Zapalenie wątroby wymaga pilnego leczenia i całkowitej abstynencji od alkoholu. Przy odpowiedniej terapii może być odwracalne, ale w ciężkich przypadkach skutkuje niewydolnością wątroby i zgonem.

Przewlekły stan zapalny wątroby prowadzi do marskości. W uszkodzonej wątrobie powstają zbliznowacenia, które uniemożliwiają jej poprawne funkcjonowanie. Objawy marskości wątroby obejmują:
o skrajne zmęczenie,
o utratę masy ciała i apetytu,
o swędzenie skóry,
o zaburzenia krzepnięcia krwi (łatwe siniaczenie, krwawienia),
o encefalopatię wątrobową (splątanie, zaburzenia świadomości, śpiączka),
o nadciśnienie wrotne (prowadzące do powstawania żylaków przełyku, które mogą pękać i powodować groźne krwawienia).

Marskość wątroby jest nieodwracalna, ale dalsze uszkodzenie można spowolnić, eliminując alkohol i stosując leczenie objawowe. W zaawansowanych przypadkach jedyną opcją ratunku dla pacjenta jest przeszczep wątroby.

Więcej o marskości wątroby dowiesz się z artykułu: Masz takie objawy? To może być chora wątroba. Naukowcy opracowali lek na marskość