Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Dodaj kroplę do kąpieli. Twoje paznokcie staną się mocne i błyszczące
Marta Uler
Marta Uler 04.04.2025 08:05

Dodaj kroplę do kąpieli. Twoje paznokcie staną się mocne i błyszczące

domowe sposoby na łamliwe paznokcie
Fot. Canva/Pan Nguyen/Getty Images

Zdrowe i mocne paznokcie to marzenie niejednej kobiety. Kiedy się łamią, pękają lub rozdwajają, przysparzają licznych problemów, a przede wszystkim nieestetycznie wyglądają. By poprawić ich kondycję, często sięgamy po drogie odzywki.

Warto wiedzieć, że równie skuteczne, jak drogeryjne preparaty, są domowe sposoby. Stosowane systematycznie poprawiają wygląd i zdrowie paznokci, a przy tym nie trzeba wydawać na nie fortuny.

Dlaczego paznokcie się łamią?

Paznokcie mogą stać się kruche i łamliwe z różnych powodów. Jednym z głównych jest niedobór składników odżywczych – zwłaszcza biotyny, cynku i żelaza – który sprawia, że płytka paznokcia staje się cienka, matowa i podatna na uszkodzenia. Na kondycję paznokci negatywnie wpływa również dieta uboga w białko oraz zdrowe tłuszcze.

To, co nie służy naszym paznokciom, to również... częste mycie rąk. Niestety, ale (nadmierna) ekspozycja paznokci na działanie wody i detergentów, bywa zgubna w skutkach. Czynnikami, które nie poprawiają kondycji paznokci są także lakiery hybrydowe oraz zmywacze z acetonem. Nawet niewłaściwa pielęgnacja, np. zbyt częste piłowanie i obcinanie skórek, może powodować mikrouszkodzenia, które z czasem prowadzą do większych problemów.

Przeczytaj też: Pofałdowane paznokcie to nie tylko defekt kosmetyczny. To ważny znak od organizmu

Jak rozpoznać zawał serca? Pierwsze objawy mogą pojawić się w jamie ustnej Łykamy to jak cukierki, a może wykończyć nerki. Masakra, co robi w organizmie

Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Jeśli twoje paznokcie są kruche i łamliwe, możesz sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, które skutecznie je wzmocnią, jak np.:

  • nawilżanie oliwą z oliwek lub wazeliną – oliwa bogata jest w witaminę E, która wzmacnia płytkę paznokcia i zapobiega jej rozdwajaniu, a wazelina chroni przed wysuszeniem. Wystarczy codziennie wieczorem wmasować kilka kropli oliwy lub odrobinę wazeliny w paznokcie i skórki, by szybko zauważyć poprawę;
     
  • moczenie paznokci w kąpieli z siemieniem lnianym – siemię zawiera kwasy omega-3 oraz lignany, które odżywiają paznokcie i wspierają ich regenerację. Aby przygotować kąpiel, wystarczy zagotować 2 łyżki siemienia lnianego w szklance wody, a następnie odcedzić i zanurzyć paznokcie w ciepłym płynie przez 10-15 minut;
     
  • maska z żółtka i cytryny – żółtko jajka to bogate źródło protein, które wzmacniają strukturę paznokcia. W połączeniu z sokiem z cytryny działa regenerująco i wybielająco. Wystarczy wymieszać jedno żółtko z kilkoma kroplami soku z cytryny i nałożyć mieszankę na paznokcie na 15 minut. Po tym czasie należy dokładnie spłukać dłonie letnią wodą.

Ważne: warunkiem, by te kuracje podziałały, jest regularność. Ustaw sobie przypomnienie w smartfonie i wykonuj te pielęgnacje np. 3 razy w tygodniu.

Przeczytaj także: Nawet najbardziej zniszczone paznokcie odżyją po tym domowym zabiegu. Wcieraj codziennie

Fot. Canva/usas/Getty Images

Olejek herbaciany na piękne paznokcie dzięki

A teraz prawdziwy hit: olejek herbaciany. To jeden z najskuteczniejszych naturalnych preparatów do pielęgnacji paznokci. Posiada silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu pomaga zwalczać infekcje i zapobiegać powstawaniu grzybicy paznokci. Regularne stosowanie olejku:

  • wzmacnia płytkę paznokcia,
  • nadaje jej zdrowy wygląd,
  • przeciwdziała łamliwości.

Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości olejku herbacianego, wystarczy dodać kilka kropli do ciepłej wody i moczyć paznokcie przez 10 minut. Można go również stosować bezpośrednio na płytkę, wcierając jedną kroplę w każdy paznokieć wieczorem przed snem. Warto jednak pamiętać, że olejek herbaciany jest bardzo skoncentrowany, dlatego w przypadku wrażliwej skóry lepiej rozcieńczyć go z oliwą z oliwek lub olejem kokosowym.

Olejek herbaciany dostępny jest w aptekach, drogeriach oraz sklepach internetowych. Jego cena waha się od 10 do 30 zł za buteleczkę o pojemności 10 ml, w zależności od marki i jakości produktu. Wybierając olejek, warto zwrócić uwagę na jego skład – najlepszy będzie ten w 100% naturalny, bez dodatków syntetycznych.

Przeczytaj też: Co jeść, gdy rozdwajają się paznokcie? O tym składniku nie można zapominać

Fot. Canva/Olga Miltsova/Getty Images