Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Kwas moczowy – badania, normy, znaczenie podwyższonego poziomu
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:28

Kwas moczowy – badania, normy, znaczenie podwyższonego poziomu

Kwas moczowy – badania, normy, znaczenie podwyższonego poziomu
pixabay.com

Czym jest kwas moczowy?

Kwas moczowy to organiczny związek chemiczny, który powstaje w wyniku metabolizmu puryn. Substancje te są w małych ilościach produkowane przez organizm oraz stanowią produkt rozpadu kwasów nukleinowych, jednak ich większość dostarczamy je wraz z posiłkami. Puryny znajdują się w takich pokarmach jak wątróbka, wędzone ryby, tłuste mięso, smalec, czekolada, przyprawy korzenne, kalafior, brokuł, papryka, brukselka oraz szpinak. Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego we krwi może wynikać z nadmiernego spożycia bogatych w niego produktów, zbyt dużej produkcji tego związku przez organizm lub z zaburzeń jego wydalania. Każdorazowo jest stanem niebezpiecznym dla zdrowia, ponieważ prowadzi do rozwoju kamicy moczanowej oraz dny moczanowej.

Kwas moczowy – wskazania do badania

Badanie poziomu kwasu moczowego wykonuje się przede wszystkim w diagnostyce i leczeniu schorzeń takich jak niewydolność nerek, kamica moczowa oraz dna moczanowa. Jest ono również obowiązkowe u pacjentów onkologicznych, którzy przechodzą chemioterapię bądź radioterapię, ponieważ taki rodzaj leczenia wpływa na zwiększenie ilości puryn w organizmie. Ponadto badanie stężenia kwasu moczowego wykorzystuje się pomocniczo w celu określenia u pacjenta ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.

Kwas moczowy – przygotowanie do badania i jego przebieg

W ciągu 2-3 dni przed badaniem pacjent powinien powstrzymać się od spożywania alkoholu. Do laboratorium należy zgłosić się w godzinach porannych, będąc na czczo. Oznacza to, że przez 12 godzin poprzedzających badanie pacjent nie powinien jeść ani pić żadnych napojów poza wodą, nawet kawy ani herbaty.Stężenie kwasu moczowego można oznaczyć zarówno we krwi, jak i w moczu. W tym pierwszym przypadku wymaga ono jednorazowego pobrania krwi z żyły łokciowej, a w drugim – oddania do laboratorium próbki porannego moczu. Wyniki dostępne są następnego dnia roboczego, a koszt wykonania każdego z badań wynosi ok. 10 zł.

Kwas moczowy – normy we krwi i w moczu

Stężenie kwasu moczowego we krwi u osoby dorosłej mieści się w zakresie 180 do 420 µmol/l, czyli 3 do 7 mg/dl. U kobiet pożądana wartość jest niższa (ok. 3-5 mg/dl), a u mężczyzn nieco wyższa (5-7 mg/dl). Zawartość kwasu moczowego w moczu powinna wynosić ok. 400-800 mg na dobę.

Tagi:
Polecane