Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki przeciwhistaminowe - czym są? Skład, skutki uboczne, stosowanie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Leki przeciwhistaminowe - czym są? Skład, skutki uboczne, stosowanie

Leki przeciwhistaminowe - czym są? Skład, skutki uboczne, stosowanie
pixabay.com

Czym są leki przeciwhistaminowe?

Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwhistaminowych może powodować osłabienie działania histaminy i zapobiegać rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego. Lek działa szybko i nie powoduje senności ani refluksu. Na rynku są dostępne także leki działające krótko, ale efekt po zażyciu jest szybki. Leki te mogą powodować senność i zakłócać refleks. Nie zaleca się prowadzenia pojazdów po zażyciu tych leków.

Działania niepożądane podczas stosowania leków przeciwhistaminowych

Leki przeciwhistaminowe można podzielić na starsze leki pierwszej generacji i nowsze leki drugiej generacji. Ta pierwsza grupa może powodować skutki uboczne ze względu na szersze działanie i wpływ na różne receptory. Do skutków ubocznych przyjmowania leków przeciwhistaminowych należy wspomniana wcześniej senność. Nie jest to jednak jedyny skutek uboczny. Inne działania niepożądane mogą wpływać na układ nerwowy, wątrobę lub układ krwiotwórczy. Apetyt pacjenta może również wzrosnąć.

Leki przeciwhistaminowe drugiej generacji są stosunkowo nowe, ogólnie bezpieczne i nie powodują skutków ubocznych. Stanowią podstawę terapii przeciwalergicznej, co ma związek z ich działaniem przeciwzapalnym oraz wpływem na naturalny przebieg chorób alergicznych.

Skład leków przeciwhistaminowych

Na rynku dostępne są zarówno leki na receptę, jak i bez recepty. Obejmują one preparaty z:

  • cetyryzyną, która hamuje działanie histaminy,

  • loratadyną, która może złagodzić przekrwienie błony śluzowej nosa i zatrzymać odruch kichania, zmniejszając w ten sposób objawy kataru siennego.

Stosowanie leków przeciwhistaminowych przez dzieci

Leki przeciwhistaminowe dla dzieci należy stosować wyłącznie po zaleceniu lekarza, który określi bezpieczną dawkę dla małych pacjentów. W przypadkach, gdy zauważymy objawy wskazujące na alergie u dzieci, warto skonsultować się z pediatrą lub alergologiem.

undefinedundefined

Tagi:
Polecane