Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki sprzedawane bez recepty – dawkowanie, przeciwwskazania, działanie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Leki sprzedawane bez recepty – dawkowanie, przeciwwskazania, działanie

Leki sprzedawane bez recepty – dawkowanie, przeciwwskazania, działanie
pixabay.com

Czym są leki sprzedawane bez recepty?

Oficjalna nazwa leków sprzedawanych bez recepty to Over the Counter. Wśród nich znajdują się m.in. środki przeciwbólowe czy nasenne. Są to głównie leki, które pacjenci przyjmują bez konsultacji z lekarzem na początku infekcji lub doraźnie w różnego rodzaju dolegliwościach. Ich składniki i działanie są bardziej subtelne niż te, które muszą być kontrolowane przez lekarza, ale leki sprzedawane bez recepty mogą również wywoływać działania niepożądane. Jeśli objawy utrzymują się w ciągu 5 dni po zażyciu, należy skonsultować się z lekarzem.

Działanie leków sprzedawanych bez recepty

Leki sprzedawane bez recepty są bezpieczniejsze niż leki na receptę. Są też znacznie słabsze. Dlatego nie powodują poważnych skutków ubocznych. Leki dostępne bez recepty nie uzależniają. Jednak większość z nich jest pomocna tylko w łagodnych schorzeniach. Nie zaleca się ich stosowania, gdy potrzebna jest profesjonalna pomoc.

Leki sprzedawane bez recepty – dawkowanie

Czasami błędne jest myślenie, że leki sprzedawane bez recepty można przyjmować bez ograniczeń. Preparaty sprzedawane bez recepty nie powodują żadnych poważnych skutków ubocznych. Przed przyjęciem jakichkolwiek leków należy uważnie przeczytać ulotkę danego leku i postępować zgodnie z wytycznymi. Przyjmowanie zbyt dużej ilości preparatu może zaszkodzić zdrowiu pacjenta.

Przeciwwskazania do stosowania leków sprzedawanych bez recepty

Podobnie jak leki na receptę, leki sprzedawane bez recepty nie są dostępne dla wszystkich. Na ulotce zawsze znajdują się informacje jasno określające przeciwwskazania. Kobiety w ciąży i dzieci powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania każdego leku. Preparaty sprzedawane bez recepty można przyjmować przez około 5 dni. Jeśli problem zdrowotny nie ustąpi w tym czasie, należy skonsultować się z lekarzem.

Tagi:
Polecane