Pacjenci.pl > Zdrowie > Lipanthyl Supra 160 – wskazania, działanie, stosowanie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Lipanthyl Supra 160 – wskazania, działanie, stosowanie

Supra (Lipanthyl Supra 160) – wskazania, działanie, stosowanie
pixabay.com

Lipanthyl Supra 160 to preparat stosowany w celu obniżenia stężenia lipidów we krwi (cholesterol, triglicerydy). Jego substancją czynną jest fenofibrat (substancja należąca do grupy leków nazywanych fibratami). Jak działa lek Lipanthyl Supra i jakie są wskazania do jej stosowania? 

Lipanthyl Supra 160 wskazania do stosowania leku

Lipanthyl Supra 160 przeznaczony jest do stosowania dla osób z podwyższonym stężeniem lipidów we krwi, a zwłaszcza ze zwiększonym stężeniem frakcji cholesterolu związanego z lipoproteinami o niskiej gęstości (cholesterol LDL). To właśnie wysoki cholesterol LDL powoduje ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym choroby niedokrwiennej serca.

Lipanthyl Supra 160 - działanie leku

Efektem działania leku Lipanthyl Supra jest zmniejszenie stężenia lipoprotein o małej gęstości, dzięki czemu zmniejszeniu ulega także poziom cholesterolu LDL i triglicerydów we krwi.

Ponadto, Lipanthyl Supra zwiększa stężenie lipoprotein o dużej gęstości (HDL) we krwi, pełniących funkcję ochronną dla ścian naczyń tętniczych. Fibraty są wykorzystywane w leczeniu hipercholesterolemii oraz hipertriglicerydemii oraz zmniejszają częstość występowania incydentów sercowo-naczyniowych.

Lipanthyl Supra 160 – stosowanie

Preparat Lipanthyl Supra 160 jest wskazany w leczeniu ciężkiej hipertrójglicerydemii o niskim oraz normalnym stężeniem cholesterolu o wysokiej gęstości (HDL), u osób należących do grupy wysokiego ryzyka powstania schorzeń sercowo-naczyniowych. Lipanthyl Supra 160 jest także stosowany jako dodatek do leczenia statynami, jeżeli stężenie trójglicerydów oraz cholesterolu o wysokiej gęstości (HDL) nie są w wystarczającym stopniu kontrolowane. Lek Lipanthyl Supra 160 należy stosować jako dodatek do diety oraz innych terapii niefarmakologicznych.

Cena leku Lipanthyl Supra 160

Cena preparatu Lipanthyl Supra 160 wynosi około 8 zł za 30 sztuk tabletek powlekanych oraz około 16 zł za 30 sztuk kapsułek twardych.

Tagi:
Polecane