Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Badania za darmo i bez skierowania. Jeszcze dwa dni w całej Polsce
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 26.11.2023 12:22

Badania za darmo i bez skierowania. Jeszcze dwa dni w całej Polsce

laboratorium
Shutterstock.com

Dzięki badaniu krwi możesz wykryć wiele chorób. Na wczesnym etapie, gdy nie dają objawów. W całej Polsce bezpłatnie i bez skierowania możesz zbadać się w kierunku trzech chorób. Anonimowo, bo wśród nich jest np. HIV, a wielu pacjentów niestety wciąż wstydzi się robić badania i traci szansę na leczenie. 

Zwykłe badanie krwi wykrywa wiele chorób na wczesnym etapie. Nie trać szansy na uratowanie zdrowia i życia. Bezpłatne testy z krwi możemy wykonać w całej Polsce. W każdym województwie. 

Testy wykonasz bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania. W ramach Europejskiego Tygodnia Testowania, który trwa do jutra (poniedziałek 27 listopada 2023 r.). 

HIV – zakażenie na początku może przypominać grypę

Możesz w wielu punktach w całej Polsce zrobić badania w kierunku HIV, HCV i kiły.

Pod koniec tekstu znajdziesz link, pod którym sprawdzisz, gdzie w Twoim lub najbliższym mieście, jest punkt laboratoryjny, w którym dyskretnie i bezpłatnie wykonasz test.

W Polsce od stycznia do połowy listopada 2023 r. odnotowaną najwyższą do tej pory liczbę zakażeń HIV. Niestety, rekordowy był również poprzedni rok. 

„Mamy trzy główne drogi zakażenia: seksualna, krwiopochodna lub wertykalna, czyli z mamy na dziecko”. -mówi dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych

shutterstock_663728050.jpg

(fot. Shutterstock.com) 

Pierwsze objawy zakażenie HIV pojawiają się niedługo po zakażeniu. Przypominają grypę. 

 

Nasza polska ryba jedną z najzdrowszych na świecie! Smaczna, tania i łatwo dostępna Jesz jajka codzienne? Zobacz, co na to Twój organizm

Kiła - pierwsze objawy zakażenia łatwo przegapić

Objawy kiły są niespecyficzne, dlatego bardzo często zakażone osoby je przeoczają. Mogą występować w miejscach intymnych, ale także w obrębie jamy ustnej (gardło, język). W przypadku wysypki skórnej, jej lokalizacje bywają najróżniejsze.

„Błony śluzowe to także jama ustna, okolice policzków i język.” – mówiła w wywiadzie z Pacjenci.pl wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka. 

Do zakażenia kiłą dochodzi przede wszystkim poprzez stosunek seksualny, zarówno pochwowy, analny, jak i oralny

Prawdopodobieństwo zakażenia się kiłą przez pocałunek jest niewielkie, ale się zdarza, jeśli mamy uszkodzoną śluzówkę.

Laboratorium_Stock-Asso_shutt.jpg

HCV – możesz zarazić się nawet u „robiąc” paznokcie i tatuaż

Badanie HCV pozwala na wczesne wykrycie zakażenia lub nosicielstwa. W pierwszej kolejności powinni je wykonać ci, którzy są w grupie ryzyka. Są to osoby u których podejrzewa się zarażenie wirusem zapalenia wątroby typu C, czyli po zabiegach operacyjnych czy wizytach szpitalnych.

Testy w ramach kampanii można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania. Tu znajdziesz listę miejsc w całej Polsce, gdzie możesz zbadać się jeszcze do jutra: https://aids.gov.pl/pkd/. Najlepiej zbadaj się od razu na HIV, kiłę i HCV, nawet jeśli nie masz objawów. Badania są anonimowe!

Źródło: www.politykazdrowotna.pl, NFZ, MZ