Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Łysienie typu męskiego u kobiet - leczenie, przyczyny, objawy
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:32

Łysienie typu męskiego u kobiet - leczenie, przyczyny, objawy

Łysienie typu męskiego u kobiet
pixabay.com

Czym jest łysienie typu męskiego u kobiet?

Łysienie typu męskiego u kobiet, czyli łysienie androgenowe, jest chorobą o podłożu głównie genetycznym powodującą wypadanie włosów. Wypadanie włosów zazwyczaj rozpoczyna się w okolicach skalpu i czoła, rzadko jednak dochodzi do utraty włosów na całej objętości głowy.

Objawy łysienia typu męskiego u kobiet

U kobiet łysienie androgenowe przebiega najczęściej równolegle ze ścieńczeniem włosów. Może prowadzić do cofnięcia się początkowej linii włosów.

Przyczyny łysienia typu męskiego u kobiet

Uważa się, że bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego jest dihydrotestosteron, czyli aktywna pochodna testosteronu powstająca w wyniku działania 5-α-reduktazy. U osób doświadczających łysienia typu męskiego dochodzi do zwiększonej wrażliwości na dihydrotestosteron, który oddziałując na receptory mieszków włosowych, prowadzi do ich stopniowego zaniku, co z kolei wywołuje opóźnienia w rozwoju nowych włosów, które stają się coraz cieńsze i krótsze, w końcu ich produkcja zostaje całkowicie zahamowana.

Łysienie u kobiet może być skutkiem takich zaburzeń hormonalnych jak: zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga, zespół nadnerczowo-płciowy, guzy jajnika i guzy nadnerczy.

Leczenie łysienia typu męskiego u kobiet

Leczenie łysienia typu męskiego u kobiet ma głównie wymiar estetyczny. Możliwe jest spożywanie leków i suplementów poprawiających kondycję włosa, jednak nie u każdej osoby będą one skuteczne.

Jednym z takich leków jest minoksydyl stosowany miejscowo – ma on za zadanie pobudzenie wzrostu włosów poprzez zwiększenie przepływu krwi przez łożysko naczyniowe skóry. Leczenie jest długotrwałe i powinno mieć charakter stały, ponieważ po zaprzestaniu terapii włosy wracają do stanu wyjściowego.

Jako preparaty w leczeniu łysienia androgenowego stosowane są także antyandrogeny, np. spironolakton. Wykazuje on szczególnie korzystne działanie u kobiet z zespołem policystycznych jajników, u których występuje nadmiar androgenów w organizmie. Jednak przy stosowaniu leczenia antyandrogenami możliwe są skutki uboczne, takie jak przybieranie na wadze, zmniejszenie libido oraz przewlekłe zmęczenie.

Tagi:
Polecane