Pacjenci.pl Choroby Malwina Wędzikowska opowiedziała o chorobie. Polały się łzy. „To moja największa tajemnica”
Pawel Wodzynski/East News

Malwina Wędzikowska opowiedziała o chorobie. Polały się łzy. „To moja największa tajemnica”

10 września 2024

Malwina Wędzikowska to znana prezenterka telewizyjna i stylistka. Choć wszyscy kojarzymy ją z niegasnącym uśmiechem na twarzy, to niemal każdy dzień przynosi jej ból, którego nie daje po sobie poznać. Zmaga się z nim tysiące Polek.

Jak podaje „Via Medica Journals”, endometrioza dotyczy 6-15% ogólnej populacji kobiet, występuje głównie u kobiet w wieku rozrodczym,  jednak pojawia się też u niedużego procenta kobiet młodocianych i po menopauzie. Według portalu Termedia z endometriozą boryka się około milion Polek, choć eksperci twierdzą, że gdyby wzięto pod uwagę niezdiagnozowane kobiety, liczba urosłaby do trzech milionów.

Malwina Wędzikowska ma endometriozę

Malwina Wędzikowska, w rozmowie z Maciejem Dowborem, Sandrą Hajduk oraz Piotrem Adamczykiem, otworzyła się i opowiedziała o swojej chorobie. Przyznała, że zmaga się z endometriozą , co do tej pory było jej sekretem. Nie zabrakło łez.

- Moja historia jest po prostu historią mojej kobiecości. To jest mój życiowy stygmat i moja największa tajemnica. Ja oczywiście tę rozmowę robię dla siebie. Dzisiaj chcę się po prostu uwolnić od tego stygmatu i od tego, że to jest tematem tabu cały czas, że ja co miesiąc tak naprawdę przechodzę pewnego rodzaju żałobę – powiedziała Malwina Wędzikowska.

Dodała, że lekarze przez długi czas nie potrafili jej zdiagnozować. A ona co miesiąc zmagała się z bardzo silnymi bólami miesiączkowymi . Dochodziło do omdleń i wymiotów. Jeszcze w liceum trafiła przez to do szpitala. Podczas napadów bólu pojawiają się drgawki, temperatura, utrata przytomności i oczekiwanie na przyjazd karetki.

- Atak zaczyna się nagle – nie jesteś w stanie się do niego przygotować – dodała.

Nietrzymanie moczu ma wiele przyczyn. Lekarka tłumaczy, jak sobie radzić z tym problemem
Pająk Nosferatu zmierza do Polski. Zagrożenie czy nieszkodliwy przybysz?

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to schorzenie polegające na tym, że tkanka, która powinna znajdować się w macicy, przenosi się do innych narządów i jest w nich hormonalnie czynna. Może naciekać na inne organy, sklejać je, niszczyć.

– Potrafi wszczepić się wszędzie, znaleziono ją w mózgu, oku, nerwach, w bardzo ciężkich do wykrycia miejscach i odległych od macicy. Dzieli się na przypadki kobiet, które odczuwają ogromny ból, wykluczający z życia społecznego, zmagającymi się z normalnym funkcjonowaniem i te, które może mniej boli, ale mają problem z zajściem w ciążę –  powiedziała w rozmowie z Pacjentami Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji "Pokonać Endometriozę”.

Co boli przy endometriozie?

Ból w endometriozie obejmuje:

  • bolesne miesiączki,
  • bolesne jajeczkowanie,
  • ból chroniczny w obszarze narządów miednicy mniejszej,
  • ból zlokalizowany w okolicy krzyżowej kręgosłupa,
  • ból jelit i bolesne defekacje w czasie miesiączki,
  • ból w okolicy układu moczowego i bolesne wydalanie moczu, szczególnie w okresie menstruacji.

Inne typowe objawy endometriozy to:

  • zaparcia lub biegunki,
  • zmęczenie,
  • dyspareunia,
  • obfite i nieregularne krwawienia miesiączkowe,
  • niepłodność.

Jak leczyć endometriozę?

Wiele kobiet zastanawia się, czy leczenie endometriozy jest w ogóle możliwe. Niestety, nie da się jej całkowicie wyleczyć, ale można łagodzić objawy.

- Postępowanie terapeutyczne to pewna strategia, która polega przede wszystkim na porozumieniu lekarza z pacjentem. Ważne jest czego oczekuje kobieta, co jest dla niej ważne. Terapia będzie dostosowywana inaczej dla kobiety, która chciałaby zostać mamą i ma problem z zajściem w ciążę, a inaczej dla pacjentki, dla której istotna jest jedynie kwestia bólu - wyjaśnia ginekolog lek. Wiesław Kijuć.

Możliwe jest również wykonanie operacji. Jest to chirurgiczne usunięcie ognisk endometriotycznych. Ze względu na to, że jest bardzo trudna, wykonuje się ją w niewielu miejscach w Polsce. Podstawą leczenie jest jednak farmakoterapia .

W leczeniu farmakologicznym endometriozy wykorzystuje się:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprom, paracetamol),
  • doustne tabletki antykoncepcyjne,
  • hormonalną wkładkę domaciczną.

Zobacz też:

Te żyłki na brzuchu mówią jasno, że wątroba jest chora. Gdy je zobaczysz, natychmiast do lekarza

Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić ze zmianą skórną

Już się zaczęło! Dzieciaki będą się zarażać, jeden od drugiego

Odbiera normalne życie milionom ludzi. Może objawić się bólem, ale być widoczną na skórze
Tego nie rób, jeśli Twój bliski umrze w domu. Narazisz się na groźną chorobę
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko