Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Tego nie rób, jeśli Twój bliski umrze w domu. Narazisz się na groźną chorobę
Daria  Siemion
Daria Siemion 10.09.2024 10:05

Tego nie rób, jeśli Twój bliski umrze w domu. Narazisz się na groźną chorobę

Trumna w karawanie
Fot. Shutterstock / Artem Sokolov

Śmierć bliskiej osoby to niezwykle trudne doświadczenie, zwłaszcza gdy następuje w domu. W takich sytuacjach ważne jest nie tylko opanowanie emocji, ale i zachowanie odpowiednich środków ostrożności, aby zmarły nie zaraził nas groźną chorobą. 

Śmierć bliskiej osoby w domu – co robić?

Kiedy bliski umrze w domu, pierwszym krokiem powinno być wezwanie lekarza, który wystawi kartę zgonu. Może to być lekarz rodzinny, choć najczęściej wzywa się karetkę. Z uzyskanym dokumentem należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego (USC), aby uzyskać akt zgonu. Jeśli istnieje podejrzenie, że zgon był wynikiem działania osób trzecich, konieczne jest wezwanie policji – jeśli sami tego nie zrobimy, z pewnością zrobi to lekarz.

Jak radzi w rozmowie z portalem kobieta.gazeta.pl Anna Żukowska, autorka książki "Poradnik Śmiertelnika", warto przykryć ciało cienkim prześcieradłem i zamknąć oczy zmarłemu. Jeśli jest to możliwe, można usadzić ciało w pozycji półsiedzącej, aby uniknąć powstawania plam opadowych na twarzy. Dobrze jest również zabezpieczyć miejsce grubszymi ręcznikami lub kocem, ponieważ po śmierci zwieracze ciała mogą się rozluźnić, co prowadzi do wydostania się resztek moczu i kału.

Pogrzeb
Do organizacji pogrzebu potrzebny jest akt zgonu Fot. Shutterstock / FotoDax
Po czym poznać, że bliski umiera? 5 oznak, że ukochana osoba odchodzi Te rodzaje śmierci są najbardziej bolesne. Oto co czuje człowiek, kiedy umiera

"Trupi jad" a dotykanie i całowanie zmarłego

Podczas rozkładu ciała uwalniane są toksyczne substancje zwane ptomainami, takie jak kadaweryna i putrescyna, potocznie nazywane "trupim jadem". Substancje te mają intensywny, nieprzyjemny zapach, który może wywoływać nudności i wymioty. Najwięcej tych substancji wydziela się po około 10 godzinach od śmierci. Trupi jad najczęściej przyjmuje formę tłustej, przezroczystej cieczy, czasem o lekko żółtym zabarwieniu. Jeśli go zauważymy lub wiemy, że zgon nastąpił kilka godzin temu, nie dotykajmy i nie całujmy zmarłego, a rzeczy, z którymi miał kontakt zdezynfekujmy lub wyrzućmy.

Objawy zatrucia "trupim jadem":

  • ból brzucha,
  • ból głowy,
  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • brak apetytu,
  • osłabienie,
  • gorączka,
  • owrzodzenie układu pokarmowego,
  • kaszel,
  • duszności,
  • polineuropatia.

Czy od zmarłego można zarazić się koronawirusem?

Pandemia COVID-19 wprowadziła dodatkowe środki ostrożności w postępowaniu ze zwłokami osób zmarłych na koronawirusa. Od kwietnia 2020 roku Ministerstwo Zdrowia zaleciło stosowanie specjalnych procedur, takich jak umieszczanie zwłok w szczelnych workach i trumnach oraz ograniczenie kontaktu z ciałem zmarłego. Okazywanie zmarłych czy ich dotykanie zostało zabronione, ponieważ istnieje ryzyko zakażenia.

– Od osoby zmarłej można zarazić się koronawirusem. Wirus może przetrwać przez pewien czas w wydzielinach nieboszczyka oraz w jego otoczeniu. Jeśli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności, to istnieje ryzyko zetknięcia się w domu chorego z materiałem zakaźnym. W wyniku tego możemy zarazić się wirusem – mówi w rozmowie z serwisem Medexpress dr Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
 

Obecnie nie ma ograniczeń dotyczących pogrzebów, ale koronawirus nadal szaleje. Od początku września stwierdzono 15 razy więcej zakażeń niż na początku wakacji. W lipcu na samym tylko Mazowszu odnotowywano 30 przypadków COVID-19 dziennie, teraz jest to 300-500.  Eksperci alarmują, że szczyt zachorowań nastąpi najprawdopodobniej w drugiej połowie października – do tej pory zalecają szczególną ostrożność. Przypomnijmy, że na całym świecie liczba zgonów z powodu koronawirusa przekracza 2 miliony. 

Zobacz też:

Kuru, czyli choroba kanibali. Mówili o niej: “śmiejąca się śmierć”

To najpopularniejsze przesądy po śmierci. Niektóre z nich są groźne

Ten zapach jest zwiastunem śmierci. Jest wyczuwany przez umierającą osobę

Pająk Nosferatu zmierza do Polski. Zagrożenie czy nieszkodliwy przybysz?
Pająk Nosferatu zmierza do Polski
Jego obecność budzi zainteresowanie zarówno entomologów, jak i mieszkańców, zastanawiających się, czy jest to gatunek groźny dla człowieka. Pająk Nosferatu zbliża się z Niemiec do Polski – jak wygląda? Gdzie można go spotkać i czy należy się go obawiać?Jego naukowa nazwa to Zoropsis spinimana i ze względu na rozmiary i wygląd może budzić czasem niepokój. Nosferatu osiąga długość ciała do 2 cm oraz rozpiętość nóg do 6 cm. Jego brązowawy kolor oraz unikalny wzór na odwłoku przypominający maskę wampira nadają mu groźny, tajemniczy wygląd. Jest dosyć szybki i zwinny, co może zwiększać poczucie niepokoju u osób nieprzyzwyczajonych do jego obecności.
Czytaj dalej
To nietypowe objawy raka tarczycy. Gdy je zauważysz, pędem do lekarza
Tarczyca, rak tarczycy
Rak tarczycy
Rak tarczycy stanowi ok. 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych człowieka. Jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jak mówią statystyki, zachorowania na nowotwory tarczycy są znacznie częstsze u kobiet, niż u mężczyzn. Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie odnotowuje się w Polsce około 2 tys. nowych zachorowań raka tarczycy, a w ciągu ostatnich dwóch dekad liczba  nowych przypadków na nowotwory tarczycy wzrosła. Oczywiście najczęstsze objawy choroby pojawiają się w okolicach samej tarczycy, czyli szyi, choć o tym nowotworze mogą świadczyć również inne, nietypowe objawy. Na co konkretnie trzeba zwrócić uwagę?
Czytaj dalej