Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Gdy chorują jelita, zmienia się skóra. Po tym poznasz, że coś jest nie tak
Daria  Siemion
Daria Siemion 15.03.2024 18:53

Gdy chorują jelita, zmienia się skóra. Po tym poznasz, że coś jest nie tak

Kobieta przygląda się swojej zaczerwienionej skórze w lustrze
Fot. Freepik

Każdy chce mieć gładką i piękną skórę, ale nie dla każdego jest to możliwe. Niektórzy regularnie odwiedzają dermatologa, kupują drogie kosmetyki, lekarstwa, a na ich twarzy wciąż pojawiają się stany zapalne, zaczerwienia i wypryski, niekiedy bolesne. Jeśli tak jest, przyczyny warto poszukać w jelitach.

Jelita nie bez powodu nazywane są "drugim mózgiem". Odpowiadają nie tylko za dobre samopoczucie, ale również za kondycję naszej skóry. Oto co warto wiedzieć o tej zależności. 

Połączenie jelit ze skórą

Wiele badań potwierdza, że jelita odpowiadają nie tylko za trawienie i wydalanie, ale również za inne funkcje. Wiadomo, że zaburzenia pracy jelit mogą wywierać negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Mogą też pogarszać kondycję naszej skóry.

Zaburzenia mikrobiomu wykryto u wielu pacjentów zmagających się chorobami skóry, m.in. z trądzikiem różowatym, łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry (AZS). Oznacza to, że jeśli chcemy mieć zdrową skórę, powinniśmy nie tylko nakładać krem, ale i zadbać o swoje jelita.

Nadal do końca nie wiadomo, w jaki sposób jelita są połączone ze skórą, ale faktem jest, że zdrowy mikrobiom redukuje stany zapalne i wzmacnia barierę ochronną skóry. Możliwe, że biorą w tym udział włókna nerwu błędnego, bakterie jelitowe i hormony.

pexels-andrea-piacquadio-3771830.jpg
Przyczyna problemów skórnych może tkwić w jelitach Fot. Pexels / Andrea Piacquadio
Co to jest trądzik różowaty i jak go rozpoznać? Choroba Kim Kardashian. Jak gwiazda radzi sobie z łuszczycą?

Zaburzenia mikrobioty jelitowej a choroby skóry

Mikrobiota jelitowa to zespół drobnoustrojów zamieszkujących ludzkie jelita. Na jego skład wpływa genotyp, dieta i styl życia. Istotne jest to, abyśmy odżywiali bakterie "dobre" i "głodzili" te "złe", które kochają tłuszcz i słodkie napoje.

Jeżeli tego nie zrobimy, dojdzie do zaburzeń mikrobioty jelitowej, tzw. dysbiozy. Polega ona na nadmiernej kolonizacji jelita przez "złe bakterie", co może skutkować rozwojem procesów chorobotwórczych.

Niektóre z nich mogą objawiać się przez ból brzucha, nudności, wymioty, a inne przez pogorszenie stanu skóry. Udowodniono, że dysbioza jelitowa może zaostrzać objawy atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – bolesna choroba

Atopowe zapalenie skóry, nazywane inaczej AZS lub atopią, to swędzący stan zapalny skóry. Zmiany najczęściej pojawiają się w okolicach policzków, szyi, ramion i nóg. Choroba zazwyczaj pojawia się w dzieciństwie, ale może dotykać również dorosłych.

Przyczyny AZS nie są do końca znane. Do czynników, które sprzyjają chorobie należą natomiast alergeny: roztocza, pyłki roślin, naskórek zwierząt, a także grzyby i bakterie. Co ciekawe, u 70 proc. dorosłych zaostrzenie choroby następuje na skutek stresu.

Typowym objawem atopii jest zaczerwienie i suchość skóry, świąd i zakażenia bakteryjne. Leczenie rzadko pozwala na całkowite wyleczenie choroby. Objawy AZS zazwyczaj łagodzi się miejscowo.

Zobacz też: Mały atopik – jak zadbać o jego skórę?

Jak pomóc jelitom i skórze?

Jeżeli chcemy, aby poprawił się stan naszych jelit i skóry, powinniśmy zacząć od diety. Warto wiedzieć, że "dobre bakterie" lubią owoce i warzywa, pełnoziarniste zboża, a te "złe" tłuszcz i cukier – tych ostatnich powinniśmy unikać.

Rzeczy, które szkodzą jelitom jest więcej. – Zalicza się do nich dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso oraz uboga w błonnik – mówi Pacjentom gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Niekorzystny wpływ na pracę jelit ma też jedzenie w pośpiechu oraz nagłe zmiany diety. Szkodzić mogą też antybiotyki i częste zażywanie leków przeciwbólowych z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu).

Swoim jelitom można pomóc poprzez probiotykoterapię, a także dietę bogatą w owoce, warzywa i błonnik. Kondycję jelit poprawia również aktywność fizyczna i odpowiednie nawodnienie organizmu (mininum 2 litry wody dziennie).

źródło: Via Medica Jounals

Zobacz też:

Objawy nadciśnienia poznasz po twarzy. Tak wyglądają oczy i skóra chorego

„To zwykły chwyt marketingowy”. Kosmetolog nie ma wątpliwości. Polki chętnie je kupują

Ozempic face po odchudzaniu. Co to jest i jak go uniknąć? Pytamy lekarza