Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Maseczka z kasztanowca to hit. Możesz zrobić ją sama w domu
Fot. Archiwum prywatne

Maseczka z kasztanowca to hit. Możesz zrobić ją sama w domu

6 października 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Kasztanowiec znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, ściągających i uszczelniających naczynia krwionośne. Przeróżne maści i żele z wyciągiem z tej rośliny stosowane są na żylaki, a mają za zadanie hamować powstawanie obrzęków, zmniejszać ból i działać przeciwzakrzepowo.

Kasztany można także przerobić samodzielnie i wykonać z nich prozdrowotne kosmetyki. Np. maseczkę idealną dla cery naczynkowej, redukującą zaczerwienienia i poprawiającą kondycję skóry.

Pora na kasztany, więc zbieraj i wykorzystuj

Kasztany aktualnie spadają z drzew całymi kilogramami. Są takie ładne, gładkie, lśniące i chłodne – dzieci nie mogą się im oprzeć i upychają po kieszeniach, a w domu tworzą z nich śmieszne zwierzątka. My także możemy je wykorzystać, póki są.

Kasztany, szczególnie kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum), są znane z licznych w łaściwości prozdrowotnych, zwłaszcza w odniesieniu do układu krążenia i problemów z żylakami. Głównymi substancjami aktywnymi są w nich escyna i flawonoidy, a także witamina C.

Fot. Archiwum prywatne
1 na 8 kobiet zachoruje na ten nowotwór. Ważny apel ekspertów
Gotujesz na nich pomidorową? Uważaj na ten fatalny błąd. Łatwo zaszkodzisz swojej rodzinie

Właściwości prozdrowotne kasztanów

Poprawa funkcji naczyń krwionośnych – tu główną rolę odgrywa escyna. Działa przeciwzapalnie, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia ich elastyczność. Tym samym wpływa korzystnie na przepływ krwi, zmniejsza także ryzyko zastojów oraz przepuszczalności naczyń, co ogranicza obrzęki. Escyna zwiększa napięcie naczyń żylnych, dzięki czemu krew lepiej przepływa z powrotem do serca, co jest szczególnie korzystne dla osób cierpiących na niewydolność żylną .

Leczenie żylaków i obrzęków – maści i żele z wyciągiem z kasztanowca redukują obrzęki nóg, zmniejszają uczucie ciężkości, a także minimalizują bóle związane z rozszerzonymi naczyniami żylnymi. Działają także ochronnie na układ naczyń włosowatych, przeciwdziałają ich pękaniu oraz redukują drobne, widoczne naczynka na skórze.

Działanie przeciwzapalne – związki zawarte w kasztanach, zwłaszcza flawonoidy, działają silnie przeciwzapalnie, co wspomaga leczenie stanów zapalnych naczyń, skóry oraz wspomaga rekonwalescencję po zabiegach związanych z żylakami.

Poprawa mikrokrążenia – kasztanowiec wspomaga poprawę mikrokrążenia, co może redukować takie objawy, jak uczucie zimnych stóp i dłoni. Poprawa mikrokrążenia jest również korzystna dla osób z problemami skórnymi związanymi z naczynkami (np. cerą naczynkową).

Maseczka z kasztanowca – przepisy

Wiedząc to wszystko, żal by było nie wykorzystać tego dobra, które zalega na trawnikach! Oto jak można samemu wykonać z kasztanów domowy kosmetyk:

Składniki :

  • 4 dorodne kasztany (świeże lub suszone),
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej (działa kojąco na skórę),
  • 1 łyżka miodu (działa nawilżająco i przeciwzapalnie),
  • 1 łyżeczka oleju z wiesiołka lub oleju różanego (działają przeciwzapalnie i kojąco).

Przygotowanie :

  • Zmiel kasztany na drobny proszek (możesz użyć blendera lub młynka do kawy),
  • wymieszaj zmielone kasztany z mąką ziemniaczaną,
  • dodaj miód oraz olej i dokładnie wymieszaj, aż uzyskasz gładką pastę – gotowe.

Tak przygotowaną maseczkę nałóż na oczyszczoną twarz, omijając okolice oczu i pozostaw na 15-20 minut, a następnie spłucz letnią wodą. Maseczka działa kojąco, zmniejsza widoczność naczynek, wzmacnia barierę ochronną skóry i łagodzi zaczerwienienia.

Zobacz także:

Ten jeden miód szczególnie Cię zaskoczy. Powstaje z nektaru kwiatów kasztanowca

Sezon na jadalne kasztany rozpoczęty. Jakie mają właściwości zdrowotne?

Żylaki to nie tylko kwestia estetyczna, ale i zdrowotna. Lekarz wyjaśnia, jak im zapobiec

Co druga kobieta w Polsce umiera z tego powodu. Kardiolog mówi, od czego to zależy
Lista najbardziej toksycznych warzyw i owoców na świecie. Najnowszy raport
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko