Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Masz takie objawy? To może być chora wątroba. Naukowcy opracowali lek na marskość
Fot. Canva / Getty Images

Masz takie objawy? To może być chora wątroba. Naukowcy opracowali lek na marskość

4 sierpnia 2024

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Niestety, łatwo przychodzi nam jej niszczenie. Złe nawyki żywieniowe, nadużywanie alkoholu oraz ciągły stres mogą prowadzić do jej stłuszczenia oraz niewydolności. Naukowcy poinformowali jednak o istnieniu leku, dzięki któremu można odwrócić ten proces.

Wątroba znajduje się po prawej stronie w górnej części brzucha i pełni wiele niezwykle ważnych ról - w końcu bierze udział w niemal każdym procesie fizjologicznym. Pełni również wiele innych ważnych funkcji - od produkcji białek, przez magazynowanie wielu ważnych związków, aż po procesy detoksykacji. Niestety, organ ten z czasem się zużywa, mimo tego, że ma zdolności regeneracyjne.

Choroba alkoholowa a marskość wątroby

Naukowcy z Duke Health znaleźli sposób na cofnięcie czasu i przywrócenie wątroby do jej pierwotnego stanu. Zespół kierowany przez dr Annę Mae Diehl zbadał, jak choroba alkoholowa przechodzi w marskość wątroby . Jak możemy przeczytać w czasopiśmie “Nature Aging”, starzenie się jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka marskości wątroby u pacjentów, u których zdiagnozowano stłuszczeniową chorobę wątroby związaną z dysfunkcją metaboliczną (MASLD). Dotyka ona jednego na trzech dorosłych na świecie.

Dziewczynka dostała lek za 9 mln złotych. Nie uwierzysz, co stało się po 20 godzinach
Pilny komunikat ZUS. Dotyczy 9 mln emerytów i rencistów

Naukowcy opracowali lek na zniszczoną wątrobę

Badanie, które pomogło w opracowaniu “magicznego leku”, przeprowadzono najpierw na myszach. Podczas badania zwierzęcych wątrób naukowcy zidentyfikowali sygnaturę genetyczną unikalną dla starzejących się narządów. Aktywnych jest w nich dziesiątki genów, które przyczyniają się do niszczenia hepatocytów. Okazało się, że u ludzi działa to tak samo.

- Odkryliśmy, że starzenie się promuje pewien rodzaj zaprogramowanej śmierci komórek w hepatocytach, zwany ferroptozą, która jest zależna od żelaza. Stresory metaboliczne wzmacniają ten proces, zwiększając uszkodzenia wątroby. To wszystko może prowadzić do marskości narządu - wyjaśniła dr Anna.

W ramach eksperymentu młodym i starym myszom podawano pokarmy, które wywołały u nich MASLD. Jednej połowie zwierząt podano placebo, a drugiej połowie lek o nazwie Ferrostatin-1, który hamuje szlak śmierci hepatocytów . Efekty były zaskakujące. Wątroby gryzoni po terapii wyglądały biologicznie jak młode i zdrowe . Poprawę zaobserwowano nawet u mysz starych, które były na diecie sprzyjającej chorobie.

Proces ferroptozy jest ogromną szansą dla wielu pacjentów. Co więcej, okazało się, że proces ferroptozy działa również na inne narządy - serce, nerki, trzustkę. Potrzebne są jednak dalsze badania, by móc wprowadzić tę terapię, która sprawi, że zmiany w narządach będą odwracalne.

Objawy marskości wątroby

Wczesne objawy marskości wątroby to:

  • ogólne złe samopoczucie i ciągłe zmęczenie;
  • utrata apetytu;
  • utrata masy ciała i zanik mięśni;
  • mdłości (nudności) i wymioty;
  • tkliwość/ból w okolicy wątroby;
  • pająkowate małe naczynka krwionośne na skórze powyżej poziomu pasa;
  • czerwone plamy na dłoniach;
  • zaburzony wzorzec snu.

Czytaj też:

Taylor Swift otworzyła się na temat śmiertelnej choroby. Gwiazda przeżyła trudne chwile

Fala zakażeń COVID-19 po koncercie Taylor Swift. Fani z Polski powinni uważać

Na gali Grammy pojawiła się nieuleczalnie chora Celine Dione. „Dziękuję wam wszystkim”

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Lekarz mówi, co zaburza pomiar
WHO ostrzega przed tym składnikiem. Jest w wielu naszych kosmetykach
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko