Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Masz te zmiany w ustach? To może być czerniak
Klaudia Tomaszewska
Klaudia Tomaszewska 16.02.2025 09:09

Masz te zmiany w ustach? To może być czerniak

Czerniak jamy ustnej
Canva/Andrey Popov

Nowotwory pojawiają się w różnych miejscach. Tak naprawdę ciężko stwierdzić, czy istnieje choćby jedno miejsce na ciele człowieka, w którym nie mogą namnożyć się “złośliwe” komórki. Jednym z takich organów jest jama ustna. Czerniak może przyjąć postać, którą kompletnie zignorujesz. Jak wygląda i jakie objawy może dawać?

Choroby jamy ustnej

W jamie ustnej mogą kryć się różne schorzenia, nie tylko te, które dotyczą uzębienia. Stany zapalne znajdujące się na tkance miękkiej czy na języku i dziąsłach mogą być niegroźne i wynikać z dostania się do wnętrza bakterii. Wówczas pojawiają się afty i pleśniawki, które nie są groźne, ale z pewnością bolesne i uciążliwe.

Warto także wspomnieć o naroślach, które mogą wystąpić w zębodołach po ekstrakcji zęba. Z reguły pojawia się ziarnina, która również nie jest groźna. Jest to jedynie sposób gojenia się ran, który pojawia się, gdy krawędzie naskórka są zbyt daleko od siebie oddalone. Co, jednak jeśli to nie jest żadna z ww. chorób?

Widzisz to na twarzy? Te znaki mogą świadczyć o obecności pasożytów Jak prawidłowo się zważyć? Nie do wiary, ilu ludzi robi to źle

Jak wygląda leczenie czerniaka jamy ustnej?

Po znalezieniu zmiany, która nas niepokoi, szybko warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. To on wypisze nam skierowanie do właściwego specjalisty. Z reguły w takich przypadkach wymagana jest wizyta u dermatologa, a następnie po rozpoznaniu u onkologa.

Na wstępie wymagane jest wycięcie zmiany i odesłanie jej do badania histopatologicznego. Po otrzymaniu wyników onkolog zleca odpowiednie leczenie. Z reguły jest to jedno lub kilka metod w jednym czasie:

  • radioterapia (jako dodatek lub główna metoda leczenia),
  • immunoterapia,
  • terapia celowa (głównie dla pacjentów z konkretną mutacją genów — takich jak "BRAF" czy "KIT"),
  • chemioterapia (w zaawansowanym stadium raka).
Czerniak w powiększeniu
Fot. Canva/Nasekom/ Czerniak w powiększeniu

Jak wygląda czerniak w jamie ustnej?

Aby szybko wykryć czerniaka, z pewnością warto obserwować przede wszystkim dziąsła i podniebienie. Przebarwienia, które się pojawiają w tych miejscach, nie zawsze jednak muszą być niepokojące. Na pierwszym miejscu zwróć uwagę na następujące zmiany:

  • guzki na błonie śluzowej,
  • nieregularne zmiany w okolicach dziąseł,
  • przebarwienia,
  • bezbarwne, twarde narośle.

Warto także nadmienić, że początkowe objawy czerniaka to także nagłe bóle i krwawienia w obrębie jamy ustnej, a nawet ruszanie się i w konsekwencji wypadanie zębów.

Czerniak w jamie ustnej
Fot. Canva/watanyou/ Czerniak w jamie ustnej