Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Widzisz to na twarzy? Te znaki mogą świadczyć o obecności pasożytów
Alina Gałka
Alina Gałka 10.02.2025 12:16

Widzisz to na twarzy? Te znaki mogą świadczyć o obecności pasożytów

Znaki na twarzy
Fot. shutterstock/sruilk

Na Ziemi żyje ok. 300 gatunków pasożytów, które mogą infekować ludzi. Chociaż wiele groźnych chorób pasożytniczych występuje głównie w rejonach tropikalnych, niektóre z nich dotyczą również strefy umiarkowanej. Do najczęstszych chorób pasożytniczych w Polsce należą owsica, giardia, świerzb i wszawica.
 

Choroby pasożytnicze

Choroby pasożytnicze (parazytozy) to schorzenia wywołane przez pasożyty – organizmy żyjące kosztem swojego gospodarza. Pasożyty mogą bytować zarówno na powierzchni ciała (np. wszy, świerzbowce), jak i wewnątrz organizmu, zasiedlając przewód pokarmowy, krew, narządy lub tkanki. Do najczęstszych pasożytów atakujących ludzi należą pierwotniaki (np. lamblie), helminity, czyli tzw. robaki (np. glista ludzka, tasiemiec) oraz stawonogi (np. kleszcze, nużeńce).

Schorzenia wywołane przez pasożyty mogą mieć łagodny przebieg lub prowadzić do poważnych powikłań, w zależności od rodzaju pasożyta, jego lokalizacji oraz odporności organizmu. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową (spożycie zanieczyszczonej wody lub żywności), kontaktową (np. przez skórę) lub poprzez ukąszenia owadów.  Groźną chorobę w Polsce wywołują ukąszenia kleszczy: Borelioza nie zawsze zaczyna się od rumienia. Pierwszy objaw może być mylący

Toksokaroza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka 5 mitów o wszawicy u dzieci. Powielają je nawet rodzice

Te zmiany na twarzy mogą świadczyć o pasożytach

Obecność pasożytów w organizmie może manifestować się różnorodnymi zmianami skórnymi na twarzy. Jednym z pasożytów, które wywołują takie objawy, jest nużeniec ludzki (Demodex folliculorum), który bytuje w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych skóry twarzy. Zakażenie nim, zwane nużycą, objawia się m.in.: 
• rumieniem, 
• grudkowo-krostkowymi wykwitami, 
• podrażnieniem, 
• świądem,
• pieczeniem skóry
• zaostrzeniem trądziku różowatego.

zmiany-skorne-canva
Pasożyty mogą powodować różne zmiany skórne, takie jak wysypki, swędzenie, zaczerwienienia czy trądzikopodobne wypryski. Fot. Canva

Inne pasożyty wewnętrzne mogą wywoływać objawy skórne na twarzy, takie jak
wysypka
• grudki, 
• czerwone plamy,
• pokrzywka.

Reakcje te są często wynikiem odpowiedzi alergicznej organizmu na toksyny wydzielane przez pasożyty. W przypadku glistnicy mogą wystąpić obrzęki obejmujące twarz oraz objawy alergiczne, w tym świąd skóry. Więcej o glistnicy dowiesz się z tekstu: Glista ludzka – drogi zakażenia, objawy, leczenie

Badania naukowe potwierdzają związek między obecnością pasożytów a zmianami skórnymi. Wspomniany wcześniej nużeniec ludzki jest często identyfikowany u pacjentów z trądzikiem różowatym, co sugeruje jego rolę w patogenezie tej choroby.

W przypadku innych pasożytów, takich jak glista ludzka, obserwuje się reakcje alergiczne, które manifestują się na skórze twarzy. Warto jednak pamiętać, że objawy skórne są niespecyficzne i mogą wynikać z różnych przyczyn, dlatego w przypadku ich wystąpienia zaleca się konsultację z lekarzem w celu dokładnej diagnostyki.

 

Inne objawy chorób pasożytniczych

Objawy chorób pasożytniczych mogą być bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju pasożyta, miejsca jego bytowania w organizmie oraz ogólnego stanu zdrowia osoby zakażonej. Najczęściej występujące symptomy ze strony układu pokarmowego to:
• bóle brzucha, skurcze jelit,
• biegunki lub zaparcia,
• nudności, wymioty,
• utrata apetytu lub przeciwnie – ciągłe uczucie głodu,
• wzdęcia, nadmierne gazy,
• utrata masy ciała.

bol-brzucha-shutterstock
Parazytozy mogą powodować objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, nudności oraz utratę masy ciała. Fot. Shutterstock

Ponadto u pacjentów mogą występować bardzo niespecyficzne objawy ogólne. Wiele osób, które zmagają się z pasożytami, skarży się na osłabienie i przewlekłe zmęczenie, bóle oraz zawroty głowy. Ze względu na osłabienie organizmu, chorzy mogą mieć problemy ze snem i być podatni na rozmaite infekcje wirusowe i bakteryjne. Przy zakażeniu tasiemcem częstym problemem jest niedokrwistość oraz bladość skóry.

Infekcje pasożytnicze mogą dawać również objawy neurologiczne i psychiczne, takie jak zaburzenia koncentracji i pamięci, koszmary nocne, niepokój, drażliwość, a nawet zaostrzenie depresji.

Warto pamiętać, że wiele parazytoz ma niespecyficzne objawy i może być mylonych z innymi chorobami, dlatego w przypadku podejrzenia zakażenia pasożytami konieczna jest diagnostyka laboratoryjna i konsultacja lekarska.

Więcej o objawach infekcji pasożytniczych przeczytasz tutaj: Tak pasożyty męczą Twoje ciało. Działaj, gdy zauważysz te objawy